VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ke Kristu může člověk přicházet hloupý, ale důvěřující, říká farářka

Jičín /FOTOGALERIE/ – Velmi příjemné posezení jsem absolvoval u nové farářky jičínského Husova sboru; tou je Marta Silná z Církve československé husitské, která zde působí od srpna letošního roku.

24.12.2012 2
SDÍLEJ:
Fotogalerie
3 fotografie

Farářka Marta Silná s dcerou.Foto: Martin Vávra

Poté, co mě společně se svou sympatickou dcerou přivítala a pohostila, pustila se do zajímavého povídání o církvi, Vánocích a také o jejím životním příběhu.

Marta Silná se narodila v Praze, kde rovněž vyrůstala. Je dcerou buddhisty a Čechoslovačky, členky Církve československé husitské, což podle jejích slov nebylo úplně jednoduché, jelikož měli každý odlišný teologický názor. „Rodiče se až do své smrti o tomto tématu velmi pozitivně a funkčně hádali," vysvětluje různorodost náboženských přesvědčení ve své rodině.

Člověk nemusí věřit, ale musí vědět

Dále prozrazuje, co ji kromě jiného vedlo ke studiu teologie. „Můj otec zastával názor, že člověk nemusí věřit, ale musí vědět. Tento jeho postoj mě velice frustroval a na protest proti této myšlence jsem se rozhodla studovat teologii. Ke Kristu může člověk přicházet hloupý, ale důvěřující, a proto jsem v něm nacházela daleko větší oporu."

O svém otci ale nezapomíná zmínit, že v praxi se choval jako nejlepší možný křesťan, neboť v chatové oblasti v Čelákovicích, kde měla rodina chatu, zachraňoval všechna možná zvířátka široko daleko.

Samotné studium teologie ji prý příliš nebavilo, protože byla ve věku, kdy se soustředila na jiné věci. Daleko více ji teologicky naučil její pobyt v podkrkonošském pohraničí, kde měla první praxi. Stopu při ní zanechala v České Kamenici, Rumburku, Hostinném a také ve Vrchlabí. „Setkávala jsem se se starými lidmi, kteří tam zůstali po odchodu Němců. Byli velmi milí a pokorní. Museli se vyrovnávat se složitou situací. Ztratili sousedy a také se dostali do porovnání s těmi, kteří tam přišli jako dravci, aby pojali, co jim nová situace po válce nabízela," vrací se ke svým začátkům.

Poznání tolerance, pokory a lidské hloubky, se kterým se tam setkala, pro ni znamenalo více než všechno teologické učení.

Církev československá husitská je církví národní

Možnost žít a realizovat se v Jičíně jí nabídl biskup Klásek. Přál si totiž, aby byl zdejší církevní stánek husitské církve nově obsazen. Za to byla Marta Silná velice ráda, protože se, jak říká, naplnila její vlastní vůle. Před jejím příchodem do města pohádek plnila své poslání 16 let v Plzni a okolí a následně 10 let na Moravě, kde shodou okolností měla možnost pracovat i v Novém Jičíně.

Jak by charakterizovala husitskou církev? Co si myslí o úloze církví v dnešním světě? „Církev československá husitská je církví národní a myslím, že nejvíce vystihuje naši českou identitu. Dříve měly církve tendence lákat lidi do kostela na různé aktivity a akce. Naše církev byla proslavená amatérským divadlem, kolem nějž se sdružovaly všechny generace. Mělo to i společenský dopad. Udržovali jsme vztahy se Sokolem, baráčníky, hasiči, ale ta doba už je úplně jinde," vypráví.

Pokračujeme v tématu a paní farářka mi povídá o tom, jak je v dnešní době internetu a počítačových her těžká a složitá cesta mladých lidí k bohu. „Někteří velmi rychle přijdou s tím, že začali věřit v boha, ale poté zase velmi rychle odejdou," stěžuje si.

Bůh je více nežli atrakce

Mluví dále také o snahách církví chovat se atraktivně vůči mladým za účelem získat je.

Oponuje však. „Dovolím si tvrdit toto. Bůh je více nežli atrakce a nikdo nemá právo k němu přitahovat mladé lidi tímto způsobem. Bůh je otec nás všech. Bohužel si myslím, že dnešní lidé jsou v takovém rozpoložení, že to poznají až ve chvíli, kdy jim bude hodně zle. Ze své vlastní zkušenosti zjistí, že bez boha nemohou dál."

Najít svůj vlastní Betlém

Zdůrazňuje své poslání být tu pro lidi a pomáhat jim, není však ochotna vytvářet za účelem získání přízně mládeže podbízivé aktivity, což ovšem vůbec neznamená, že by mladí lidé do kostela nepatřili. „Musíme tu být pro všechny, kteří v určitém momentě v životě potřebují boha. Zaměřovat se ale pouze na mladé mi přijde kontraproduktivní. Mladí lidé hledající náboženství, to jsou ti, kteří už mají základ, na kterém staví, a my tu máme být samozřejmě i pro ty bez základu a také pro ty, kdo jsou bez základu a v pokročilém věku," vysvětluje.

Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům jsme se samozřejmě v rozhovoru posunuli k tomuto tématu. Paní Silná tráví Vánoce ryze pracovně. Každoročně má v tomto období několik bohoslužeb a vypráví mi i příběh jednoho Štědrého dne z dob působení na Plzeňsku, kdy jich za ten den stihla i pět.

Vždy si však během tohoto výjimečného dne najde se svými blízkými moment, jenž patří jenom jim a kdy najdou svůj vlastní Betlém.

„Vzpomínám na okamžik, který se stal při mém působení na Moravě ve Štramberku pod Trúbou. Bylo to na takovém kopečku, kde stála dřevěná lavice a stůl. Hodně foukal vítr a v tu chvíli nikdo nikdy nepřišel. My jsme se dívali na krajinu a intenzivně vnímali, jak nám je zima. Našli jsme svůj společný Betlém a mysleli na Ježíše," popisuje intimní prožitek.

Vánoce jsou nejkrásnější svátky

Vánoce považuje za nejkrásnější svátky, jejichž středobodem je nevinné narozené dítě. Ježíš je Boží syn, kterého každý z nás dostává do srdce jako protipól své samoty.

Máme si být vědomi, že jsme Boží stvoření a Ježíš provází nás i naše potomky.

Farářka ovšem musí řešit i důležité světské věci. Zejména dům v Husově sboru, kde bydlí. Ten byl postaven v roce 1936 ve funkcionalistickém stylu a trápí ho problémy s plynovým potrubím. „Rozhodně neplní funkci, je nutná oprava plynu v celém objektu. Tím myslím kostel, kanceláře a tak dále," uvádí Silná.

Z důvodu nedostatku peněz je nucena žádat o dotace a půjčky různé instituce. „Zatím jsem žádala o půjčku bohaté pražské náboženské obce a kněze, které znám a kteří mi důvěřují. O dotaci jsem poprosila také město. To mi slíbilo 30 tisíc korun. Jakmile peníze dostaneme, začneme s opravou," sděluje.

Musím říct, že jsem při tomto rozhovoru prožil příjemné dopoledne naplněné přátelskou atmosférou a opravdu výborným čajem, jenž mi byl servírován.

MARTIN VÁVRA

Bohoslužby v Jičíně a okolí


24.12. 22.00 – Jičín – Půlnoční s Druhou mší vánoční J.J. Ryby
25.12. 9.00 – Jičín – bohoslužba na Hod Boží
14.00 – Vysoké Veselí – vánoční bohoslužba
26.12. 10.30 – Třtěnice – vánoční bohoslužba
14.00 – Dolní Bousov – vánoční bohoslužba
30.12. 8.30 – Jičín – poslední neděle roku
31.12. 16.00 – Jičín – pobožnost na závěr roku
1.1. 9.00 – Jičín – Novoroční bohoslužba

Autor: Redakce

24.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Simona Janů.
2

Syna zpopelnili bez jejího vědomí. Matka mluví o vraždě a žaluje pohřební službu

Unikátní model LaFerrari Aperta, který italská automobilka vyrobila ke svému 70. výročí
49

FOTOGALERIE: LaFerrari Aperta za 40 milionů bude mít v Česku jediný majitel

AKTUALIZOVÁNO

Další útok v Antverpách: Muž chtěl najet do nákupní zóny, byl zatčen

V Antverpách dnes policie a armáda zmařily pokus o atentát. Oznámil to antverpský starosta Bart De Wever poté, co jistý muž najel autem vysokou rychlostí do nákupní zóny. Řidič byl zatčen. Podle belgického federálního prokurátora jde o Francouze; policie hovoří o muži "severoafrického původu". V autě byly nože a další zbraně. Incident se obešel bez obětí a raněných. V Antverpách byla posílena bezpečnostní opatření.

AKTUALIZOVÁNO

Věra Špinarová zkolabovala na jevišti v Čáslavi. Její stav je prý vážný

Čáslav – V době koncertu v čáslavském divadle zkolabovala zpěvačka Věra Špinarová. Její manažer Michal Kindl uvedl, že je v bezvědomí a její stav je velmi vážný.

AKTUALIZOVÁNO

Úkoly pro ministra Havlíčka: zlevnit volání a řešit OKD

Na místo odvolaného Jana Mládka navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) do funkce ministra průmyslu a obchodu svého spolustraníka Jiřího Havlíčka (40). Dosud byl na ministerstvu náměstkem. Teď záleží na prezidentovi Miloši Zemanovi, zda jej jmenuje. Sobotka předpokládá, že se Zeman s Havlíčkem nejprve sejde. Jmenování poté očekává během několika dní.

Bludovský kopec na Šumpersku zavřela vážná nehoda

/FOTOGRAFIE/- Na bludovském kopci mezi Šumperkem a Bludovem se před půl druhou odpledne odehrála vážná nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies