VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skvělá výstava v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum Českém Krumlově pořádá výstavu nazvanou Duše pra/lesa. Cílem výstavy je poselství umělců o ohromující říši Inků a o nedotčené přírodě. Výstava trvá do 30. října.

16.5.2016
SDÍLEJ:
Fotogalerie
30 fotografií

Otto Placht, malíř jihoamerické džungle, se představuje v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru. Výstava Duše pra/lesa přináší ještě díla syna šamana Dimase Paredese Armase a Jaroslava Hněvkovského.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Dostal se do nirvány, ale taky se bál, když se probudil ďábel jezera. Otto Placht (53), malíř jihoamerické džungle, který se proslavil živelnými, magií pralesa nabitými obrazy, je představuje v krumlovském Egon Schiele Art Centru. Tvoří základ výstavy Duše pra/lesa, jež zabírá 3000 metrů čtverečních. Přináší ještě díla syna šamana Dimase Paredese Armase 
a Jaroslava Hněvkovského, jenž před sto lety podnikl dobrodružnou cestu do Indie.

Duše lesa je název dřevorytu Josefa Váchala, na jehož loňskou úspěšnou výstavu Mysterium Šumava galerie navazuje. „Znovu se zabýváme přírodou, tentokrát pralesní. Otto Placht je malíř, o kterém jsem léta jen slyšela, v obýváku nám visí jeho obraz,“ řekla ředitelka Schiele Centra Hana Lazarowitz Jirmusová. Předloni se potkali, minulý rok vytvořil Otto Placht 
v ateliérech galerie desítky obrazů plných příběhů 
a barev džungle i jihoamerické ulice, na podzim pak 
v Peru maloval barvami 
z místních rostlin, z jejich plodů a kůry stromů.

Do Peru se poprvé vypravil v roce 1993, pozval ho šaman a umělec Pablo Amaringo. Na okraji pralesa si postavil dům, začlenil se do indiánského kmene Shipibo a s indiánkou Mori Barbaran mají tři děti.

„Džungle mě pohltila mocí, proti které jsem byl bezbranný, byla to živelná energie, život, síla tvoření. Zajímal jsem se o původ ornamentu, kterým indánky pokrývaly svá těla, který kreslily na látky, vyšívaly na sukně a zdobily keramiku. Pocítil jsem, co to je boj 
o přežití v raném stadiu vývoje společnosti, ocitl jsem se i ve světě magie, v říši kouzel, která sloužila nemocným. A začal jsem horečně malovat,“ říká 53letý Otto Placht, který má k jižním Čechám vztah: kus vojny strávil na Šumavě, 
v Českých Budějovicích mají rodinnou hrobku.

Otto Placht, malíř jihoamerické džungle, se představuje v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru. Výstava Duše pra/lesa přináší ještě díla syna šamana Dimase Paredese Armase a Jaroslava Hněvkovského. Na snímku dílo Paredese Armase.V 90. letech zažíval v Peru šamanské stavy, prý záleží, kolik nápoje ayahuasca se vypije. Prvně ji okusil s donem Laurenciem, otcem Paredese Armase. Objevil 
i svět magie, která je někdy temná, a tak s rituály po čase přestal. Spojení boj 
o přežití nepřehání.

„Džungle může být rájem i peklem. V noci přicházejí těžké snové stavy – bez jakýchkoli drog – a jdou po něm všechny ty bytosti, démoni, divoké dravé entity, 
v duchovní rovině mohou napadnout člověka mnohem fatálněji než ve fyzické,“ říká Otto Placht.

Jednou mu řekli, že se ďábel z jezera probudil, 
on se celou noc modlil. Jindy oznámili, že v noci projdou vesnicí teroristé, tak aby se schoval. „Věděl jsem, že když mě najdou, tak jsem první, koho zastřelí, měl jsem tam dvě děti, které byly napůl bílé…,“ vypráví.

Dnes dává přednost většímu komfortu, než aby se svlékl donaha a nechal se ožírat komáry, což mu zpočátku připadalo zábavné 
a potřebné, aby měl pralesní krev. Zlom přišel s otcovstvím: když viděl, že se jeho děti připojují ke skupince žebrajících dětí indiánů, odvezl ty své do Česka.

Otto Placht, malíř jihoamerické džungle, se představuje v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru. Výstava Duše pra/lesa přináší ještě díla syna šamana Dimase Paredese Armase a Jaroslava Hněvkovského.

V pralese má i ateliér, kde tiskne trička, ale nejlíp mu je, když maluje stromy barvami uvařenými z jejich kůry. „Tím se dostávám do stavu nirvány, naprosté blaženosti: všechno se mi nalézá samo pod rukama a roste z barev džungle,“ říká.

V Českém Krumlově hledal mystiku města. Pokusil se ho ztvárnit jako zátočinu 
v džungli, jako pohádkové městečko, které šamani vidí ve svých vizích.

Duši pra/lesa doplňují předměty indiánů peruánské Amazonie. Masky, koše, vázy, sošky, houpací síť, dlabané kánoe s pádly či oštěpy. A násobí dojem.

„Cílem výstavy je poselství umělců o ohromující říši Inků a o nedotčené přírodě, kterou obdivujeme, ale jen přihlížíme, jak nám mizí z planety,“ shrnula šéfka galerie.

Když šamanův syn maluje, štětce mu vede otecPoprvé v životě opustil Peru. A přijel do Českého Krumlova. Dimas Paredes Armas (*1954), syn šamana, čerpá inspiraci 
z vizí a snů, ve kterých mluví se svým otcem Donem Laurenciem, který byl mocným šamanem a léčitelem v Arenalu, předměstí peruánské Pucallpy.

„S otcem se setkávám 
a mluvím ve snech. Mí dva bratři jsou dědici tradice, rituály převzali od otce. Když začnu malovat nějaké téma, přijdou bratři a řeknou, že přes moje obrazy poznávají, co nám chce otec říct,“ říká.

Je žákem a následovníkem dona Pabla Amaringa, slavného šamana a malíře ayahuasky; jeho výtvarný jazyk přetavil do vlastního stylu podloženého znalostmi přírody, mýtů a legend, barev, malířskou zručností a touhou zaznamenat znalosti předků, které mizí stejně rychle jako deštný prales.

V jeho obrazech je duchem matky džungle mytický had Carahua, nejvyšší ochránce a duch mrtvého moře El mar muerto. Carahua se zjevuje jen za zpěvu písní Icaros, kterými se vdechuje pacientovi léčivá energie.

Otto Placht, malíř jihoamerické džungle, se představuje v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru. Výstava Duše pra/lesa přináší ještě díla syna šamana Dimase Paredese Armase (na snímku) a Jaroslava Hněvkovského.

Vyrostl v rodině, kde se denně pila ayahuasca. Jeho otec pečoval o pacienty 
v nemocnici, věděl, jaké rostliny na jakou nemoc použít. To vše má Dimas Paredes Armas v podvědomí, a když maluje, proniká mu to do obrazů.

„Maluje spirit rostliny, zná je a ví, k čemu která slouží. Jeho otce všichni vyhledávali, protože měl velkou moc. Pil 60 let ayahuascu denně, což je neuvěřitelné, je to strašně silná věc, která předělává mozek naruby,“ říká Otto Placht.

Strach z cesty do Evropy vyvolal v peruánském malíři sen. Viděl letiště, kde mu otec ukázal člověka, jenž mu pomůže. A sen se naplnil: když byl bezradný, poradil mu zaměstnanec švýcarské celní správy, 
k němuž předtím Dimas intuitivně zamířil.

V Českém Krumlově se cítí jako doma. „Připomíná mi Cuzco. Zdá se mi, že Krumlov je reinkarnací nějaké vesnice, navštívil mě tu duch mého otce. Prošly tudy dějiny, cítím 
tu historii a jsem šťastný, že se tady dnes může žít tak klidně. Jsem rád mezi lidmi, kteří se zajímají 
o moudrost pralesa,“ říká malíř Dimas Paredes Armas.

Duše Pra/lesa

• Egon Schiele Art Centrum
Český Krumlov
• Otto Placht
Paralelní světy
• Dimas Paredes Armas
Vize a sny ayahuascy
• Jaroslav Hněvkovský
Obrazy z džungle

• Do 30. října
Denně od 10 do 18 hodin

• Vstupné
Dospělí:160 Kč
Studenti a ZTP: 90 Kč
Senioři nad 65 let: 120 Kč
Děti do 6 let: Zdarma

Autor: Václav Koblenc

16.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies