Čtenáři zde najdou další pokračování skutečných případů písecké četnické pátrací stanice, kterou policejní ředitelství v Praze vedlo jako 92. policejní revír. Ale nejde jen o samotné  kriminální případy. Autorovi se totiž  podařilo mistrně zachytit prvorepublikovou atmosféru a život lidí, kteří se z různých  důvodů ocitli na okraji společnosti.  Čtenáři se tak dostávají do prostředí, které jakoby už  znali  z povídek Jiřího Marka, spisovatele, kterého si Ladislav Beran velmi oblíbil.

Hodiny v archivech a muzeích

Za dvěma desítkami kriminálních příběhu obsažených v nové knize jsou desítky hodin, které autor strávil  v archivech a muzeích, ale výsledek rozhodně stojí za přečtení.

Velitelem písecké pátračky byl v době, o níž Beran píše, štábní kapitán Josef Votruba. Proto je také kniha doplněna unikátními dokumenty, které k vydání připravil Votrubův vnuk  Jaroslav Hrubý. Ten byl také 3. prosince přítomen na křtu této knihy v knihkupectví Elim.

Poctivý prvorepublikový četník

„Svého dědečka, štábního kapitána Josefa Votrubu jsem měl moc rád. Byl to poctivý prvorepublikový četník. Materiály, které jsem o něm sesbíral, ho ukazují nejen ze služebního pohledu, jako mnohaletého ochránce  pořádku a práva v Písku, ale také jako člověka, jehož životní dráha se odráží v historii našeho státu," napsal o svém dědečkovi Jaroslav Hrubý.

Bývalý kriminalista Ladislav Beran je už nějaký rok v důchodu, a tak má jistě více času na psaní.  Jeho spisovatelský šuplíček, který má střídavě ve svém píseckém bytě a na chalupě nedaleko města, je už pořádně zaplněný. To znamená,  že ani  v příštích letech nebudou v knihkupectví jeho  novinky chybět.  Příští rok se autor vrátí z dvacátých a třicátých let minulého století k současné práci kriminálky.

Ladislav Beran má plný šuplík

„Mám rozepsanou knihu Utopené alibi.  Je to dvacet povídek, kde z předcházejících knížek známí kriminalisté Mach, Studnička, Čtveráková a další  řeší často velmi závažné trestné činy. Rád bych nad obálkou opět oslovil píseckého fotografa Zdeňka Javůrka a pokud jde o frontopis, chtěl bych dát příležitost některému ze  známých píseckých výtvarníků ," uvedl Ladislav Beran.

„Zda knížka vyjde už před létem nebo až opět před Vánocemi, tak o tom nakladatel Jan Měšťan není zatím rozhodnut. Osobně bych byl opět pro ty vánoční svátky, už je v tom přece jen víc než desetiletá  tradice, ale nechávám to vyloženě na něm," dodal autor.

Další novinka, která Berana příští rok čeká a na kterou nebude sám, je knížka vzpomínek několika lidí na výtvarníka Františka Doubka. Nad její podobou se  bude po Novém roce domlouvat s Františkovým přítelem, galeristou Jiřím Reinišem, který to celé vymyslel.