Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světoznámý designér a architekt byl spjat s Libercem jako pedagog i umělec

Liberecko - V sobotu zemřel ve svých 66 letech architekt, designér a výtvarník Bořek Šípek. Světoznámý umělec zanechal v Liberci a potažmo celém Libereckém kraji nesmazatelnou stopu.

15.2.2016
SDÍLEJ:

Designér Bořek Šípek představil ve čtvrtek 18. prosince 2014 v Praze svou medaili k třetímu výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Jde o první ze série pamětních medailí sedmi autorů, jejichž výtěžek půjde na záchranu kostela sv. Anny.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Jako výtvarník fascinovaný sklem zakládal sklárny na Novoborsku, jako pedagog vedl fakultu architektury na zdejší univerzitě, jako architekt je autorem několika libereckých objektů a konečně jako designér se tady prezentoval na několika výstavách.

Kreativní architekt, skvělý kuchař

„Jeho odchod beru opravdu velmi těžce. Byl to neobyčejně kreativní, pracovitý a v osobním kontaktu příjemný člověk," poznamenal jeden z jeho posledních spolupracovníků, architekt Ondřej Kukral, který s Bořkem Šípkem navrhoval multifunkční budovu v Hrazené ulici v centru Liberce.

„V plánu byly i další objekty. Na těch už bohužel spolupracovat nebudeme," poznamenal architekt, který se s Bořkem Šípkem sešel naposledy na podzim. „To už se jezdil léčit do Španělska. Pořád ale zůstával optimistický a neustále pracoval. Jen si stěžoval, že se mu po chemoterapii zhoršila chuť k jídlu," připomněl architekt Šípkovu oblibu v asijském jídle. „Měl thajskou restauraci i sám výborně vařil," vzpomíná Kukral.

Křeslo v Imperialu

Po Šípkovi zůstane v Liberci i další projekt, který je momentálně ve finální fázi. Jeho designérský um budou moci obdivovat návštěvníci libereckého hotelu Imperial, kde projektoval jeden z pokojů. „Navrhl a nechal v jedné ze svých skláren vyrobit světla. Jeho dílem je také sedačka a křeslo," upřesnil majitel hotelu Lukáš Pytloun s tím, že pokoj bude otevřen koncem února. Také hoteliér vzpomíná na slavného umělce jako na neobyčejně vstřícného člověka. „Už na první schůzce jsme si řekli, že do toho půjdeme. On mi hrozně fandil," vysvětlil Lukáš Pytloun.

Byl dobrý učitel

Největším přínosem pro Liberec však zřejmě zůstane Šípkova pedagogická práce. Pod jeho vedením opustily Technickou univerzitu (TUL) řady úspěšných architektů či designérů.

„Profesor Šípek velmi rád učil a měl se studenty skutečně vynikající vztah. Studenti na něj nedali dopustit. I přes svoji věhlasnost to byl člověk skromný, tichý, spíše uzavřený, ale ke studentům si vždy našel dobrý vztah. Těžko za něj budeme hledat náhradu," vyjádřil se děkan Fakulty architektury Zdeněk Fránek, který profesora Šípka vystřídal v roce 2012. Šípek v této funkci působil od roku 2005. „Díky němu byl na fakultě akreditován obor design prostředí v rámci studijního programu Design," upozornila mluvčí TUL Jaroslava Kočárková. Šípkovi se podařilo zvednout prestiž katedry i mimo Českou republiku, a jak připomněla Kočárková, byl to on, kdo na zdejší univerzitu přivedl na debatu se studenty Václava Havla i další slavné osobnosti. Jak se téměř všichni shodují, i přes velké světové úspěchy a ohlas, zůstal profesor Šípek skromným a ke svému oboru pokorným člověkem.

Bořek Šípek byl světoobčan, miloval Novoborsko

Nový Bor - U sklářského studia Anežka na okraji Nového Boru hoří od sobotního dopoledne svíčky. Další lidé zapálili u lavičky Václava Havla na novoborském náměstí, aby vzdali hold Bořku Šípkovi. Světově uznávaný výtvarník, architekt a designér, zemřel po boji se zákeřnou nemocí v sobotu 13. února ve věku šestašedesáti let.

S Novoborskem byl spjat od svého mládí. První sklářská huť, kterou kdy navštívil, byl Crystalex. Obdivoval práci místních sklářů, s Petrem Novotným a Liborem Fafalou založil na začátku 90. let sklářskou firmu Ajeto v Lindavě. V roce 2012 otevřel v Boru vlastní sklářské studio. „Je to splněný sen na stará kolena," říkal o svém studiu Anežka sám Šípek.

„Ačkoliv mistr Bořek Šípek svojí uměleckou invencí a svojí vzdělaností byl pojmem vpravdě celosvětovým a opakovaně mi zdůrazňoval svoje světoobčanství, bylo vždy patrné, že miloval Nový Bor a Novoborsko," říká Jaromír Dvořák, starosta Nového Boru.

Šípek se vždy zajímal o rekonstrukci novoborského náměstí, kterou zdobí jeho Lavička Václava Havla a typický skleněný strom. „V jeho zdejším ateliéru jsem měl možnost s ním hovořit o tom, jak velmi ho zasáhla smrt Václava Havla, jak ho naplňuje práce s mladými sklářskými výtvarníky, ale třeba i o tom jak rád vaří. Odešel člověk, který nás nechával hřát se na jeho křídlech slávy, odešel člověk, kterého jsme obdivovali a měli rádi," podotýká starosta.

Smutná zpráva o Šípkově smrti zasáhla o víkendu všechny jeho spolupracovníky. „S velkou bolestí jsem v loňském roce přijal zprávu o zdravotních potížích Bořka, nicméně jsem stále věřil, že boj se zákeřnou nemocí vyhraje. S o to větší bolestí a zdrcením mne v sobotu zasáhla zpráva o jeho odchodu a stále jí nemohu uvěřit," řekl Deníku David Sobotka, umělecký a PR manager Ajeta, který s Šípkem spolupracoval šestadvacet let.

„Bořka jsem díky svému tatínkovi skláři poprvé poznal v roce 1990 a potkával ho pak častěji a intenzivněji v letech svých sklářských studií. O tři roky později jsem se pak stal jeho osobním asistentem a manažerem a po jeho boku či v blízkosti stál až do sobotního smutného dne, i přesto, že v roce 2008 jeho spolupráce se sklárnou Ajeto oficiálně skončila," vzpomíná Sobotka.

„Vedle toho, že jsem se od něj naučil podstatnou část toho, čeho jsem v oboru umělecké produkce a skla dosáhl a byl svědkem zrodu velkých a pro historii architektury, designu a skla zásadních děl, jsem poznal celou řadu vzácných a nenahraditelných osobností. Na prvním místě musím vyzdvihnout svého jediného prezidenta Václava Havla, se kterým jsem se díky Bořkovi poznal a měl tu čest pro něj pracovat. Stejně tak jako Václav Havel bude Bořek Šípek velice chybět nejen mně, ale i mé rodině, jejíž se stal součástí," dodává Sobotka.

Neřízená střela. Člověk, který žil naplno. Tak o Šípkovi hovoří jeho dlouholetý spolupracovník a kamarád, sklářský mistr Jiří Pačinek.

O Šípkově smrti se dozvěděl v německém Frankfurtu během výstavy Ambiente. „Hodně to na mě dolehlo. Především proto, že právě ve Frankfurtu jsem se v roce 1996 s Bořkem poprvé setkal," prozradil Pačinek.

S Bořkem Šípkem se naposledy viděl před dvěma měsíci. „Už na tom nebyl dobře, ale stále bojoval. Říkal mi, že i když toho v životě hodně zažil a udělal, chtěl by pokračovat," dodává. S kolegy skláři chystá Pačinek akci na rozloučenou: „Bude to rozlučka ve stylu, jakým Bořek žil. A on žil naplno. Kdo s ním zažil nějakou akci, dlouho na ni vzpomínal."

Autor: Gabriela Volná Garbová, Petra Hámová

15.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
17

Rozpočet 2018: Jednomyslně a s 50miliardovým schodkem

Tomio Okamura ve Sněmovně.
51 9

Piráti a Okamura ve Sněmovně, TOP 09 mimo, říká průzkum

Polovina Čechů si pěstuje své plodiny. Vede Vysočina

Moderní doba Čechy nepřipravila o chuť pěstovat si vlastní plodiny. Jejich pěstování se věnují tři pětiny z nich. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala společnost Ipsos. Oslovila osm stovek respondentů.

VIDEO: Policie zasahuje. Drogy, kam se podíváš

Osm případů týkající se drogové kriminality řeší policisté v Chebu. Nejstaršímu zadrženému je 74 let. Policejní záběry odhalují například plně vybavenou pěstírnu marihuany.

Kanibalismus v Rusku: manželé měli sníst až třicet lidí

Podle ruských médií je manželský pár z Krásnodaru zodpovědný za smrt třiceti lidí, které měl údajně sníst. Vyšetřovatelé zatím podrobnější informace nezveřejnili. Videa a fotografie z vyšetřování se podařilo získat serveru Russia Today. Obviněni byli zatím ze smrti jedné ženy.

Nadávky, krádeže, potyčky. V Přerově už se bojí i Romové

Chovají se, jako kdyby jim tu všechno patřilo. Máme strach jít večer po ulici. Obchodníci z lokalit u nádraží, ale i lidé, kteří zde žijí, popisují, že atmosféra v Přerově v poslední době zhoustla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení