VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Útulný Box na Nábřeží řeky Labe během léta kulturně osvěží

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Kontejner, Box na Nábřeží v Ústí na střekovské straně řeky Labe vedou společně studentky Klára Sasová, provozní, a Jovanka Arandjelovičová, dramaturgyně.

20.7.2016
SDÍLEJ:

SLEČNY Z BOXU NA NÁBŘEŽÍ: Jovanka Arandjelovičová a Klára Sasová.Foto: Deník/Radek Strnad

„Vyhrály jsme výběrové řízení, které dal na web Ondřej Kobza. Patříme pod Kulturní jádra, což je společný projekt BU2R a Piana na ulici. Spolu mají tu filozofii, že budou oživovat místa různě po republice a Nábřeží bylo první jasnou volbou pro ně," prozradila první zmíněná. A dál také v celém následujícím rozhovoru mluvila.

Na jak dlouho tato práce je?
Vše jsme začaly řešit po návratu z Erasmu v únoru. Postupně jsme si začaly dávat dohromady vše, co potřebujeme, aby tu Box mohl fungovat. Od května jsme začaly kontaktovat kapely a zařizovat zvuk, toalety, připojení elektřiny a staráme se o vizuál projektu. Po poučení z loňského roku jsme se rozhodly, že uděláme takové sezení, které tu může zůstat. Ale zase sem nemůžete dát nic cenného, protože se pak může stát, že vám to někdo odnese. Jsme ve veřejném prostoru…

POČASÍ TU HRAJE PRIM

Jak moc je provoz kontejneru závislý na počasí?
Opravdu hodně. Předběžně budeme končit asi v září, ale dost možná že i dřív.

Jaká poučení máte z loňska?
Že nemá cenu být na cyklostezce od devíti od rána, když lidé v horké dny začínají chodit až v deset večer, a zůstávat tu s nimi. Poupravily jsme otevírací dobu, protože přes léto Boxu na Nábřeží věnujeme veškerý svůj volný čas. Vychází to na 14 15 hodin denně, což je dost náročné.

A když si zavzpomínáte, jak to tu vlastně bylo loni?
Minulý rok jsme otevíraly přesně 22. července, letos jsme začaly skoro o měsíc dřív. Loni jsme tu končily 16. září, ale to byla jedna z posledních akcí. Už ve 23.00 byla zima, a nikdo nechce být venku v bundě.

Jak ideální je toto místo, nacházející se téměř pod ústeckým mostem Edvarda Beneše? Co vám umožní?
Pro návštěvníky je ideální, protože je přistavené na cyklostezce. Z našeho sezení je krásný výhled na Větruši, na nádraží i na Mariánskou skálu. A když se setmí, je to tu hodně romantický. Rozsvítí se Benešův most, zámeček Větruše a ústecké hlavní nádraží. Sama říkám, že je to skvělý místo na první rande.

Můžeme říct, že ústecký Box na Nábřeží supluje klub, restauraci a také bar?
Tak přesně ne, my tu nepodáváme žádné jídlo. Takže spíš jsme multikulturní prostor; nabízíme tu výstavy, koncerty, akce pro děti, filmové projekce, letos se budeme nově věnovat i sportovním aktivitám. Počítáme s tančírnou i s cvičením jógy a samozřejmě fungujeme i jako zázemí pro bar a pro kavárnu.

HRANIČÁŘ POMÁHÁ

Konkurujete i veřejnému sálu Hraničář, když nyní má Léto na ulici, nebo se spíš navzájem doplňujete?
Konkurovat, to není úplně to správný slovo. My se s lidmi z Hraničáře známe a pomáháme si, když jsou akce. Loni nám půjčili židle na kino a navzájem jsme si dali vědět o programu, takže se nebudeme navzájem rušit.

Jste tu samozřejmě kvůli návštěvníkům Boxu na Nábřeží, přesto: Prozradíte, jaký byl loni tady na náplavce pro vás největší zážitek?
Asi jak pro koho. Pro nás celkově to léto bylo dost náročný, ale hrozně nám dodávali energii lidi, kterým se tu líbilo. Když přišli za námi, řekli, že to je super, že je projekt Box na Nábřeží baví a zajímá, tak to pro nás asi bylo nejvíc. A když jsme se pak střízlivě ohlédly za sezonou, řekly jsme si, že to dopadlo skvěle a až na pár menších neshod se nic nestalo. To je pro nás asi největší zážitek. Všechno se povedlo tak, jak jsme si ani nepředstavovaly. Jsme šťastný.

Jakou roli tu hrají dobrovolníci, když je třeba udělat něco, na co samy nestačíte? Je parta lidí, která ráda přijde?
To je asi můj největší problém. Mám představu o tom, jak mají věci fungovat a nejradši si všechno dělám sama. Ale když na něco opravdu nestačíme, požádáme dva tři kamarády.

Jen kousek od vašeho Boxu je Činoherní studio. Máte nějaký potenciál ho třeba i trošku „využít"? Přizvat si jednoho nebo dva herce třeba na besedu či vystoupení? I když o divadelních prázdninách by to asi bylo trochu těžší…
Bavily jsme se o tom, máme rozjednanou spolupráci, s největší pravděpodobností něco i proběhne.

S ČLOVĚKEM V TÍSNI

S kým se ještě chystáte letos spolupracovat?
Se severočeskou knihovnou uděláme den pro děti, bude tedy orientovaný spíš na matky s dětmi. Mohou přijít, odpočinout si tu, poslechnout si nějaké čtení a užít si další zajímavé aktivity. Doufáme také v další spolupráci s Člověkem v tísni, i ten tu loni měl svůj den. Byly tu koncerty dětí z Mixeru, workshop se slepeckou holí, TV Předlice a večer film o rapujících babičkách z projektu „Promítej i ty" z cyklu Jeden svět.

To, co tu letos bude a loni nebylo, tu bude proto, že vás to zaujalo? Nebo si o to lidé sami řekli?
Konceptem tohoto kontejneru je, že bychom měly představit co nejvíc využití toho, co tu lidé mohou dělat. Naše základna pod mostem je úplně ideální na koncerty a na promítání kina a lidé to hodně oceňují tím, že sem chodí. Je to příjemný, máme z toho radost. Když se řekne Box na Nábřeží, myslím, že si spousta lidí představí právě to. Přivezly jsem sem lehátka, můžete si tu sednout a odpočinout si, budeme tu mít jako loni houpací sítě, chceme dělat spoustu sezení, bude to tu fajn, i když bude zavřeno. Jediné, co nám podle nás prozatím chybělo, byly sportovní aktivity. Vedle jógy plánujeme i skejtovej den, i nad brutal kruháčem jsme přemýšlely, chceme taky tančírnu. V tom jediným jsme asi „haprovaly".

Kde všude najdou lidé váš program? A s jakým předstihem? Vědět to je asi důležité.
Většinou dva dny před začátkem nového měsíce vypouštíme další program na webových stránkách i na Facebooku. Ale pak už ho jen aktualizujeme spíš jako Události na Facebooku, ne na webu. Program a všechny informace se tedy nacházejí na veřejné facebookové stránce www.facebook.com/boxusti, na web dáváme jen měsíční přehledy.

Víte, jak je váš Box unikátní? Kde nejblíže je v ČR další?
V České Republice jsme projekt Box na Nábřeží jediné, nejsou tu žádné jiné náplavky stejného konceptu. Kontejnery, které se objevily v Plzni, nebyly od stejného projektu tedy kulturních jader.

Co vám právě tato podoba náplavky umožňuje? Ta její výklopnost?
Umožňuje nám to, že můžeme otevřít tuto stranu kontejneru, protože jinak se dovnitř nedostanete. Potom byste nemohl dovnitř k nám do baru. A je to naše zázemí, když prší, využíváme ho i na nějaká sezení. Ale lidé si taky rádi sedají přímo pod most.

Řekněte, v jakém vztahu jste dnes k pražskému kavárníkovi Ondřeji Kobzovi, který celý projekt Box na Nábřeží a také Piana na ulici vymyslel? Je něco, co z pozice své funkce v rámci Boxu na Nábřeží musíte, a naopak je zde pro vás něco povinného?
Spolu si vyměňujeme různé programy, ale vlastně je všechno úplně na nás, nemusíme vůbec nic. Jen máme mít v prodeji Budvar, který celý projekt podporuje. Ale stejně tak teď třeba nabízíme svým návštěvníkům nové skvělé německé limonády Wostok nebo polské John Lemon. Lidé si je hodně chválí nejen přímo v Boxu, ale také na našem Facebooku. Přijďte je k nám taky ochutnat.

NA POZDNÍ SNÍDANĚ

Na co se těšíte, že si tu rády zopakujete z loňska? A co plánujete úplně nového?
Co si tu zopakujeme? Jasnej je den s knihovnou, jako novinku plánujeme pozdní snídaně formou pikniku. Může být jakýkoli, ne jen vegetariánský. A tady u nás si pak snídani snědí.

Tedy něco jako klasická férová snídaně?
Férová snídaně by tu byla fajn, ale ta má během roku svůj pevně stanovený celorepublikový termín, jednu konkrétní sobotu. A ta už letos byla. Nicméně pozdní snídaně plánujeme, dáte si u nás snídani třeba klidně až v jedenáct dopoledne.

Obě jste studentky ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, ale nepadla tu prozatím ještě žádná zmínka o tom, jaký obor konkrétně na UJEP studujete…
Je to Popularizace hudby a organizace hudebního života. Takže je to příhodné, že se tu můžeme realizovat.

A na co se teď tedy nejvíce těšíte?
Těšíme se na vydařené léto, na hezké počasí, doufáme, že se vydaří jako loni. A že díky tomu budou chodit lidé.

Už jste naznačily, že se projekt Box na Nábřeží tak úplně bez podpory neobejde. Kdo všechno ho tedy už podpořil?
Náš program se odehrává díky podpoře ministerstva kultury, dostaly jsme od něj grant. Další grant nám dal projekt BU2R, to vše je dobře dohledatelné online. Zbytek programu hradíme ze svých peněz, dobrovolné vstupné ale pokryje zhruba asi 10 % celkových nákladů na provoz Boxu na Nábřeží. Dost pak také záleží na tom, jak je která naše akce nákladná, kolik přijde lidí, jaké je počasí. Celé je to dost nevyzpytatelné.

Program Boxu na Nábřeží středa 20. července, 21.30, Letní kino na nábřeží: Hateful Eight (Osm hrozných), Quentin Tarantino

Autor: Radek Strnad

20.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
7 4

Návrh ČSSD by více zdanil lékaře, kterým vláda přidala

Ilustrační foto.
5

Státní zástupci prověří zakázku na software EET

Favorizovaný Macron chce nafouknout věznice

Méně práce, víc strážníků, zdanění boháčů, zubař zdarma. To jsou trumfy, se kterými hodlá Emmanuel Macron vyhrát francouzské prezidentské volby.

Merkelová má podíl na smrti ženy exkancléře Kohla, tvrdí jeho syn

Nynější německá kancléřka Angela Merkelová přispěla k 16 let staré sebevraždě nemocné ženy bývalého kancléře a svého mentora Helmutha Kohla. V rozhovoru pro list Die Zeit to tvrdí nejstarší syn manželů Kohlových Walter. Podle něj Merkelová svému spolustraníkovi Kohlovi a jeho rodině ublížila, když se před 18 lety údajně podlým způsobem zachovala během skandálu se sponzorskými dary pro Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Merkelová, které se tehdy přezdívalo "Kohlovo děvčátko", prý v rámci mocenského boje v CDU zradila i svou přítelkyni Hannelore Kohlovou.

Sobotka míří na Hrad. Bude ministrem Prouza?

Tomáš Prouza, Jiří Havlíček, Milan Urban nebo Tomáš Novotný. Jeden z těchto kandidátů usedne podle sázkové kanceláře Fortuna zřejmě na post ministra obchodu a průmyslu, který se uvolnil po odvolání Jana Mládka (ČSSD). 

Akademici odmítají děkana. Opisoval

Část ostravských akademiků se bouří. Vadí jim, že v čele místní lékařské fakulty stanul muž usvědčený z plagiátorství. Profesor Petr Dítě (na snímku), který školu vede od podzimu, opsal část učebnice o vnitřním lékařství. Cizí text vydával za vlastní dokonce v několika publikacích. Jeho čin proto odsoudila etická komise České lékařské komory i někteří kolegové z odborné gastroenterologické společnosti. Profesor Dítě se musel dokonce veřejně omluvit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies