VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrcholí podzimní aukční sezona,Topičův salon nabízí současná díla

Praha - Předaukční výstava umění druhé poloviny 20. století a děl současných autorů začíná v pátek v Topičově salonu. Na sedm desítek děl, mezi nimiž jsou práce Adrieny Šimotové či Zdeňka Sýkory, která patří k nejdražším, se bude dražit 30. listopadu v 18.30 hodin. Aukci pořádá společnost 1. Art Consulting, která se ročním obratem řadí k největším v Česku. V listopadu vrcholí podzimní aukční sezona a také další aukční domy připravují na trh díla, od nichž si slibují nejlepší zisky.

18.11.2016
SDÍLEJ:

Aukce. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Loni se na aukcích v Česku utratilo 926 milionů korun, meziročně o 8,5 procenta více. První polovina letošního roku byla rekordní, sběratelé utratili asi 570 milionů korun, čímž překonali rekord z roku 2013.

V aukci budou díla Kolíbala či Boudníka

Dražba v Topičově salonu na Národní třídě nabídne s vyvolávací cenou 1,4 milionu korun malbu Zdeňka Sýkory Skvrny z roku 1990, za 960.000 korun se bude vyvolávat jeho dílo s názvem Struktura I.; motivy půlkruhů ve čtvercích užíval často a jsou známé i z exteriérových děl. Jde o akryl na plátně, obdobný motiv v provedení olej na plátně se v červnu prodal za 3,85 milionu korun. Aukce nabídne také díla Stanislava Kolíbala, Jiřího Kovandy, Michaela Rittsteina, Jiřího Sopka, Evy Kmentové, Aleše Veselého, Jiřího Koláře či Vladimíra Boudníka.

Už tuto neděli pořádá v Obecním domě aukci společnost European Arts. Mezi 133 výtvarnými díly je restituovaný obraz Emila Filly Poloportrét ženy (1912) s vyvolávací cenou 6,8 milionu korun.

Českému trhu dominuje Kupka

Podle historiků umění obraz dokládá, jak si Filla osvojoval kubistické postupy. Z tohoto raného autorova období se dochovalo jen velmi málo děl. Nejdražším Fillovým dílem prodaným v tuzemské aukci je obraz Malíř, který se před třemi lety prodal za 17,5 milionu korun. Filla patří k nejdražším autorům na českém trhu.

Tomu ale už deset let dominuje František Kupka, jemuž patří první čtyři příčky žebříčku nejdráže prodaných děl v tuzemských aukcích. Rekord drží čtyři roky dílo Tvar modré, které aukční síň Adolf Loos Apartment & Gallery prodala za 55,75 milionu korun bez aukční přirážky. Stejná společnost bude 26. listopadu nabízet Kupkův obraz Série C I. (Protihodnoty) s rekordní vyvolávací cenou 60 milionů korun.

Do dražby půjde i olej Oskara Kokoschky

Je z roku 1935 a díla z téže série vlastní Národní galerie v Praze i světová muzea. S vyvolávací cenou 25 milionů korun do téže dražby půjde olej Oskara Kokoschky s názvem Žáby, který autor namaloval na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.

Podzimní aukci pořádá v neděli 27. listopadu Galerie Kodl, další z lídrů trhu, jejíž obrat v roce 2014 činil 180 milionů korun. Za 13 milionů korun nabídne obraz Josefa Šímy Ateliér, s vyvolávací cenou sedm milionů do aukce půjde obraz malířky Toyen Odraz odlivu; za cenu přes milion korun se celkově budou vyvolávat dvě desítky obrazů.

Čtěte také: Na aukci v Praze se vydražil další Preislerův obraz

Autor: ČTK

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Statisíce muslimů na prostranství kolem Velké mešity v saúdskoarabském svatém městě Mekka

Saudská Arábie zmařila teroristický útok v Mekce. Jeden z útočníků se odpálil

Bazén na severovýchodě Turecka, který zabíjel
11

Tři děti i oba jejich zachránce v tureckém bazénu usmažila elektřina

AKTUALIZOVÁNO

Ze školky se ztratily tři děti. Učitelky ani nevěděly jména, uvedla policie

Pátrání po dětech, které se nepozorovaně oddělily od skupiny ekoškolky pobývající v přírodě, dobře dopadlo, ale věc bude mít dohru. Ke čtvrteční události to v pátek připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. Podle něj je ale předčasné předjímat, zda případ nakonec skončí u správního orgánu, či dokonce u soudu, anebo se věcí budou zabývat jiné kompetentní orgány.

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů, pořízené během uplynulého týdne.

AKTUALIZOVÁNO

Drama v Benátkách na Jizerou. V garáži vybuchly plynové lahve

/FOTOGALERIE/ Několik výbuchů v pátek večer před osmou hodinou probralo z klidu obyvatele Smetanovy ulice v historické části města. Plynové láhve tam vybuchly v garáži, která naštěstí nebyla součástí rodinného domu.

Volební průzkum: ANO drtí rivaly, levicové strany dál ztrácejí

/INFOGRAFIKA/ Podle nejnovějšího průzkumu uskutečněného agenturou Phoenix Research si čtyři měsíce před sněmovními volbami hnutí ANO udržuje pohodlný náskok. Od ČSSD ho nyní dělí více než 11 procentních bodů. Nově vzniklá volební dvojkoalice KDU-ČSL a Starostů by v červnu těsně překročila nutnou desetiprocentní hranici pro získání poslaneckých mandátů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies