VYBERTE SI REGION

Vrcholí podzimní aukční sezona,Topičův salon nabízí současná díla

Praha - Předaukční výstava umění druhé poloviny 20. století a děl současných autorů začíná v pátek v Topičově salonu. Na sedm desítek děl, mezi nimiž jsou práce Adrieny Šimotové či Zdeňka Sýkory, která patří k nejdražším, se bude dražit 30. listopadu v 18.30 hodin. Aukci pořádá společnost 1. Art Consulting, která se ročním obratem řadí k největším v Česku. V listopadu vrcholí podzimní aukční sezona a také další aukční domy připravují na trh díla, od nichž si slibují nejlepší zisky.

18.11.2016
SDÍLEJ:

Aukce. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Loni se na aukcích v Česku utratilo 926 milionů korun, meziročně o 8,5 procenta více. První polovina letošního roku byla rekordní, sběratelé utratili asi 570 milionů korun, čímž překonali rekord z roku 2013.

V aukci budou díla Kolíbala či Boudníka

Dražba v Topičově salonu na Národní třídě nabídne s vyvolávací cenou 1,4 milionu korun malbu Zdeňka Sýkory Skvrny z roku 1990, za 960.000 korun se bude vyvolávat jeho dílo s názvem Struktura I.; motivy půlkruhů ve čtvercích užíval často a jsou známé i z exteriérových děl. Jde o akryl na plátně, obdobný motiv v provedení olej na plátně se v červnu prodal za 3,85 milionu korun. Aukce nabídne také díla Stanislava Kolíbala, Jiřího Kovandy, Michaela Rittsteina, Jiřího Sopka, Evy Kmentové, Aleše Veselého, Jiřího Koláře či Vladimíra Boudníka.

Už tuto neděli pořádá v Obecním domě aukci společnost European Arts. Mezi 133 výtvarnými díly je restituovaný obraz Emila Filly Poloportrét ženy (1912) s vyvolávací cenou 6,8 milionu korun.

Českému trhu dominuje Kupka

Podle historiků umění obraz dokládá, jak si Filla osvojoval kubistické postupy. Z tohoto raného autorova období se dochovalo jen velmi málo děl. Nejdražším Fillovým dílem prodaným v tuzemské aukci je obraz Malíř, který se před třemi lety prodal za 17,5 milionu korun. Filla patří k nejdražším autorům na českém trhu.

Tomu ale už deset let dominuje František Kupka, jemuž patří první čtyři příčky žebříčku nejdráže prodaných děl v tuzemských aukcích. Rekord drží čtyři roky dílo Tvar modré, které aukční síň Adolf Loos Apartment & Gallery prodala za 55,75 milionu korun bez aukční přirážky. Stejná společnost bude 26. listopadu nabízet Kupkův obraz Série C I. (Protihodnoty) s rekordní vyvolávací cenou 60 milionů korun.

Do dražby půjde i olej Oskara Kokoschky

Je z roku 1935 a díla z téže série vlastní Národní galerie v Praze i světová muzea. S vyvolávací cenou 25 milionů korun do téže dražby půjde olej Oskara Kokoschky s názvem Žáby, který autor namaloval na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.

Podzimní aukci pořádá v neděli 27. listopadu Galerie Kodl, další z lídrů trhu, jejíž obrat v roce 2014 činil 180 milionů korun. Za 13 milionů korun nabídne obraz Josefa Šímy Ateliér, s vyvolávací cenou sedm milionů do aukce půjde obraz malířky Toyen Odraz odlivu; za cenu přes milion korun se celkově budou vyvolávat dvě desítky obrazů.

Čtěte také: Na aukci v Praze se vydražil další Preislerův obraz

Autor: ČTK

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Donald Trump.
AKTUALIZOVÁNO
17 22

S Trumpem začínají nebezpečné roky, píše polský list

Advokát Miroslav Jansta

Vlivný advokát Jansta se v Zemanově kampani angažovat nehodlá

Déčko může mít ze začátku jen dvě stanice. Sousedící

Praha /INFOGRAFIKA/ - Problémy s výkupem pozemků komplikují stavbu metra D. Dopravní podnik nyní vypracovává analýzu, v jakém pořadí by se měly stanice trasy budovat. V úvahu přichází i varianty, které nepočítají s tím, že by vozy z počátku jezdily až do Písnice.

AKTUALIZOVÁNO

Le Penová: Každá země musí mít možnost opustit euro

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová prohlásila, že každá země musí mít možnost opustit euro, pokud si to bude přát. Vyjádřila se tak na konferenci evropské krajní pravice v Koblenci, jíž se účastní také nizozemský nacionalista Geert Wilders a vedoucí představitelé Alternativy pro Německo (AfD). Ve všech třech zemích se letos konají volby a zástupci tamějších krajně pravicových proudů tak den po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, s nímž sympatizují, využili příležitosti, jak se sami rovněž zviditelnit. Proti konferenci demonstrovalo ve městě podle německé policie asi 3000 lidí.

AKTUALIZOVÁNO

Ze zavaleného hotelu v Itálii se zachránilo 11 lidí, pět zahynulo

Z trosek lavinou zasypaného hotelu ve střední Itálii záchranáři v noci na dnešek vyprostili další čtyři živé lidi. Podle čerstvé bilance se tak zachránilo 11 lidí, potvrzeno je pět mrtvých. Úřady provincie Pescara dnes oznámily, že nejméně 23 lidí se stále pohřešuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies