Sto šedesát let Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, to je historie dlouhá a slavná, ale také plná úskalí. Osudy školy jsou spjaté nejen s proměnami sklářství v průběhu více než půl druhého století, ale i se složitou historií českého pohraničí. Škola se může pochlubit dlouhým výčtem vynikajících osobností, které na ní pracovaly a studovaly, za všechny bych připomenul významné klasiky sklářského umění Vladimíra Kopeckého, Jiřího Šuhájka, Vladimíra Jelínka a Ladislava Olivu, střední a mladší generaci tvůrců pak reprezentují třeba Ivan Mareš, Ivana Mašitová, Jitka Kamencová Skuhravá nebo Lada Semecká," zdůrazňuje význam kamenickošenovské sklářské školy kurátor výstav v Sun Gallery Jaroslav Polanecký.

Současná karlovarská výstava představuje školu výběrem děl, která vytvořili její studenti v rámci výuky od roku 2006. Kolekce čítá celkem 16 prací od 16 autorů, jsou mezi nimi ale i celé soupravy nápojového skla a šperků, takže na kusy je toho v Sun Gallery k vidění mnohem více.

„Výstava představuje školu především jako instituci, kde se v harmonické symbióze spojuje výtvarná edukace a řemeslná příprava pod vedením špičkových výtvarníků a dílenských mistrů, a nabízí přehlídku různorodých výtvarných i technických postupů. Jde o klasické sklářské techniky, jakými jsou rytí, broušení a malování skla, i o moderní techniku taveného skla, pískovaného nebo leptaného skla a kombinaci technik," přibližuje expozici Jaroslav Polanecký.

Sklářská škola v Kamenickém Šenově, založená v roce 1856, se v Karlových Varech představuje jako špičkové sklářské vzdělávací zařízení s četnými přesahy do oblasti designu, volného a užitého umění a architektury. Jako konsolidovaná a sebevědomá vzdělávací instituce, která vychovala nepřehlédnutelnou řadu schopných lidí, kteří se sklem zabývají na všech úrovních i bez pomyslné aury sklářských celebrit. V současnosti nabízí studium v oborech Rytí skla, Malování skla, Broušení skla, Design světelných objektů, Sklo v architektuře a Užitá malba.