„Bez vody umírá všechno živé a úrodné kraje se mění v poušť. Když se však rozběsní  zabíjí a páchá nekonečné škody. Proto lidé vodu od pradávna uctívají a současně z ní mají strach," píše Daniela Mrázková v úvodu doprovodné publikace. Kniha nese stejný název, jako expozice. Oproti vystavenému souboru však obsahuje dvojnásobný počet snímků.Celkem nabízí 200 fotografií od 44 autorů s českými a anglickými texty. Její záběr rovněž širší o kapitolu nazvanou Lekce z Moravy, která připomíná povodňovou katastrofu z roku 1997. Tak trochu dává najevo, že bez této zkušenosti by se záchranné práce v Praze o pět let později uskutečňovaly mnohem obtížněji a pravděpodobně by došlo k více škodám i neštěstí.

Fotografie ukazují známá místa v nevídaných podobách. Diváka provádějí Prahou od jihu, kde do něj pětisetletá voda vstoupila, přes Smíchov, Malou Stranu, Staré a Nové Město, Karlín, Tróju, Holešovice, až po severní okraj, kde jej opustila. „Příběh, který fotografie vyprávějí, je plný napětí, citů, ale i lidské touhy ochránit nejen životy a majetky své a ostatních, ale i starobylé pražské památky," řekla při zahájení výstavy Mrázková.

Kniha věnuje větší pozornost i jednotlivým částem města a jednotlivým událostem. Ukazuje, jak Vltavou plavaly chaty, auta, lednice, trámy, toalety, ale i obří židle umělkyně Magdaleny Jetelové. Objekt ze vzácného dřeva o váze tři tuny a výšce tři metry utrhla voda před Muzeem Kampa v Sovových mlýnech a doplavala až do Kralup nad Vltavou.

Děsivé obrázky obyvatel ZOO vs optimističtí záchranáři

Mučivou vzpomínkou jsou obrázky zvířat ze zaplavené zoologické zahrady. Naopak celkem vesele a vtipně působí záchranářské práce. „I když to záchranáři rozhodně neměli s evakuací občanů jednoduché. Někteří odmítali opustit svůj domov. Teprve když zjistili, že už jim voda odnáší nábytek a zaplavuje byt, volali o pomoc," vzpomíná na velkou vodu pan Jaroslav, dosud žijící v přízemním bytě u Čertovky. Pokud se týká výhledů do budoucna, také tato zkušenost výrazně pomohla. V případě, že znovu dojde k nějaké krizové situaci, mají dnes totiž policisté, záchranáři a hasiči právo dostat lidi z ohrožených míst i proti jejich vůli.

Kniha i výstava vycházejí z expozice, kterou Czech Photo na výzvu pražského magistrátu uvedlo na Staroměstské radnici vzápětí po povodni na podzim roku 2002. U veřejnosti domácí i zahraniční měla velký úspěch a po pražské premiéře putovala do New Yorku do sídla OSN, aby prostřednictvím svědectví českých fotografů seznámila s živelní katastrofou v ČR mezinárodní politiky. Publikace se bude prodávat pouze na výstavách Praha pod vodou a později Czech Press Photo 2012. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí do 2. září.

Sylvie Petráková