Vlastní recept na vyvolávání

„Vladimír Brunton působí v Čechách i ve světě již řadu let jako renomovaný fotograf. Patrně největší proslulost si získal díky svým neopakovatelným portrétům," říká o autorovi Alena Šafrová z metličanské Galerie u svatého Jakuba. „Neopakovatelným proto, že se jednak snaží zachytit vnitřní kouzlo každé fotografované osobnosti, jednak proto, že se nespokojil pouze s klasickým cvaknutím spouště. Velice rád fotí tradičním způsobem, ale snímek pak vyvolává na plátno pomocí své vlastní originální platinové emulze. Nakonec tyto velkoformátové fotografie ručně upravuje. Takto vznikly například portréty Miloše Formana, Květy Fialové, Václava Havla a mnoha dalších osobností."

Především chuť experimentovat a objevovat nové možnosti fotografie před časem přivedly Vladimíra Bruntona do dalekého Japonska. „Zjistil, že krása fotografií vynikne ještě lépe než na plátně na kvalitním papíru – a tím je bezesporu papír washi, jež je v Japonsku považován za součást kulturního dědictví," pokračuje Alena Šafrová. „Produkuje se zde již více než tisíc dvě stě let, přičemž jeho výrobu zvládají pouze opravdoví mistři oboru po několikaletém sbírání zkušeností."

Speciální papír washi

Díky papíru washi, který se skládá z vláken stromu gampi, mitsumata nebo papírnické moruše, ale může být i z bambusu, rýže nebo obilí a má výraznou strukturu, vznikl cyklus fotografií ženského těla. Vladimír Brunton se zaměřil na zachycení jeho krásy, křivek, pohybu, světla, drobných detailů…

Tvorbu Vladimíra Bruntona v metličanské Galerii u svatého Jakuba doplňují velkoformátové snímky japonských fotografů Shozo Kaiedu, Yasuko Kano, Yoko Satomi, Hiromi Ogumu a Masami Sakana. S nimi Vladimíra Bruntona  spojuje právě obdiv k unikátnímu a tradičnímu papíru washi. Japonští umělci jej využívají pro vytváření  řady uměleckých objektů.