Češi umlčeli i Francii a katapultovali se do finále

Pardubice -/FOTOGALERIE/ - Basketbalisté pořadatelského státu vyměnili boj o záchranu elitní divize za bitvu o zlato!

6.8.2011

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Česko - Francie 73:65

Jestli si chcete zvednout sebevědomí, běžte do české kabiny šestnáctiletých basketbalistů. Parta kolem trenéra Tremla vstupovala do evropského šampionátu s cílem vyhnout se bojům o záchranu. A bác… Čeští kadeti kosili jeden silný tým za druhým a vnedělivečernastoupí dofinále s Chorvatskem.

K tomu ale bylo zapotřebí porazit v semifinále Francii. Basketbalisté ze země galského kohouta měli povedené pouze začátky obou poločasů. Záhy jim však ucpala hrdlo přesná střelba pořadatelského týmu a oni „dokokrhali“. Zásluhou fantastické druhé pětiminutovky třetího kvartálu je Češi porazili 73:65. Do finále je doprovodilo 2700 diváků v pardubické ČEZ Areně.

Francouzi se na domácí družstvo vrhli a zásluhou neomylné střelby z dálky vedli po pěti minutách 12:4. Jejich rozlet zastavil time out.

„Měli jsme více respektu než je zdrávo z jejich tvrdé obrany, kterou na mistrovství předváděli,“ postřehl pilíř české sestavy Jiří Šoula.

Po oddychovém času se stali průbojnějšími domácí borci a projevilo se to také na skóre. Do konce první části sice ještě manko nesmazali, ovšem dvě raketové trojky Peterky v úvodu druhé čtvrtiny převážily misky na českou stranu.

„Soustředili jsme se na to, že chceme vyhrát a ne za každou cenu rozbourat francouzskou obranu. Postupem času jsme proměnili volné střely. Naopak v obraně jsme je začali presovat a nepouštěli je ke střelbě z dálky. To byla jejich největší zbraň. Při jejím eliminování neměli prakticky nic, čím by nás zaskočili,“ poznamenal Šoula.

A právě pardubický hráč se stal nejsledovanějším na palubovce. Český tým se totiž dostal do složité situace s rozehrávači. Zumr odkulhal na střídačku a Kouřil si udělal čtvrtý faul. Ale Šoula se ukázal jako univerzální voják. Stal se rozehrávačem proti své vůli, nicméně svůj úkol zvládl na jedničku.

„Přestože na rozehrávce v nároďáku někdy nastupuji v na tuto úlohu nejsem moc zvyklý. S touto alternativou ale kouč počítal. Důležité pro mě bylo, že mi věřil, že mi věřili i spoluhráči. Tak snad jsem jejich představy nějak splnil,“ řekl skromně Šoula.

Po přestávce ho opět vystřídal Kouřil, který s hraniční porcí faulů odehrál patnáct minut. A nejen on se nestačil divit dalšímu nástupu francouzské trikolóry. Po sérii 11:5 se za čtyři minuty vrátila do vedení (40:38). Jenže čeští mladíci se nezlomili. Ba naopak. Do konce třetí čtvrtiny už nenechali soka skórovat. Upletli šňůru 15:0 (tři trojky za sebou) a zlomili zápas ve svůj prospěch.

„V tuto chvíli nás vyburcovali diváci. Začali jsme si více věřit a proměňovat všechny střely. Přitvrdili jsme v obraně a realizovali slova našeho trenéra: Útok vždy přijde z dobré obrany,“ přidal basketbalové moudro Jiří Šoula.

„Národní obrození“ Češi dotáhli do úspěšného konce. Francouzi sice všemi způsoby výrazně stáhli jejich dvacetibodový náskok, ovšem bouřící hale už to radost nezkalilo.

Autor: Zdeněk Zamastil

6.8.2011 VSTUP DO DISKUSE

Soud nařídil francouzskému meštu Publier odstranit sochu Panny Marie

Paříž - Město Publier na východě Francie dostalo od soudu nařízeno, aby odstranilo z parku sochu Panny Marie. Důvodem je celostátní zákaz vystavování náboženských symbolů na veřejných prostranstvích. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na starostu města.

Duka slouží mši k otevření německy mluvící farnosti v Praze

Praha - V souvislosti s otevřením farnosti německého jazyka v Praze na Novém Městě bude dnes pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit od 11:00 mši v kostele sv. Jana Nepomuckého Na Skalce. Německou farnost zřídil Duka k 1. říjnu, důvodem byl růst německy hovořící komunity a snaha o obrození staleté přítomnosti německého kulturního živlu v hlavním městě, uvedlo na webu pražské arcibiskupství.