Andersenová si doplavala pro další titul, Češi na mistrovství světa nezářili

Kazaň - Americká dálková plavkyně Haley Andersonová obhájila v úvodní disciplíně mistrovství světa v Kazani světový titul na pětikilometrové trati. Česká reprezentantka Alena Benešová obsadila v řece Kazanka na neolympijské trati 18. místo, na vítězku ztratila více než dvě minuty.

25.7.2015

Chad Ho se zlatou medailíFoto: ČTK/AP

Mezi muži vyhrál ve fotofiniši Jihoafričan Chad Ho před Robem Muffelsem. Bronz získal Matteo Furlan z Itálie, který ve vyrovnaném závodě dohmátl o 2,4 sekundy za nejrychlejší dvojicí. Český reprezentant Ján Kútnik na 18. místě zaostal za vítězem o 11,2 sekundy, Vít Ingeduld zaplaval 29. čas.

Andersonová, stříbrná medailistka na dvojnásobné trati z olympijských her v Londýně, vybojovala zlato díky zrychlení v posledních metrech. Druhou Kalliopi Arauzuovou z Řecka porazila o 1,4 sekundy, třetí Němka Finnia Wunramová ztratila 2,6 sekundy.

Akvabela Soňa Bernardová obsadila v kvalifikaci technického programu 13. místo a těsně zaostala za finálovou dvanáctkou. Od postupu do večerního finále ji dělilo 0,2083 bodu a patří jí pozice náhradnice.

Benešová i Kútnik se v Kazani představí i v závodech na desetikilometrové trati, na níž se bude bojovat o olympijskou nominaci do Ria de Janeiro. Kútnika doplní Matěj Kozubek.

Mistrovství světa v plaveckých sportech v Kazani:

Dálkové plavání:
Muži (5 km): 1. Ho (JAR) 55:17,6, 2. Muffels (Něm.) stejný čas, 3. Furlan (It.) -2,4, 4. Dratcev (Rus.) -2,8, 5. Wellbrock (Něm.) -3,0, 6. Heron (USA) -3,1, …18. Kutník -11,2, 29. Ingeduld (oba ČR) -20,9.
Ženy (5 km): 1. Andersonová (USA) 58:48,4, 2. Arauzuová (Řec.) -1,4, 3. Wunramová (Něm.) -2,6, 4. Van Rouwendaalová (Niz.) -7,1, 5. Walkerová (Austr.) -21,5, 6. Twichellová (USA) -21,6, …18. Benešová (ČR) -2:01,9.

Skoky do vody:
10 m věž synchro mix: 1. S' Ja-ťie, Tchi Siao-chu (Čína) 350,88 b., 2. Benfeitová, Riendeau (Kan.) 309,66, 3. Wuová, Bedggood (Austr.) 308,22, 4. Hjon I Mjong, Kim Kuk Hjang (KLDR) 305,52, 5. Timošininová, Schleicher (Rus.) 304,14, 6. Batkiová, Verzotto (It.) 299,28.
3 m prkno synchro ženy: 1. Š' Tching-mao, Wu Min-sia (Čína) 351,30, 2. Abelová, Wareová (Kan.) 319,47, 3. Millsová, Qinová (Austr.) 304,20, 4. Nedobigová, Kesarová (Ukr.) 302,85, 5. Cagnottová, Dellapéová (It.) 302,43, 6. Bažinová, Ilinychová (Rus.) 297,30.

Synchronizované plavání:
Technický program: 1. Romašinová (Rus.) 95,2680, 2. Carbonellová (Šp.) 93,1284, 3. Sun Wen-jen (Čína) 91,5479, 4. Vološynová (Ukr.) 90,8912, 5. Inuiová (Jap.) 90,7603, 6. Simoneauová (Kan.) 89,0237, …v kvalifikaci 13. Bernardová (ČR).

25.7.2015 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.