Během ní byly vidět úniky, do jednoho z nejnadějnějších se zapojil i ostře sledovaný Američan Lance Armstrong. Nakonec se ani této zpočátku patnáctičlenné skupině nepovedlo dotáhnout snažení do cíle a byla dostižena.

Armstrong posléze dojel v hlavním poli na 32. místě se stejným časem jako vítězný Australan Graeme Brown. Po hromadném pádu z úvodu etapy musel spolu s dalšími pěti jezdci vzdát loňský celkový vítěz Němec André Greipel.

„Byla to jedna z nejtěžších etap, co jsem tu za těch jedenáct let odjel,“ svěřil se v cíli reportérům vyčerpaný celkový lídr Allan Davis ze stáje Quick Step. „To jsem navíc začal den srážkou s motocyklem, když jsem jel za Greipelem.“

V celkovém pořadí tak domácí Davis, ve středu druhý, vede, sedmatřicetiletý Armstrong je s necelou půlminutkou ztráty třicátý devátý. V průběžném pořadí závodu se na čele srovnalo hned šest australských jezdců.

Výsledky

3. etapa (136 km): 1. Brown (Aust./Rabobank) 3:15:35, 2. Davis (Aust./Quick Step), 3. O\'Grady (Aust./Saxo Bank), 4. Hincapie (USA/Columbia – High Road), 5. Sanchez Gil (Šp./Caisse d´Epargne), 6. Elmiger (Švýc./AG2R La Mondiale), …32. Armstrong (USA/Astana) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Davis 10:47:11, 2. Brown stejný čas, 3. O\'Grady –5, 4. Elmiger –14, 5. Rogers (Aust./Columbia – High Road) –18, 6. Wilson (Aust./UniSA) –19, …39. Armstrong –29.