České basketbalistky začaly na ME jasnou výhrou

VASTO - České basketbalistky porazily ve svém prvním vystoupení na mistrovství Evropy ve skupině A Izrael 75:43 a vykročily úspěšně za obhajobou titulu.

24.9.2007

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Izraelky udržely vyrovnanou partii pouze v úvodní čtvrthodině, v dalším průběhu už tempo diktoval aktivněji hrající český tým. Ve druhém utkání na šampionátu se české basketbalistky střetnou v úterý od 21:00 hodin s Tureckem.

Nervozita kořeněná nepřesnostmi provázela v úvodu dlouho hru obou týmů. V základní sestavě české reprezentace se objevily uzdravené opory Machová, která před šampionátem podstoupila operaci kolena, a Večeřová, jež nastoupila se speciální maskou chránící zlomený nos.

Izraelky vsadily na důslednou a agresivní obranu, se kterou si dlouho české hráčky nevěděly rady. Křečovitost se promítala hlavně do špatné koncovky, Izraelky vedly ještě na začátku třetí minuty 2:1. Toužebné uklidnění nepřinesl ani tříbodový koš Veselé, po kterém získaly české hráčky vedení 9:4. Výkonnostní výkyvy je ale neopustily, houževnaté soupeřky postupně ukrajovaly z náskoku. Hodně jim pomohl i přesný tříbodový koš Cohenové současně se závěrečným klaksonem první čtvrtiny.

Trápení však české hráčky provázelo i ve druhé čtvrtině. Izraelkám se podařilo zásluhou přesně střílející Cohenové ve 14. minutě naposledy v zápase vyrovnat na 19:19.

Po tomto varování už více české hráčky soupeřkám nepovolily. I když nasbírala už v této části zápasu jedna z opor Veselá čtyři osobní chyby, zvrat už bojovně pracující český tým nepovolil. Střelecky se chytla Vítečková, k níž se přidala i Veselá a Kulichová. Do konce poločasu vzrostl náskok českého týmu na jedenáct bodů, když k němu hodně dopomohla těsně před přestávkou tříbodová střela Vítečkové, která za první poločas zaznamenala 13 bodů.

Po změně stran se už hrálo v české režii. Houževnaté Izraelky postupně ztrácely síly, což se projevilo nejvíce v obranné fázi a podkošových soubojích. Náskok postupně narostl až na rozdíl třiceti bodů a zápas se stal už jednoznačnou záležitostí. Trenéř Bobrovský a Blažek postupně dali příležitost i všem zbývajícím hráčkám z lavičky, nejvíce se prosazovaly Šujanová s Elhotovou. Zápas už český tým dotáhl v poklidu do vítězné koncovky.

"Bylo to hlavně v úvodním poločase typické zahajovací utkání na mistrovství Evropy," uvedl trenér českých basketbalistek Jan Bobrovský, který viděl možné příčiny výpadku v úvodu zápasu i v tom, že jeho svěřenkyně nejsou zvyklé hrát v tak pozdní dobu.

"Hlavně v prvním poločase jsme hráli hodně zakřiknutě, v úvodu bylo těžké střídat hráčky. Po změně stran už jsme se rozjeli do tempa, ocenil bych výkony hráček i mladých hráček. S výsledkem jsem spokojen, s výkonem už tolik ne. Obě doléčené hráčky Večeřová a Machová odvedly své, i když se žádný supervýkon od nich nedal čekat," dodal Bobrovský.

Před úterním druhým utkáním s Tureckem připomněl vítězství nad tímto soupeřem v přípravě. "Ovšem nyní očekávám ze strany tureckého celku velké herní nasazení, na které ale budeme připraveni," poznamenal Bobrovský.

Výsledek:

Skupina A:

Česko - Izrael 75:43 (17:11, 35:24, 54:31).

Nejvíce bodů: Vítečková 16, Šujanová 12, Kulichová 10, Veselá 8, Elhotová 8, Večeřová 5, Uhrová 5, Machová 5 - L. Cohenová 16, Doronová 10, Fleischerová 5. Fauly: 24:19. Trestné hody: 16/9 - 20/12. Trojky: 4:1.

24.9.2007 VSTUP DO DISKUSE

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.