V pátek debakl udělili, v pondělí dostali. Taková je současná situace českých basketbalistů.

Doma na Folimance vysoko přestříleli Estonsko, ale narostlé sebevědomí jim rychle spadlo v maďarském Szolnoku.

Domácí výběr v předposledním zápase baráže o udržení v elitní divizi A mistrovství Evropy jednoznačně porazil Česko v poměru 70:55 a to ještě v závěrečné čtvrtině dost ubral na tempu a nechal hosty alespoň trochu korigovat místy skoro třicetibodový náskok.

Češi dokázali Maďary předminulý týden doma porazit, ale celkový poměr ve skóre z tohoto dvojzápasu hovoří ve prospěch soupeře.

Maďaři v pondělí předčili svěřence Michala Ježdíka snad ve všem. Už v Praze ukázali důraznou a tvrdou obranu, před domácím publikem ještě přidali na pohybu a také na přesnosti střelby.

Po nejistém úvodu z obou stran Češi chvíli vedli, domácí se však rychle dostali do tempa. V dalších čtvrtinách už jenom upevňovali svůj náskok. Hostující basketbalisté selhávali jak v pokrývání jejich útočných kombinací, tak i ve střelbě.

Hlavně v pokusech z tříbodové hranice byl propastný rozdíl. Zatím Češi neproměnili v utkání jedinou trojku, Maďaři se trefili desetkrát. K neuhlídání byl hlavně autor 21 bodů Ákos Horváth, pod košem zase panoval Péter Lóránt (12 bodů, 8 doskoků).

Nejlepším střelcem českého mužstva byl tradičně Petr Benda se čtrnácti body, ale nymburský pivot například nezaznamenal jediný útočný doskok. Ladislav Sokolovský přidal dvanáct bodů, Tomáš Satoranský deset.

Udržení mezi evropskou elitou se tak Česku ještě komplikuje. Po úvodní prohře v Estonsku a třech domácích výhrách čeká na Ježdíkův celek ve čtvrtek závěrečná bitva v ukrajinském Kyjevě.

Ukrajinci dokázali v pondělí zlomit prokletí hostujících mužstev. Až dosud totiž byla v baráži stoprocentně úspěšná domácí mužstva. Jenže Ukrajinci v prodloužení vybojovali důležité vítězství 75:72 v Estonsku a mají teď k záchraně nejblíže.

Maďarsko – ČR 70:55 (16:9, 37:20, 62:37)

Nejvíce bodů: Horváth 21, Lórant 12, Kaman 10 – Benda 14, Sokolovský 12, Satoranský 10. Fauly: 24:18. Trestné hody: 12/10 – 21/13. Trojky: 10:0.