Basketbalisté Pardubic posledním semifinalistou ligy

Pardubice - Hráči Pardubic v pátém zápase porazili Nový Jičín 63:55 a v boji o finále se střetnou s Prostějovem.

11.5.2011

Rozhodující pátý zápas čtvrtfinálové série mezi BK JIP Pardubice a Unibonem Nový Jičín. Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Uf. Tohle oddychnutí muselo být slyšet hodně daleko od Pardubic. Basketbalisté BK JIP totiž udolali v pátém rozhodujícím čtvrtfinále Nový Jičín. V bitvě obran a nepřesných útoků měli pevnější nervy. V semifinále na ně čeká Prostějov.

Pardubičtí basketbalisté měli parádní nástup. Po čtyřech minutách vedli 8:2 a v první čtvrtině soupeře k ničemu nepustili. Vyhráli 23:10, což znamenalo vynikající odrazový můstek. Druhý kvartál se však hrál v opačném gardu. Nový Jičín během necelých čtyřech minut zaznamenal více bodů než v první části. Stalo se tak hlavně zásluhou trojek.

Přestože domácí měli o polovinu horší střelbu o poločase vedli o šest bodů. Druhý poločas se vyznačoval soubojem nervů. Pro oba týmy byl takřka nadlidský úkol dostat míč do koše. Markantní to bylo především při trestných hodech. Nebylo výjimkou, že exekutor šestek neproměnil ani jednu.

Podle skóre se dá říci, že prim hrály obrany, ale opak byl pravdou. Ani jednomu družstvu se nedařilo v útoku. Právě drama nabídla závěrečná část. Nový Jičín trpělivě ukrajoval z pětibodového náskoku soupeře. Ve dvou případech se dostal na rozdíl jediného bodu. Ale přes sebe ho ani jednou v zápase pardubičtí hráči nepustili.

Klíčový moment nastal tři a tři čtvrtě minuty před koncem. Union snížil na 51:53 a měl míč. Jenže Pardubice ubránily a samy Wrightem zaznamenaly koš s faulem. Vzápětí Černošek proměnil obě šestky a zkázu hostujícího týmu dokonala trojka Krause. Na domácí sérii 8:0 už severomoravský tým nedokázal zareagovat a tak koncovka už nemohla mít infarktový charakter.

Čtvrtfinále play off basketbalové ligy mužů - 5. zápas:

Pardubice - Nový Jičín 63:55 (23:10, 35:29, 48:43)
Nejvíce bodů: Bohačík a Wright po 13, Černošek 11 - Šarovič 10, Muirhead, Pečiukas, Šoška a Šteffel po 7. Rozhodčí: Dolinek, Vrážel, Vondráček. Trestné hody: 32/15 - 28/20. Fauly: 27:27. Trojky: 4:5. Konečný stav série 3:2.

Autor: Zdeněk Zamastil

11.5.2011

Divocí koně v Milovicích zvládají zimu dobře
14

Divokým koním nevadí mráz, ale vlhko

TK k projektu registru smluv probíhala 16. ledna v Praze. Na snímku Michal Bláha, Hlídač smluv.
EXKLUZIVNĚ
29 26

Autor Hlídače smluv pomůže Horáčkovi s prezidentskou kampaní

Vyhubení Židů zpečetili nacisté ve Wannsee za 90 minut

Berlín - Pouhou hodinu a půl stačilo nacistickým špičkám k definitivnímu ortelu nad miliony evropských Židů. Porada v berlínské vile Wannsee před 75 lety, 20. ledna 1942, nerozhodla o vyhubení Židů, protože holokaust probíhal už od přepadení SSSR 22. června 1941, nýbrž sloužila ke koordinaci mezi různými úřady.

Sobotka je nakloněn pomoci krajům při zvyšování mezd řidičů

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je nakloněn tomu, aby vláda pomohla krajům při financování růstu mezd řidičů linkových autobusů. Sobotka to dnes řekl po jednání s hejtmany. Místopředseda Asociace krajů a liberecký hejtman Martin Půta (STAN) premiérovu garanci vítá a věří, že se výsledky dnešního jednání projeví již v únorových mzdách řidičů. Příští týden Sobotka předloží problém koaliční radě. Nařízení o zvýšení mezd řidičů od letošního ledna schválila vláda.