Basketbalisté Pardubic posledním semifinalistou ligy

Pardubice - Hráči Pardubic v pátém zápase porazili Nový Jičín 63:55 a v boji o finále se střetnou s Prostějovem.

11.5.2011

Rozhodující pátý zápas čtvrtfinálové série mezi BK JIP Pardubice a Unibonem Nový Jičín. Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Uf. Tohle oddychnutí muselo být slyšet hodně daleko od Pardubic. Basketbalisté BK JIP totiž udolali v pátém rozhodujícím čtvrtfinále Nový Jičín. V bitvě obran a nepřesných útoků měli pevnější nervy. V semifinále na ně čeká Prostějov.

Pardubičtí basketbalisté měli parádní nástup. Po čtyřech minutách vedli 8:2 a v první čtvrtině soupeře k ničemu nepustili. Vyhráli 23:10, což znamenalo vynikající odrazový můstek. Druhý kvartál se však hrál v opačném gardu. Nový Jičín během necelých čtyřech minut zaznamenal více bodů než v první části. Stalo se tak hlavně zásluhou trojek.

Přestože domácí měli o polovinu horší střelbu o poločase vedli o šest bodů. Druhý poločas se vyznačoval soubojem nervů. Pro oba týmy byl takřka nadlidský úkol dostat míč do koše. Markantní to bylo především při trestných hodech. Nebylo výjimkou, že exekutor šestek neproměnil ani jednu.

Podle skóre se dá říci, že prim hrály obrany, ale opak byl pravdou. Ani jednomu družstvu se nedařilo v útoku. Právě drama nabídla závěrečná část. Nový Jičín trpělivě ukrajoval z pětibodového náskoku soupeře. Ve dvou případech se dostal na rozdíl jediného bodu. Ale přes sebe ho ani jednou v zápase pardubičtí hráči nepustili.

Klíčový moment nastal tři a tři čtvrtě minuty před koncem. Union snížil na 51:53 a měl míč. Jenže Pardubice ubránily a samy Wrightem zaznamenaly koš s faulem. Vzápětí Černošek proměnil obě šestky a zkázu hostujícího týmu dokonala trojka Krause. Na domácí sérii 8:0 už severomoravský tým nedokázal zareagovat a tak koncovka už nemohla mít infarktový charakter.

Čtvrtfinále play off basketbalové ligy mužů - 5. zápas:

Pardubice - Nový Jičín 63:55 (23:10, 35:29, 48:43)
Nejvíce bodů: Bohačík a Wright po 13, Černošek 11 - Šarovič 10, Muirhead, Pečiukas, Šoška a Šteffel po 7. Rozhodčí: Dolinek, Vrážel, Vondráček. Trestné hody: 32/15 - 28/20. Fauly: 27:27. Trojky: 4:5. Konečný stav série 3:2.

Autor: Zdeněk Zamastil

11.5.2011

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.