Basketbalistky IMOSu porazily Nymburk, muži Děčína přeskočili Pardubice

Praha - Basketbalistky IMOSu Brno porazily v 7. ligovém kole Nymburk po boji 63:60 a připravily Středočeškám druhou porážku v sezoně. V tabulce se české vicemistryně na třetí tým tabulky dotáhly, oba celky mají bilanci 5-2.

22.11.2014 AKTUALIZOVÁNO 22.11.2014

BASKETBAL - ilustrační foto.Foto: DENÍK

Ve vyrovnané bitvě byl stav nerozhodný po první čtvrtině i v poločase, ve třetím hracím období se hostující tým dostal do osmibodového vedení 42:34. Brňanky se ale vzchopily a odmítly druhou ligovou porážku za sebou. Na ukončení třízápasové vítězné série Nymburka se nejvíce podílela Michaela Stejskalová, autorka 26 bodů.

Druhé místo v tabulce si šestou výhrou v sezoně upevnil Hradec Králové. Východočešky porazily 82:77 Valosun Brno a rovněž soupeři přerušily šňůru tří vítězství. Kateřina Křížová k tomu přispěla 26 body.

Trutnov nedal šanci pražské Slavii, která v minulém kole získala skalp IMOSu. Pod vysokou výhru 99:79 se podepsaly zejména Lenka Pazderová s 29 body a Samantha Ostarrelová s 27 body a 10 doskoky. V týmu soupeře se 21 body a 10 doskoky blýskla Baendu Lowenthalová.

Trutnov se o skóre posunul před svého soupeře na šesté místo s vyrovnanou bilancí 3-3.

Basketbalisté Děčína porazili v rámci 15. kole NBL Svitavy 78:63 a dostali se na druhé místo tabulky před Pardubice. V dalších dnešních zápasech si Kolín poradil s USK 73:58 a Opava zdolala poslední Brno 93:81.

Děčín si přijel do Svitav pro pátou výhru v řadě a dosáhl na ni hlavně díky velmi dobrému výkonu na obranné polovině hřiště. Tuři proměnili pouhých 35 procent střel z pole, ztratili osmnáctkrát míč a hosté po pomalejším startu postupně navyšovali náskok.

Už ve druhé čtvrtině to bylo o 13 a vypadalo to, že hosté zápas zlomí, ale Svitavy se nevzdaly. V poslední desetiminutovce však dali domácí pouhých 12 bodů a to jim vzalo veškerou naději na obrat skóre. Válečníci skvěle rozložili svou střelbu, když se hned pět hráčů dostalo na dvouciferný počet bodů.

V souboji ze spodních příček tabulky udržel Kolín vysokoškoláky z Prahy pod hranicí 60 bodů a slaví čtvrté vítězství v sezoně. Hosté sice první čtvrtinu těsně vyhráli a ve čtrnácté minutě držely dokonce desetibodový náskok, ale závěr prvního poločasu jim nevyšel a do šaten už šli s mírným náskokem domácí.

Ti sice nedokázali soupeře až do úplného závěru definitivně zlomit, ale vždy našli protizbraň na pokus o zvrat. Důležité koše dal hlavně Štefan Ličartovský, který se trefil šestkrát ze sedmi pokusů za tři body. Pražané v zápase ztráceli také proto, že se pouze šestkrát za celé utkání dostali na čáru trestného hodu.

Poslední Brno udrželo krok v Opavě v prvním poločase. V druhé půli však favorizovaní domácí nastříleli 49 bodů a došli si pro další vítězství. Brňané v poslední čtvrtině výrazně zlepšili střelbu a čtyři minuty před koncem snížili na 70:77 a měli míč k dispozici. Nezakončili ale úspěšně a další šanci od Opavy nedostali.

Oba týmy střílely s velmi dobrou úspěšností, jenže domácí dali deset trojek, lépe využívali ztracené míče Brna a dostali se víckrát k šestkám.

Basketbalová liga žen - 7. kolo:

Hradec Králové - Valosun Brno 82:77 (20:18, 43:41, 56:52)
Nejvíce bodů: Křížová 26, Rosenbaumová 16, Hartigová 12, T. Kuthanová 11, Zavázalová 10 - Vlková 18, Spragueová a Vojtková po 14, Sedláková 13.

IMOS Brno - Nymburk 63:60 (16:16, 34:34, 47:48)
Nejvíce bodů: Stejskalová 26, Mainclová 14, Ailiová a Kašpárková po 7 - Rolleová 10, Monroeová 9, Bortelová a Taylorová po 8.

Trutnov - Slavia Praha 99:79 (25:17, 54:35, 75:58)
Nejvíce bodů: Pazderová 29, Ostarellová 27, Mannová 17, Prokešová 10 - Lowenthalová 21, Johnová 18, Urbanová 11.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 15. kolo:

Svitavy - Děčín 63:78 (17:18, 36:42, 51:62)
Nejvíce bodů: Votroubek 22, Abercrombie a Teplý po 11 - Bažant 16, Houška 13, Jelínek 11, Landa a Vyoral po 10. Fauly: 19:22. Trestné hody: 20/14 - 17/15. Trojky: 5:5. Doskoky: 33:44.

Kolín - USK Praha 73:58 (13:14, 33:30, 51:43)
Nejvíce bodů: Ličartovský 24, Chán 13, Hammond 10 - Nikolič 13, Peterka 11, Krušič a Slavík po 10. Fauly: 17:21. Trestné hody: 12/11 - 6/4. Trojky: 8:4. Doskoky: 34:30.

Opava - Brno 93:81 (23:17, 44:41, 68:56)
Nejvíce bodů: Blažek 23, Dokoupil 21, Gniadek 19, Klečka 10 - Krakovič 22, Šiška 14, Dygrýn 10. Fauly: 17:24. Trestné hody: 19/17 - 9/8. Trojky: 10:5. Doskoky: 32:31.

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík

Praha - Ve věku 69 let zemřel v neděli ráno kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect. Serveru Novinky.cz to řekla jeho manželka. Informaci potvrdil současný zpěvák Blue Effectu Honza Křížek. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. Sedmdesátiny by oslavil 13. prosince.

Soud nařídil francouzskému meštu Publier odstranit sochu Panny Marie

Paříž - Město Publier na východě Francie dostalo od soudu nařízeno, aby odstranilo z parku sochu Panny Marie. Důvodem je celostátní zákaz vystavování náboženských symbolů na veřejných prostranstvích. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na starostu města.

Rakušané volí v opakovaných volbách nového prezidenta

Vídeň - V Rakousku začalo opakované druhé kolo prezidentských voleb. Voliči si vybírají mezi nezávislým kandidátem podporovaným stranou Zelených Alexanderem Van der Bellenem a členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. Květnové hlasování, v němž zvítězil Van der Bellen, kvůli formálním chybám při sčítání hlasů zrušil ústavní soud.