České basketbalistky vyhrály na mistrovství Evropy osmifinálovou skupinu F a ve čtvrtfinále vyzvou Chorvatsko. Rozhodla o tom jejich dnešní výhra 63:59 v přímém souboji o první místo s Litvou. K triumfu výrazně přispěla Eva Vítečková, která zaznamenala 26 bodů.

"Odehráli jsme velice těžké utkání s obrovskou motivací k vítězství. Byly chvíle, kdy to vypadalo na vítězství Litvy. Nakonec jsme ale vyhráli my. Někdy o osudu takových zápasů rozhoduje i štěstí," uvedl na tiskové konferenci po zápase trenér Lubor Blažek. "Litva každopádně odehrála kvalitní utkání. Nezbývá než oběma týmům popřát úspěšnou cestu další fází turnaje," dodal.

České hráčky oproti předchozímu utkání s Ruskem (55:69) výrazně zlepšily obranu, ale také střelbu. K tomu přispělo především to, že své nejlepší utkání na turnaji odehrála dosud spíše se trápící střelkyně Vítečková. Dařilo se i podkošovým hráčkám Petře Kulichové a Iloně Burgrové, které kromě obrany pomohly i v útoku.

Přesto úvodní čtvrtina patřila přesně hrajícím Litevkám. Ty v průběhu mezi pátou a patnáctou minutou odskočily až na rozdíl devíti bodů, ale Češky těsně před poločasem vyrovnaly.

Navíc se jim povedl vstup do třetí čtvrtiny, když Litvě nedovolily čtyři minuty skórovat a odskočily na rozdíl osmi bodů.

Vítečková uklidnila český tým

Naopak začátek poslední části přinesl české trápení v útoku a obrat skóre ve prospěch Litvy 54:52. Pak však zavelela kapitánka Bortelová, která košem a asistencí vrátila Češkám vedení. Klíčová situace přišla 34 vteřin před koncem, kdy se již po deváté asistenci Bortelové v utkání trefila za tři body Vítečková a zařídila uklidňující čtyřbodový náskok. Ten už české reprezentantky udržely, přestože Litevky měly v posledních vteřinách tři šance na koš za tři body.

Ve čtvrtfinále se české hráčky utkají s překvapením turnaje Chorvatskem, které nečekaně prošlo do čtvrtfinále na úkor favorizovaných Španělek. Češky se s Chorvatskem střetly v přípravě těsně před šampionátem. Nejprve vyhrály 102:82, druhé utkání prohrály 80:86.

"Chorvatsko bude také těžký soupeř, který je vynikající ve hře jedna na jednu. Ale věříme si, že zvítězíme," řekla po utkání křídelní hráčka Jana Veselá, která měla z výhry nad Litvou velkou radost. "Bylo to velmi těžké utkání. Ale zvládly jsme to. Znamená to, že jsme skončily v osmifinále na prvním místě, čímž jsme si splnily první cíl. Teď je třeba porazit Chorvatsko, abychom splnily další cíl a postoupily do kvalifikace na olympiádu," dodala.

Mistrovství Evropy basketbalistek:

Osmifinálová skupina E (Bydhošť):

Česká republika - Litva 63:59 (14:22, 35:36, 49:44)
Nejvíce bodů: Vítečková 26, Elhotová 15, Burgrová a Kulichová po 8 - Bimbaiteová 15, Petronyteová 11, Linkevičieneová 9. Fauly: 17:15. Trestné hody: 13/12 - 22/17. Trojky: 7:6.

Rusko - Velká Británie 62:59 (22:27)
Nejvíce bodů:
Daniločkinová 16, Stěpanovová 12 - Butlerová 15, Staffordová 14.

Turecko - Bělorusko 65:56 (34:30)
Nejvíce bodů: Iveginová 17, Yilmazová 11 - Marčanková 12, Veramejenková 7.

Čtvrtfinále (Lodž):
Středa 29. června: 18:00 Lotyšsko - Rusko, 20:30 Česko - Chorvatsko.
Čtvrtek 30. června: 18:00 Černá Hora - Turecko, 20:30 Litva - Francie.

Semifinále (Lodž):
Pátek 1. července: 18:00 vítěz Česko/Chorvatsko - vítěz Lotyšsko/Rusko, 20:30 vítěz Litva/Francie - vítěz Černá Hora/Turecko.