Basketbalistky USK uspěly na palubovce Friska

Brno - Úřadující basketbalové mistryně rozhodly o svém vítězstvím v prodloužení. V NBL poprvé uspěla slovenská Levice.

1.10.2011

Frisco Brno vs. USK Praha.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Šlágr 4. kola ligy basketbalistek mezi domácím Brnem a USK Praha rozhodlo až prodloužení, po němž se radovaly z vítězství 86:82 pražské obhájkyně titulu. V normální hrací době skončil zápas 77:77. Do duelu euroligových celků nakonec nezasáhla avizovaná posila Brňanek Ivana Večeřová, která nedávno přehodnotila rozhodnutí o ukončení kariéry. Návrat pod vysoké koše si po zveřejnění v médiích zatím rozmyslela.

"Nevím, co se přihodilo, nechci ji přemlouvat. V domácím prostředí hrát nechtěla, možná v průběhu sezony nastoupí na palubovce soupeřek," poznamenal kouč Jan Bobrovský.

Ve vyrovnané bitvě si žádný ze soupeřů nevypracoval výraznější náskok, jen domácí tým v závěru druhé desetiminutovky odskočil do vedení 39:31, ale soupeř na přelomu poločasů odpověděl sedmi body za sebou.

USK těžil z podkošové převahy, přičemž Delisha Miltonová-Jonesová (23 bodů a 16 doskoků) a Anna Montaňanaová (20 a 10) zaznamenaly takzvaný double double, a měl blíž k vítězství už po 40 minutách. Ale 16 sekund před koncem domácí Farhyia Abdiová trojkou vyrovnala na 77:77.

Švédská opora Brňanek a s 29 body nejlepší střelkyně zápasu otevřela i skóre prodloužení, hostům se pak ale podařila rozhodující pětibodová šňůra od stavu 81:81 díky trojce Evy Vítečkové a koši Miltonové-Jonesové.

"Škoda, že jsme dobře rozehraný zápas nedotáhli do úspěšné koncovky. Pořád jsme vedli, až v závěru se nám přestalo dařit," řekl Bobrovský. "V
prodloužení se nám nepodařilo rozhodnout. Nedali jsme dva šoupáky a přestalo se dařit střelecky Hanušové, které docházely síly," dodal.

USK vede tabulku před dnešním soupeřem o bod, stejnou bilanci jako Brno (3-1) má i VŠ Praha po výhře 85:74 nad Hradcem Králové. Celkem 33 body a 13 doskoky se zaskvěla zkušená domácí pivotka Petra Reisingerová.

4. kolo basketbalové ligy žen

VŠ Praha - Hradec Králové 85:74 (20:22, 41:44, 61:55)
Nejvíce bodů:
Reisingerová 33, Tarasovová 14, Kar. Elhotová 11 - Kuthanová 17, Zavázalová a Rosenbaumová po 10.

Frisco Brno - USK Praha 82:86 (17:14, 39:35, 58:57, 77:77)
Abdiová 29, Pecková 18, Hejdová 16, Hanušová 15 - Miltonová-Jonesová 23, Montaňanaová 20, Eldebringová a Kat. Elhotová po 11.

Strakonice - DSK Karlín 88:39 (24:15, 36:23, 59:23)
Křížová 22, Musilová 16, Mračnová a Škrabalová po 11, Uhrová 10 - Rybová a Špirková po 11, Huňková 5.

VŠE Praha - Karlovy Vary 67:84 (14:13, 29:39, 47:60)
Nejvíce bodů: Johnová 18, Sládková 10, Esheová 9 - Kučerová 21, Pospíšilová 16, Krčová-Turbová 11.

Pardubice padly se slovenským týmem

Basketbalisté slovenského mistra Levic mají první vítězství v NBL. Po dvou domácích porážkách od vicemistrovského Prostějova a šampionů z Nymburka dosáhli na dva body na palubovce ambiciózních Pardubic, první výjezd slovenských hostů na české palubovky skončil jejich výhrou 65:62.

Svěřenci českého kouče Františka Róna položili základ k vítězství v prvním poločase, kdy úsek mezi 8. a 15. minutou vyhráli 12:0 a ujali se vedení 30:14. Pardubičtí po přestávce mocně dotahovali, ale skóre na svoji stranu už překlopit nedokázali. Hosty dovedl k vítězství 29 body Esian Henderson.

Lídrem tabulky je Kolín po těsné výhře 77:75 v Bratislavě nad druhým slovenským účastníkem Interem. Jihočeši v poslední pětiminutovce málem ztratili patnáctibodové vedení (71:56).

Druhou výhru si připsaly i favorizovaný Prostějov, který porazil Plzeň vysoko 83:57, a Děčín, který dobyl ostravskou palubovku (79:70).

Basketbalová Mattoni liga mužů - 2. kolo

Pardubice - Levice 62:65 (12:16, 22:34, 40:47)
Arnold 13, Černošek 12, Hampton a Kotas po 10 - Henderson 29, Bernard 12, Koštomaj 9. Rozhodčí: V. Lukeš, Hošek, Milata. Trestné hody: 22/15 - 26/16. Fauly: 27:23. Trojky: 1:5. Diváci: 900.

Svitavy - Ústí nad Labem 96:58 (19:14, 37:29, 66:39)
Meno 17, Miloš 16, George 15, Horák 14 - Hrubý 12, Longmire 11, McFaden 10. Rozhodčí: Hruša, Kapl, Kec. Trestné hody: 21/17 - 27/21. Fauly: 25:19. Trojky: 9:3.

Ostrava - Děčín 70:79 (22:13, 34:44, 58:61)
Hughes 17, Aleksejevs 15, Číž 12 - P. Houška 28, Alič 16, Stria 12. Rozhodčí: Paulík, Gabara, Matějek. Trestné hody: 13/7 - 13/10. Fauly: 14:19. Trojky: 3:11. Diváci: 650.

USK Praha - Opava 93:61 (19:14, 47:28, 60:46)
Hruban 24, Sedmák a Votroubek po 15, Vocetka 12, Stariat 10 - Klečka 16, Blažek 14, Brliť 9. Rozhodčí: Galajda, Karásek, Baloun. Trestné hody: 21/14 - 23/17. Fauly: 21:21. Trojky: 13:4.

Inter Bratislava - Kolín 75:77 (19:22, 41:37, 51:63)
Bridgewaters 26, Ďurana 10, Gavran 7 - Machač 18, Zuzák 13, Ames a Barnes po 10. Rozhodčí: Vrážel, Kúkelčík, Komprs. Trestné hody: 9/7 - 23/16. Fauly: 1:18. Trojky: 12:5.

Prostějov - Plzeň 83:57 (22:15, 39:24, 60:40)
Peterson 17, Smith 14, Cadri-Nicholson 9 - Kovanda a Pecka po 8, Lenhart, L. Tóth a Vrubl po 7. Rozhodčí: Macela, Holubek, Jedlička. Trestné hody: 17/12 - 29/19. Fauly: 23:18. Trojky: 5:4.

1. Kolín 2 2 0 170:139 4
2. Prostějov 2 2 0 153:124 4
3. Děčín 2 2 0 148:130 4
4. Levice 3 1 2 196:206 4
5. Pardubice 2 1 1 148:111 3
6. USK Praha 2 1 1 153:130 3
7. Ostrava 2 1 1 167:161 3
8. Plzeň 2 1 1 145:166 3