Basketbalistky USK smetly Žabiny. Sanders dovedl Pardubice k pvní výhře

Praha - Basketbalistky ZVVZ USK Praha v české lize nezaváhaly ani na hřišti Žabin Brno a porazily bývalé šampionky vysoko 98:53. Jasnou výhru zaznamenal i Hradec Králové, který doma zdolal Karlovy Vary 90:51. Trutnov v přímém souboji o páté místo udolal domácí Slavii 66:61.

16.1.2016 AKTUALIZOVÁNO 16.1.2016

Z utkání BC Geosan Kolín - Opava (89:76).Foto: Ivana Koláčná

Zápasy USK a Žabin bývaly v minulosti šlágrem ligy, v současnosti jsou však síly jasně rozdělené. Trenérka USK Natália Hejková mohla protočit celou sestavu a pošetřit kádr na středeční duel Evropské ligy v Krakově. Nejlepšími střelkyněmi byly reprezentantka Tereza Vyoralová a srbská pivotka Tijana Ajdukovičová se 16 body.

V Hradci opět úřadovala mladá pivotka Karlových Varů Julia Reisingerová, ale ani jejích 23 bodů neodvrátilo jasnou porážku. Hradec se opíral o zkušené hráčky v čele s Klárou Křížovou, která řídila především úvodní nápor a celkem nastřílela 22 bodů.

Slavii k triumfu nad Trutnovem nepomohla ani nová posila v podobě reprezentační rozehrávačky Kateřiny Bartoňové. Ta se v prvním ligovém utkání po návratu ze zahraničí hledala a několikrát chybovala, postupně se ale rozehrála a ve druhé půli Slavii táhla.

Nakonec nasbírala 11 bodů, pět doskoků a čtyři asistence, Trutnov ale nápor domácích odvrátil a ve vyrovnané koncovce slavil výhru.

Pardubice zabraly, Sanders má první výhru

A liga mužů? Basketbalisté Pardubic dali ve 25. kole NBL zapomenout na předchozí dvě porážky a vyhráli 78:71 nad Ostravou. Jejich nový kouč Levell Sanders se tak dočkal první výhry v trenérské kariéře. Překvapení se zrodilo v Kolíně, který doma přehrál Opavu jasně 89:76. O výhře rozhodli Středočeši už v první čtvrtině, v níž nastříleli 41 bodů.

Pardubice v minulých zápasech podlehly Opavě a smolně po prodloužení i na palubovce USK, kde dosavadní hrající asistent Sanders debutoval v roli hlavního trenéra. Výhry se dočkal až teď, ale nerodila se lehce, protože Novou huť nezlomilo ani šestnáctibodové manko a během deseti minut otočila skóre 22:38 v pětibodové vedení. Teprve pak se Pardubičtí znovu chytli a v koncovce dovedli zápas k vítězství. Ostravě nepomohlo ani 25 bodů Luky Igrutinoviče.

Kolín předvedl proti Opavě raketový nástup do zápasu. V první čtvrtině domácí proměnili 15 z 18 střel a především zásluhou dvojice David Machač, Showron Glover získali vedení o 26 bodů. V úvodu druhé půle Středočeši utekli až na rozdíl 33 bodů a připravili Opavu o naději na zvrat. Machač si připsal 22 bodů a 11 doskoků.

"Dnes se hrála jenom jedna čtvrtina, ve které, z pro nás nepochopitelných důvodů, jsme nebyli schopni reagovat vůbec na nic. Vypadalo to, že jsme basket úplně zapomněli. Tři čtvrtiny se potom už jen dohrávaly," konstatoval opavský kouč Petr Czudek. "41 bodů je v NBL rarita. Bohužel jsme u toho byli my. Ale špatná reklama je taky reklama," řekl bývalý reprezentační rozehrávač.

V duelu nejslabších týmů soutěže poslední Brno porazilo předposlední Jindřichův Hradec jednoznačně 87:62 a přerušilo sérii šesti porážek. Hlavní zásluhu na tom měl autor 30 bodů Roman Zachrla.

16. kolo basketbalové ligy žen:

Hradec Králové - Karlovy Vary 90:51 (26:10, 49:30, 69:42)
Nejvíce bodů: Křížová 22, Kuthanová 13, Hartigová 11, Zavázalová 10 - Reisingerová 23, Kušlitová 12.

Slavia Praha - Trutnov 61:66 (8:14, 23:33, 42:47)
Nejvíce bodů: Johnsonová 21, Krystal Vaughnová a Kritscherová po 14, Bartoňová 11 - Russellová 16, Ovsíková 14, Cadyová 10.

Dohrávka 5. kola:

Žabiny Brno - USK Praha 53:98 (10:24, 25:46, 42:74)
Nejvíce bodů: Vučurovičová 11, Dušaničová 9, Holmqvistová 8 - Ajdukovičová a Vyoralová po 16, Kateřina Elhotová a Petrovičová po 14, Dupreeová 11.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 25. kolo:

Pardubice - Ostrava 78:71 (22:20, 42:34, 62:57)
Nejvíce bodů: Pandula 15, Wall 13, Autrey 11, Švrdlík 10 - Igrutinovič 25, Kerr 16, P. Bohačík 13, Číž 12.

Kolín - Opava 89:76 (41:17, 54:27, 74:55)
Nejvíce bodů: Machač 22, Bakič 21, Ličartovský 15, Skinner 13 - Gniadek a Cvek po 14, Šiřina 13.

Svitavy - USK Praha 68:61 (20:15, 30:29, 49:40)
Nejvíce bodů: Bruinsma 15, J. Jones a Špaček po 13, Doaks 10 - J. Bohačík 21, Josipovič 12, Slavík 8.

Brno - Jindřichův Hradec 87:62 (19:16, 39:36, 59:52)
Nejvíce bodů: Zachrla 30, Prášil a Egwuonwu po 12, Křemen 10 - Zuzák 12, Manley a Šoula po 11, White 10.

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík

Praha -Ve věku 69 let zemřel dnes ráno kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect, sdělil to současný zpěvák kapely Honza Křížek. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. Sedmdesátiny by oslavil 13. prosince.

Záchranáři našli části těl obětí havárie indonéského letadla

Jakarta - Indonéští záchranáři dnes našli části těl v moři v oblasti, kde v sobotu havarovalo policejní letadlo se 13 osobami na palubě. Oznámil to na tiskové konferenci šéf Indonéské pátrací a záchranné agentury (BASARNAS) s tím, že ostatky pravděpodobných obětí byly nalezeny v místě, kde už vesničané dříve vylovili sedadlo z letadla a vak obsahující mobilní telefon a policejní doklady.

Skvělá Koukalová slaví první letošní triumf. Ovládla stíhací závod!

Östersund /FOTOGALERIE/ - Biatlonistka Gabriela Koukalová vyhrála stíhací závod Světového poháru v Östersundu. Do vedení se dostala už po úvodní střelbě a do cíle dojela o osm sekund před Němkou Laurou Dahlmeierovou. Pořadí v čele SP je opačné, Dahlmeierová vede před Koukalovou o 25 bodů. Eva Puskarčíková skončila ve Švédsku na osmém místě, což je její nejlepší individuální výsledek v SP, Lucie Charvátová byla dvanáctá a Veronika Vítková osmnáctá.