České basketbalistky si na mistrovství Evropy zahrají o medaile. V středečním čtvrtfinále porazily Chorvatsko jednoznačně 79:63 a v semifinále se utkají s Ruskem, kterému mohou vrátit porážku z osmifinálové skupiny. Postupem mezi čtyři nejlepší týmy turnaje si česká reprezentace zároveň zajistila účast v kvalifikaci o olympijské hry v Londýně 2012.

"Dnešního vítězství si ohromně vážím. Chorvatsko je silný tým, který vyřadil Španělsko. Není to tak lehký soupeř, jak by se mohlo zdát," uvedl trenér Lubor Blažek. "Oddechl jsem si, že jsme splnili náš cíl. Teď si můžeme ty dva zápasy užít. Když vidíte radost toho týmu, tak víte, proč to děláte," dodal.

Český tým věděl, že nesmí dát Chorvatkám od začátku sebemenší šanci se chytit a to se podařilo. Zatímco soupeř se jen těžko prosazoval přes důslednou českou obranu a zbytečně ztrácel míče, svěřenkyně kouče Blažka postupně navyšovaly skóre. Po devíti minutách vedly úřadující vicemistryně světa už o 12 bodů.

Spolupráce s pivotem fungovala

Zasloužily se o to zejména kapitánka Veronika Bortelová a Eva Vítečková, které zaznamenaly důležité trojky. Vítečková navíc velmi dobře spolupracovala s pivotkou Ilonou Burgrovou.

Od začátku druhé čtvrtiny se na palubovku dostala i křídelní hráčka Romana Hejdová, kterou od prvního utkání na šampionátu nepustil do hry poraněný kotník. Vše důležité z českého pohledu se ve druhé desetiminutovce odehrávalo především pod oběma koši, kde se chytila Petra Kulichová. Nejenže velmi dobře bránila, ale také zaznamenala tři koše po sobě a poslala svůj tým do vedení 32:15.

Pak se Češkám přestala dařit střela, znervózněly a Chorvatky vycítily šanci. Navíc se začalo dařit jejich hvězdě Sandře Mandirové. Šňůrou 14:0 se dostaly na rozdíl tří bodů a udělaly z utkání znovu drama. V tu chvíli prokázala pevné nervy Vítečková a trojkou v posledních vteřinách útoku dala Češkám sedmibodový poločasový náskok.

Porada v hledišti

O přestávce trenér Blažek využil téměř prázdného hlediště a udělal si s hráčkami poradu přímo na tribuně. Byl k tomu přinucen kuriózním důvodem - tým se totiž nemohl dostat do šatny, neboť dveře v přístupové chodbě byly zamčené. "Viděli jsme na šatnu, ale nemohli jsme do ní. Vzali jsme to totiž jinou cestou, abychom si to zkrátili a ušetřili šest minut z poločasové přestávky. Alespoň nás to nabudilo," vysvětlil Blažek.

Český tým to vyburcovalo. Zejména do té doby málo viditelnou Kateřinu Elhotovou, která ve spolupráci s Bortelovou rychle zajistila družstvu čtrnáctibodový náskok. To se ukázalo jako rozhodující. I když Chorvatky ještě jednou snížily na sedm bodů, už neměly dostatek sil manko zcela stáhnout a ztratily vůli bojovat.

Toho Češky bezezbytku využily a šňůrou 20:0 definitivně rozhodly. V závěru si mohly dovolit šetřit síly na páteční semifinále s Ruskem a šanci dostaly hráčky z lavičky.

"Rusko je náš tradiční soupeř. Ta porážka v osmifinále byla pro nás hodně důležitá, protože nás probudila. Věřím, že teď to bude jiný zápas," uvedl k semifinále Blažek.

Čtvrtfinále mistrovství Evropy basketbalistek v Lodži

Česko - Chorvatsko 79:63 (21:13, 36:29, 67:40)
Nejvíce bodů: Vítečková 17, Kulichová 14, Elhotová 13, Bortelová 9 - Mandirová 24, Mišurová a Sliškovičová po 9. Rozhodčí: Peréz Niz (Šp.), Kennerman (Tur.), Jones (Wal.). Fauly: 21:15. Trestné hody: 11/8 - 23/19. Trojky: 5:5.

Lotyšsko - Rusko 72:83 (18:23, 37:48, 55:65)
Nejvíce bodů: Babkinová 21, Karklinová 18, Tamaneová 10 - Daniločkinová 18, Kuzinová 16, Artěšinová 15, Stěpanovová 10. Rozhodčí: Glišič (Srb.), Anastopulos (Řec.), Dragojevič (Č. Hora). Fauly: 18:15. Trestné hody: 15/13 - 13/9. Trojky: 5:9.