Brilantní Wade dotáhl Miami k dramatické výhře

Miami – Dwyane Wade nastřílel vzápase proti Utahu 50 bodů, Heat vyhráli ve třetím prodloužení.

15.3.2009

Dwyane Wade z Miami v zápase proti Torontu.Foto: REUTERS/Hans Deryk

Kdo si koupil v sobotu odpoledne lístek na zápas zámořské NBA mezi basketbalisty Miami a Utahu, rozhodně nemusel své investice litovat.

Basketbalisté obou celků totiž předvedli nevídané drama, jež nakonec muselo rozlousknout až třetí prodloužení. Po něm se z výhry s nepříliš obvyklým skóre 140:129 radovali domácí Heat.

Ústřední postavou zápasu nebyl nikdo jiný Dwyane Wade, tradičně nejzářivější hvězda domácích. Ten v sobotu zatížil konto hostujících Jazz plnými padesáti body a v tabulce střelců soutěže mu stále patří první místo před LeBronem Jamesem a Kobe Bryantem.

„Jen další den v práci,“ suše okomentoval Wade svůj brilantní výkon. Na palubovce strávil pro něj rekordních 52 a půl minuty, zaznamenal také deset doskoků a devět asistencí a především překonal Alonzo Mourninga jako nejlepšího střelce Miami v historii klubu.

Jak je ale vidno z konečného výsledku, Utah nebyl Wadeově partě zrovna odevzdaným soupeřem. Tým kolem Derona Williamse (ten si v utkání připsal 30 bodů a 13 asistencí) dokonce dvakrát sahal po vítězství. Vždy mu vyklouzlo z ruky.

Ještě minutu před koncem normální hrací doby vedli Jazz o sedm bodů, Heat ale jejich náskok dokázali smazat. Podruhé mohli basketbalisté Utahu vyrvat domácím výhru během prvního prodloužení, kdy se jim podařilo vstřelit osm bodů v řadě. Miami pokaždé srovnalo.

„Velmi názorně jsme předvedli, jak ztratit basketbalový zápas,“ vztekal se po utkání Williams. „Faulovat, když se nám to opravdu nehodí, za každou cenu střílet v situacích, kdy bychom místo střelby měli radši hlídat čas. To fakt nebylo moc chytré,“ shrnul chyby svého týmu.

Williams 3,4 vteřiny před koncem druhého prodloužení svým košem na poslední chvíli vyrovnal a vynutil si třetí pokračování, v tom už však hráči Heat jasně dominovali. Vyhráli třetí prodloužení 15:4 a diváci v hale propukli v jásot.

Miami se nyní nachází na pátém místě v tabulce Východní konference a play off se zdá být zajištěné. To Utah ještě nic jistého nemá. Na Západě mu patří sedmá příčka a zezadu se na něj tlačí Dallas a Phoenix.

Miami - Utah 140:129 po 3. prodl., Chicago - New Orleans 97:79, Denver – Los Angeles Clippers 107:94, Houston - San Antonio 85:88, Minnesota - Charlotte 108:100, Phoenix - Oklahoma City 106:95.

Autor: Vojtěch Žižka

15.3.2009 VSTUP DO DISKUSE

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.