Budějovice a Liberec se přiblížily finále, zvládly pětisetová bitvy

České Budějovice, Liberec - Volejbalisté Budějovic a Liberce vedou v semifinálových sériích 2:0 na zápasy. Jejich soupeři po čtvrtečních porážkách vstoupili do druhých utkání lépe, Zlín na jihu Čech i Příbram na severu získaly první sety, Kocouři v Liberci vedli i po třetí sadě, ale koncovku zvládly lépe domácí týmy.

4.4.2014

Volejbalisté Českých Budějovic se radují z úspěšné akce proti Zlínu.Foto: Deník/Václav Pancer

V Českých Budějovicích se Jihostroj zahříval velmi pomalu a první set stejně jako ve čtvrtek ztratil. Pak se rozehrál Tomáš Fila a v koncovce druhého setu se trenéru Svobodovi povedla střídání. Habr výborně servíroval a Kuliha pomohl s útokem. Úspěšná koncovka domácí uklidnila, Zlínským se přestalo dařit na síti a přes jejich mocný závěr se stal kořistí Jihostroje i třetí set.

Čtvrtý set byl bitvou o každý bod. Ze zápasu odstoupil lehce zraněný Fila, ale Jihostroj si vytvořil poměrně pohodlný náskok, jenže mečboly neproměnil a hosté set vyhráli 32:30. Také v rozhodující sadě se hostům téměř povedl velký obrat, prohrávali už 4:9 a vyrovnali na 11:11, Jihočeši už je ale do vedení nepustili.

"Jsme moc spokojení, bylo to vydřené vítězství. Ta série se ponese v tomto duchu. Zlín hraje stále dobře. Stav 2:0 nic neřeší, cesta za dalšími dvěma body bude ještě dlouhá," řekl trenér Českých Budějovic Jan Svoboda.

Jeho protějšek Roman Macek uznal, že čtvrtý set jeho tým vyhrál se štěstím. "Utekli jsme hrobníkovi z lopaty. Srovnání na 2:2 jsme si ale za výkon zasloužili. V konci náš přihrávač nereagoval na krátký servis," řekl zlínský kouč.

Příbram vyhrála první set 25:21 a druhý stejným poměrem prohrála, ale nejtěsnějším rozdílem zvládla koncovku třetí sady. Pak už ale převzali otěže domácí a ve zbývajícím průběhu už soupeře výrazně přehráli.
Série budou pokračovat v pondělí a v úterý v Příbrami a ve Zlíně.

Semifinále play off volejbalové extraligy mužů - 2. zápasy:

České Budějovice - Zlín 3:2 (-15, 23, 21, -30, 12), stav série 2:0; Liberec - Příbram 3:2 (-21, 21, -23, 17, 10), stav série 2:0.

4.4.2014 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.