Češi podlehli Rusům, na turnaji skončili čtvrtí

Přerov - Házenkáři na poháru České televize podlehli sborné 27:30.

17.4.2010

Čeští házenkáři na turnaji obsadili čtvrté místo.Foto: Deník/Marek Havran

Před utkání vzdala ještě jednou přerovská hala minutou ticha holt obětem letecké katastrofy a poté se už mohlo zahájit střetnutí, ve kterém Češi bojovali o celkové prvenství v turnaji.

Do zápasu vstoupily oba celky koncentrovaně a pravidelně se střídaly ve střelbě branek až do stavu 5:5. Na 6:5 pro Rusy zvyšoval Rastvortsev, pro něhož to byla už čtvrtá branka v utkání. Ve 14. minutě hosté vedli 8:5, na což reagoval trenér Lipták oddechovým časem.

Jeho svěřenci poté trpělivě gól po gólu ukrajovali z náskoku soupeře, načež ve 23. minutě vyrovnával (11:11) přerovský odchovanec Radek Horák. Do vedení se ovšem nedostali, když soupeř kontroval a v poločase vedl o dvě branky 15:13.

Po příchodu z kabin to byli Rusové, kteří drželi otěže zápasu a pomalu si budovali rozhodující náskok. Nutno dodat, že čeští hráči jim k tomu dopomohli nepřesnou hrou v útoku, ze které těžil soupeř a mnoho branek dal z rychlých protiútoků.

Nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl konat zvrat v utkání, naopak hosté v poklidu kontrolovali hru, když vedli místy i o 8 branek. V závěrečných pěti minutách se sice českému výběru střelecky dařilo, ale na menší, než konečný rozdíl tří branek, už to nestačilo.

Hráčem utkání českého týmu se stal gólman Petr Štochl, na druhé straně se z tohoto primátu mohl radovat Alexey Rastvortsev, autor osmi branek.

Česká republika – Rusko 27:30 (13:15)

Střelci: Číp 7, Zdráhala 6, Motl 6, Šik 3, Mičkal 2, Horák 1, Hrstka 1, Bednařík 1 – Rastvortsev 8, Aslanyan 5, Koksharov 5, Dibirov 5, Kovalev 3, Chipurin 2, Shishkarev 1, Invanov 1.Vyloučení: 5 – 8. Sedmimetrové hody: 8/6 – 5:5. Rozhodčí: Sivák, Dvorský. Diváci: 1370.

„Znovu se opakovala situace z pátku, kdy jsme se proti Rakousku neprosadili v útoku. Hráli jsme dost často nedisciplinovaně, bez systému a kvůli tomu jsme dostávali lehké góly z protiútoků,“ řekl Deníku po utkání Martin Lipták, kouč české reprezentace.

Vítězem turnaje O pohár České televize, který se hrál v Zubří, ve Zlíně a vyvrcholil v Přerově, se tak po závěrečném dni stali házenkáři Slovinska. Druhou příčku obsadilo Rusko, třetí skončilo Rakousko a čtvrtá Česká republika.

Trenér Lipták si však z umístění hlavu nedělal, zkoušel totiž především nové hráče: „První zápas se Slovinskem byl kvalitativně nejlepší. Ty následující dva nebyly vydařené, ale zase jsem si udělal představu o nových hráčích, které jsme nominovali na tento turnaj, kde, kdy a jak jsou použitelní.“

Po posledním utkání se vyhlašovaly individuální ocenění turnaje. Nejlepším brankářem se stal Rakušan Nikola Marinovič, nejvíce branek nastřílel Eduard Koksharov z Ruska a cenu pro nejlepšího hráče turnaje si odvezl Slovinec Luka Žvižej.

Celý turnaj se vydařil. Pro oko diváka, ať už ve všech třech halách, nebo i u televizních obrazovek, bylo jen škodou, že se na palubovce neobjevil Filip Jícha, nejlepší hráč uplynulého mistrovství Evropy a další opory českých řad, které se omluvily.

Autor: David Klein

17.4.2010 VSTUP DO DISKUSE

POHLEDEM DENÍKU: Zeman a jeho lidé. Co se děje na Hradě?

Odchod vrchního protokoláře Jindřicha Forejta spustil lavinu otázek ohledně toho, jak to vlastně na Pražském hradě chodí.

Zastánci tradičních Vánoc zase bojují proti Santa Clausovi

Praha - Tradiční podobu českých Vánoc před anglosaskými vlivy obhajuje iniciativa Zachraňte Ježíška. Na sociálních sítích ji letos podpořilo už přes 55.000 lidí. Její zastánci brojí především proti všude přítomné reklamě a postavě Santa Clause spojené v počátcích s propagací jednoho výrobku. Míní, že dekorace spojené s touto podobou Vánoc ničí v dětech fantazii, a i když doma dárky třeba dále nosí Ježíšek, představují si ho stále více jako dědu v červeném plášti, což vede k postupnému zapomínání na české tradice a přebírání vzorů z ciziny.

Dana Zátopková brzy opustí nemocnici, Vánoce už stráví doma

Praha - Po více než dvou měsících by měla olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková opustit střešovickou nemocnici. Čtyřiadevadesátiletá atletická legenda se zotavuje po zlomenině krčku stehenní kosti a následné operaci.