České házenkářky si zajistily v kvalifikaci MS play off

Oderzo - Svěřenkyně trenéra Jana Bašného porazily i Litvu a vyhrály čtyřčlenný turnaj bez ztráty bodu.

5.12.2010

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

České házenkářky postoupily v kvalifikaci mistrovství světa do červnové vyřazovací fáze. V Oderzu dnes svěřenkyně trenéra Jana Bašného zvítězily nad Litvou 37:21 a čtyřčlenný turnaj vyhrály bez ztráty bodu.

"V celém turnaji nám vycházelo to, co jsme si řekli, a hráčky plnily taktické pokyny, kterým také věřily. Za nic jsme se neschovávali a již před turnajem jsme jasně řekli, že kvalifikační turnaj je jen přestupní stanicí na cestě na MS," řekl Bašný na svazovém webu.

České reprezentantky zvládly kvalifikaci s naprostým přehledem, v průměru na zápas nastřílely téměř 40 branek. V pátek zdolaly domácí Itálii o šestnáct gólů, v sobotu Bulharsko dokonce o čtyřiadvacet.

Dnes proti Litvě stačila českým házenkářkám k potvrzení postupu i remíza. Už v poločase ale vedly 17:11 a nakonec zápas dovedly k dalšímu vysokému vítězství.

"Dokud měl soupeř sílu, tak s námi dokázal držet krok. Pak jsme ale zápas bez problémů zlomili v náš prospěch, a to i díky tomu, že jsme mohli prostřídat hráčky na jakémkoliv postu," uvedl Bašný.

Litevky jeho týmu vzdorovaly necelých 20 minut. V úvodu dokázaly otočit na 4:2, vedení jim ale dlouho nevydrželo. Soupeře táhly v podstatě jen dvě hráčky a rychle jim ubývaly síly. Češky díky tomu z rychlých protiútoků zvýšily do poločasu svůj náskok na šest branek.

V druhé půli už Litva rezignovala a české házenkářky s lehkostí dál navyšovaly skóre. Dvanáctkrát se v utkání trefila Klára Černá, osm branek přidala Hana Martinková.

"Soupeř již ve druhé půli vzdal svoji snahu o odpor, ale já bych v žádném případě naši výhru nezlehčoval. S tímto týmem jsme před dvěma lety prohráli a jsem rád, že jsme jim mohli porážku oplatit," dodal český kouč.

Los play off se uskuteční 19. prosince, v den finále mistrovství Evropy, které hostí Norsko a Dánsko. Tam Češky startovat nebudou. Na MS 2011 v Brazílii se probojuje jedenáct evropských celků.

Kvalifikace MS v házené žen - 4. skupina v Oderzu (Itálie):

Česko - Litva 37:21 (17:11)
Rozhodčí: Pechová, Vagvölgyiová (obě Maď.). Sedmimetrové hody: 4/3 - 7/5. Vyloučení: 5:6. Diváci: 100.

Sestavy a branky Česka: Raníková, Ajglová - Zámorská 3, Keclíková 2, Luzumová 3, Poznarová 1, Salčáková 1, Růčková 3, Černá 12, Vítková 3, Hrbková 1, Martinková 8, Štěrbová, Adámková.

Pohledem Realistů: Naše ambice jsou realistické

V minulých dnech jsme začali s představováním naší strany. Máme za sebou Prahu, Ostravu a Brno, další místa nás čekají. Svým příznivcům i široké veřejnosti podrobně vysvětlujeme svá východiska, plány i cíle. I naše ambice.

Zrychlíme převody peněz, plánují banky

Místo pár sekund trvá platba na účet v jiném finančním ústavu až dny. Rýsuje se změna.