České házenkářky si zajistily v kvalifikaci MS play off

Oderzo - Svěřenkyně trenéra Jana Bašného porazily i Litvu a vyhrály čtyřčlenný turnaj bez ztráty bodu.

5.12.2010

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

České házenkářky postoupily v kvalifikaci mistrovství světa do červnové vyřazovací fáze. V Oderzu dnes svěřenkyně trenéra Jana Bašného zvítězily nad Litvou 37:21 a čtyřčlenný turnaj vyhrály bez ztráty bodu.

"V celém turnaji nám vycházelo to, co jsme si řekli, a hráčky plnily taktické pokyny, kterým také věřily. Za nic jsme se neschovávali a již před turnajem jsme jasně řekli, že kvalifikační turnaj je jen přestupní stanicí na cestě na MS," řekl Bašný na svazovém webu.

České reprezentantky zvládly kvalifikaci s naprostým přehledem, v průměru na zápas nastřílely téměř 40 branek. V pátek zdolaly domácí Itálii o šestnáct gólů, v sobotu Bulharsko dokonce o čtyřiadvacet.

Dnes proti Litvě stačila českým házenkářkám k potvrzení postupu i remíza. Už v poločase ale vedly 17:11 a nakonec zápas dovedly k dalšímu vysokému vítězství.

"Dokud měl soupeř sílu, tak s námi dokázal držet krok. Pak jsme ale zápas bez problémů zlomili v náš prospěch, a to i díky tomu, že jsme mohli prostřídat hráčky na jakémkoliv postu," uvedl Bašný.

Litevky jeho týmu vzdorovaly necelých 20 minut. V úvodu dokázaly otočit na 4:2, vedení jim ale dlouho nevydrželo. Soupeře táhly v podstatě jen dvě hráčky a rychle jim ubývaly síly. Češky díky tomu z rychlých protiútoků zvýšily do poločasu svůj náskok na šest branek.

V druhé půli už Litva rezignovala a české házenkářky s lehkostí dál navyšovaly skóre. Dvanáctkrát se v utkání trefila Klára Černá, osm branek přidala Hana Martinková.

"Soupeř již ve druhé půli vzdal svoji snahu o odpor, ale já bych v žádném případě naši výhru nezlehčoval. S tímto týmem jsme před dvěma lety prohráli a jsem rád, že jsme jim mohli porážku oplatit," dodal český kouč.

Los play off se uskuteční 19. prosince, v den finále mistrovství Evropy, které hostí Norsko a Dánsko. Tam Češky startovat nebudou. Na MS 2011 v Brazílii se probojuje jedenáct evropských celků.

Kvalifikace MS v házené žen - 4. skupina v Oderzu (Itálie):

Česko - Litva 37:21 (17:11)
Rozhodčí: Pechová, Vagvölgyiová (obě Maď.). Sedmimetrové hody: 4/3 - 7/5. Vyloučení: 5:6. Diváci: 100.

Sestavy a branky Česka: Raníková, Ajglová - Zámorská 3, Keclíková 2, Luzumová 3, Poznarová 1, Salčáková 1, Růčková 3, Černá 12, Vítková 3, Hrbková 1, Martinková 8, Štěrbová, Adámková.

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).