Česko má zlato a bronz z ME v dráhové cyklistice

Pruszków - Brněnští cyklisté Martin Bláha a Jiří Hochmann vyhráli madison, Adam Ptáček se blýskl v keirinu.

7.11.2010

Čeští dráhoví cyklisté Jiří Hochmann (vlevo) a Martin Bláha se radují z titulu mistrů Evropy.Foto: ČTK/AP/Alik Keplicz

Nešťastná třináctka předznamenala pád. A co přinesl „smotek“, jak dráhoví cyklisté nazývají pád? Fantastickou jízdu za titulem mistrů Evropy. Brněnští cyklisté Martin Bláha s Jiřím Hochmannem kralovali nejatraktivnější disciplíně vytrvalců, bodovacímu závodu dvojic na padesát kilometrů.

Závěr dvousetkolového martyria dojížděli čeští reprezentanti s úsměvem a zaťatými pěstmi. „Sice hodně bolelo, než jsme dojeli Belgičany, kteří se nám snažili vrátit okruh náskok, ale posledních dvacet kol už jsme si užívali,“ říkal s blaženým výrazem Bláha.

Právě on přibližně v polovině madisonu spadl, rychle se vrátil do sedla a pak se svým parťákem rozjeli kolotoč, na kterém se nikdo neudržel. „Když jsem spadl, vzpomněl jsem si na třináctku na zádech, ale nic mi nebylo. Jirka musel zůstat v balíku, nemusel by vydržet dlouho,“ popsal návrat Bláha, který má z bodovačky dvojic evropské stříbro s Petrem Lazarem.

A spolu s Hochmannem bral před rokem právě v polském Pruszkówě třetí místo na světovém šampionátu ve stejně disciplíně. Velodrom nedaleko Varšavy velmi sedí mladšímu z české dvojice. Hochmann na něm vybojoval ještě bronzové medaile ve scratchi a v bodovacím závodě jednotlivců na mistrovství Evropy do třiadvacet let.

„Věděl jsem, co uděláme, až se Martin po pádu vrátí. Naštěstí nám to vyšlo a nikdo nás nedotáhl,“ doplnil Hochmann, že na druhé Belgičany a třetí Ukrajinu získali Češi okruh náskoku.

Osmým místem se k mistrům Evropy v madisonu přidali ještě Alois Kaňkovský a Milan Kadlec.

Ptáček bronzový v keirinu

Velké chvíle zažili v Polsku také sprinteři Dukly Brno. V sobotu si se silnou konkurencí poradili Tomáš Bábek a Denis Špička, když skončili pátí a šestí ve sprintu.

A životní závod odjel Adam Ptáčník v keirinu. Nejprve byl ve druhém kole o postup do finále diskvalifikovaný, komisaři však uznali český protest a brněnský dráhař se z druhého místa prodral do finále. V nabité konkurenci odrazil nápor Francouzů a oslavil bronzovou medaili.

„Asi nebudu zrovna skromný, ale věřil jsem si. Za dva roky jsem konečně chytil formu a medaili si pořádně užívám,“ zářil Ptáčník.

Nad jeho síly byli pouze Britové Crampton a zlatý Kenny. „Adam už v tréninku ukazoval, že je výborně připravený a umí to prodat. Předvedl takticky bezchybnou jízdu,“ radoval se reprezentační kouč Petr Klimeš.

Mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v Pruszkówě (Polsko):

Muži:
Bodovací závod dvojic: 1. Bláha, Hochmann (ČR) 9 bodů, 2. De Ketele, Mertens (Belg.) -1 kolo/19, 3. Lagutin, Radionov (Ukr.) -1 kolo/1, 4. Mouchel, Kneisky (Fr.) -2 kola/13, 5. Mohs, Kalz (Něm.) -2 kola/12, 6. Masotti, Ciccone (It.) -2 kola/12, …8. Kaňkovský, Kadlec (ČR) -2 kola/8.
Keirin: 1. Kenny, 2. Crampton (oba Brit.), 3. Ptáčník (ČR), 4. D'Almeida, 5. Pervis (oba Fr.), 6. Teklinski (Pol.), …Špička (ČR) vyřazen v 2. kole.
Omnium: 1. Kluge (Něm.) 22 bodů, 2. Veldt (Niz.) 29, 3. Ratajczyk (Pol.) 31, 4. Clancy (Brit.) 32, 5. Kovaljov (Rus.) 44, 6. Viviani (It.) 46, …10. Dostál (ČR) 54.

Ženy:
Keirin: 1. Vogelová (Něm.), 2. Gniděnková (Rus.), 3. Welteová (Něm.).
Omnium: 1. Olaberriová (Šp.) 26 bodů, 2. Šarakovová (Běl.) 29, 3. Wojtyrová (Pol.) 34, 4. Trottová (Brit.) 36, 5. D'Hooreová (Belg.) 42, 6. Machačová (ČR) 42.

Autor: Jaroslav Kára

7.11.2010 VSTUP DO DISKUSE

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.