Česko má zlato a bronz z ME v dráhové cyklistice

Pruszków - Brněnští cyklisté Martin Bláha a Jiří Hochmann vyhráli madison, Adam Ptáček se blýskl v keirinu.

7.11.2010

Čeští dráhoví cyklisté Jiří Hochmann (vlevo) a Martin Bláha se radují z titulu mistrů Evropy.Foto: ČTK/AP/Alik Keplicz

Nešťastná třináctka předznamenala pád. A co přinesl „smotek“, jak dráhoví cyklisté nazývají pád? Fantastickou jízdu za titulem mistrů Evropy. Brněnští cyklisté Martin Bláha s Jiřím Hochmannem kralovali nejatraktivnější disciplíně vytrvalců, bodovacímu závodu dvojic na padesát kilometrů.

Závěr dvousetkolového martyria dojížděli čeští reprezentanti s úsměvem a zaťatými pěstmi. „Sice hodně bolelo, než jsme dojeli Belgičany, kteří se nám snažili vrátit okruh náskok, ale posledních dvacet kol už jsme si užívali,“ říkal s blaženým výrazem Bláha.

Právě on přibližně v polovině madisonu spadl, rychle se vrátil do sedla a pak se svým parťákem rozjeli kolotoč, na kterém se nikdo neudržel. „Když jsem spadl, vzpomněl jsem si na třináctku na zádech, ale nic mi nebylo. Jirka musel zůstat v balíku, nemusel by vydržet dlouho,“ popsal návrat Bláha, který má z bodovačky dvojic evropské stříbro s Petrem Lazarem.

A spolu s Hochmannem bral před rokem právě v polském Pruszkówě třetí místo na světovém šampionátu ve stejně disciplíně. Velodrom nedaleko Varšavy velmi sedí mladšímu z české dvojice. Hochmann na něm vybojoval ještě bronzové medaile ve scratchi a v bodovacím závodě jednotlivců na mistrovství Evropy do třiadvacet let.

„Věděl jsem, co uděláme, až se Martin po pádu vrátí. Naštěstí nám to vyšlo a nikdo nás nedotáhl,“ doplnil Hochmann, že na druhé Belgičany a třetí Ukrajinu získali Češi okruh náskoku.

Osmým místem se k mistrům Evropy v madisonu přidali ještě Alois Kaňkovský a Milan Kadlec.

Ptáček bronzový v keirinu

Velké chvíle zažili v Polsku také sprinteři Dukly Brno. V sobotu si se silnou konkurencí poradili Tomáš Bábek a Denis Špička, když skončili pátí a šestí ve sprintu.

A životní závod odjel Adam Ptáčník v keirinu. Nejprve byl ve druhém kole o postup do finále diskvalifikovaný, komisaři však uznali český protest a brněnský dráhař se z druhého místa prodral do finále. V nabité konkurenci odrazil nápor Francouzů a oslavil bronzovou medaili.

„Asi nebudu zrovna skromný, ale věřil jsem si. Za dva roky jsem konečně chytil formu a medaili si pořádně užívám,“ zářil Ptáčník.

Nad jeho síly byli pouze Britové Crampton a zlatý Kenny. „Adam už v tréninku ukazoval, že je výborně připravený a umí to prodat. Předvedl takticky bezchybnou jízdu,“ radoval se reprezentační kouč Petr Klimeš.

Mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v Pruszkówě (Polsko):

Muži:
Bodovací závod dvojic: 1. Bláha, Hochmann (ČR) 9 bodů, 2. De Ketele, Mertens (Belg.) -1 kolo/19, 3. Lagutin, Radionov (Ukr.) -1 kolo/1, 4. Mouchel, Kneisky (Fr.) -2 kola/13, 5. Mohs, Kalz (Něm.) -2 kola/12, 6. Masotti, Ciccone (It.) -2 kola/12, …8. Kaňkovský, Kadlec (ČR) -2 kola/8.
Keirin: 1. Kenny, 2. Crampton (oba Brit.), 3. Ptáčník (ČR), 4. D'Almeida, 5. Pervis (oba Fr.), 6. Teklinski (Pol.), …Špička (ČR) vyřazen v 2. kole.
Omnium: 1. Kluge (Něm.) 22 bodů, 2. Veldt (Niz.) 29, 3. Ratajczyk (Pol.) 31, 4. Clancy (Brit.) 32, 5. Kovaljov (Rus.) 44, 6. Viviani (It.) 46, …10. Dostál (ČR) 54.

Ženy:
Keirin: 1. Vogelová (Něm.), 2. Gniděnková (Rus.), 3. Welteová (Něm.).
Omnium: 1. Olaberriová (Šp.) 26 bodů, 2. Šarakovová (Běl.) 29, 3. Wojtyrová (Pol.) 34, 4. Trottová (Brit.) 36, 5. D'Hooreová (Belg.) 42, 6. Machačová (ČR) 42.

Volební spot koalice Lidovci a starostové ukazuje malého Bělobrádka s Gazdíkem

Víkendový sjezd Křesťanskodemokratické unie - Československé strany lidové  představil mimo jiné v premiéře nový volební klip této strany, který akcentuje spojení KDU-ČSL s hnutím Starostové a nezávislí a nově pracuje s pojmem síla. To vše v patetickém duchu. Spot natočil Filip Renč.

Španělští hoteliéři mají po krk falešných britských otrav z jídla.

Ve Španělsku žije trvale asi 300 tisíc britských občanů, převážně penzistů, kteří si tady našli bydlení na důchod. S jejich penzemi a v teplém podnebí si užívají podzim života. Kromě toho sem jezdí na dovolenou další statisíce Britů. A ti našli fintu, jak si pořídit dovolenou zadarmo a ještě vydělat.

Bitva o Mosul je ve finále. Islámský stát drží už jen 10 procent města

Irácká armáda se pohnula opět vpřed. Poslední část Mosulu – kousek Starého města a čtvrť na břehu řeky Tigris jsou posledními místy, kde ještě vládne Islámský stát. Ten nyní kontroluje už jenom deset procent města. Podle odhadů se zde zdržuje už jenom několik stovek bojovníků.

Čunek bude kandidovat proti Bělobrádkovi na předsedu KDU-ČSL

/ANKETA/- Zlínský hejtman Jiří Čunek bude kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Do funkce byl navržen na dnešním sjezdu strany v Praze. Jeho soupeřem je dosavadní lidovecký předseda a vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, který získal nominaci už před sjezdem. V kandidátském projevu před volbou apeloval Bělobrádek na podporu vzdělávání, Čunek na podporu tradičních rodin.