Čeští florbalisté na MS rekordně rozdrtili Japonsko

Helsinki - Čeští reprezentanti deklasovali na světovém šampionátu Japonce 25:1 a vedou skupinu D.

5.12.2010

Čeští florbalisté Tomáš Sladký (vlevo) a Milan Garčar se radují z úspěšné akce na mistrovství světa.Foto: ČTK/Česká florbalová unie

Čeští florbalisté si díky střelecké produktivitě proti Japoncům připsali nejen svůj rekordní výsledek, ale i čtvrtou nejvyšší výhru v historii světových šampionátů. Vyššími rozdíly přehráli jen v roce 1996 Finové Singapur (30:0) a o osm let později Švédové Německo (25:0), do čela tohoto žebříčku se pak po večerním zápase dostala rekordní výhra Švédska nad Austrálií 39:1.

Češi vedou tabulku skupiny D s čtyřmi body o skóre před Norskem. V pondělním utkání s Nory, které se hraje od 14:00, stačí svěřencům trenéra Tomáše Trnavského k prvnímu místu a lepšímu nasazení pro čtvrtfinále i remíza. Sedm bodů za tři trefy a čtyři asistence si připsal Milan Tomašík, čtyři góly a jednu přihrávku zaznamenal Tomáš Sladký.

V první třetině se zdálo, že Japonci budou odolávat více. Hned po 89 vteřinách se sice trefil kapitán Fridrich a za 110 sekund zvýšil Garčar, ale pak asijský celek neinkasoval více než šestnáct minut. Až devět vteřin před pauzou ukončil český střelecký půst Sikora.

Kanonáda s pozměněnou sestavou

Do druhého dějství trenér Trnavský pozměnil sestavu a rozjela se kanonáda. Hned po 23 vteřinách ji načal Skalík, pokračovali Sladký, Zálesný a ve 24. minutě zvýšil na 7:0 efektně Slaný. Za brankou měl čas s balónkem na čepeli ze vzduchu zavěsit k pravé tyči. Po další trefě Sikory a premiérovém gólu Jelínka na mistrovství světa dovršil v 32. minutě desítku Tomašík.

Hned za šest vteřin Tomašík neproměnil trestné střílení, ale vzápětí asistoval v 33. minutě v přesilovce u Jendrišákovy trefy. V čase 33:57 inkasoval i Kafka, když rodáka z Tokia překonal Katena. Po krátké japonské radosti ale navýšili skóre Tomašík, Fridrich, Sladký, Jakůbek, Ostřanský a Skalík už na 17:1.

Hned několik hattricků

V závěrečném dějství čekali Češi skoro sedm minut, než skóroval Richter. Po 21 vteřinách dovršil hattrick Tomašík. V 51. minutě při dalším trestném střílení dostal příležitost otevřít svůj střelecký účet na šampionátu Šebek, ale minul branku.

Skalíkovi zabránila v hattricku tyč, naopak Sladký třígólový zápas dovršil vzápětí. Pak už napotřetí překonal z penalty Kikučiho Chrápek, svůj účet rozšířil i Sladký, premiérovou trefu na MS stihl také Deutsch. Hattrick dovršil v oslabení Fridrich a poslední slovo měl 34 vteřin před koncem Chrápek.

Mistrovství světa florbalistů v Helsinkách - skupina D:

Česká republika - Japonsko 25:1 (3:0, 14:1, 8:0)
Branky a nahrávky: 2. Fridrich (Ostřanský), 4. Garčar (Ostřanský), 20. Sikora (Skalík), 21. Skalík (Sikora), 22. Sladký (Tomašík), 23. Zálesný (Sikora), 24. Slaný (Ostřanský), 25. Sikora (Skalík), 29. Jelínek (Deutsch), 32. Tomašík (Skalík), 33. Jendrišák (Tomašík), 35. Tomašík (Sladký), 37. Fridrich (Slaný), 38. Sladký (Tomašík), 38. Jakůbek (Skalík), 39. Ostřanský, 40. Skalík (Zálesný), 47. Richter (Fojta), 48. Tomašík (Deutsch), 54. Sladký (Šebek), 55. Chrápek z trestného střílení, 55. Sladký (Tomašík), 58. Deutsch (Jelínek), 59. Fridrich (Slaný), 60. Chrápek (Fojta) - 34. Katena (Tajima). Rozhodčí: Vilkki, Alakare (oba Fin.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 1682.

Česká republika: Kafka - Chrápek, Jakůbek, Garčar, Slaný, Deutsch, Jelínek - Fojta, Sikora, Skalík - Ostřanský, Fridrich, Richter - Tomašík, Jendrišák, Zálesný - od 21. navíc Sladký, Šebek. Trenéři Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Jan Vavrečka.
Japonsko: Takanori Nakagawa (v 32. na TS, od 37.-40. a v 51. i v 55. na TS Kikuči) - Nakai, Arai, Košino, Kondo, Abe, Kon - Hišinuma, Watabe, Tomoaki Nakagawa - Tajima, Katena, Akagami - Jasuno, Cudome, Išizaki. Trenéři: Takanobu Jošino a Takeši Mijazawa.

Norsko - Itálie 12:2 (4:1, 5:0, 3:1)
Branky: 14., 25. a 55. Torp, 15. a 35. Kronberg, 18. a 25. Fauskanger, 10. Skistad, 32. Midtsveen, 40. Straete, 42. Isnes, 47. Olesen - 19. Horn, 57. B. Pellegrini.

1. Česko 2 2 0 0 41:1 4
2. Norsko 2 2 0 0 30:3 4
3. Itálie 2 0 0 2 2:28 0
4. Japonsko 2 0 0 2 2:43 0
Skupina A:

Finsko - Kanada 14:2 (4:0, 4:0, 6:2)
Branky: 15., 18. a 44. Hyvärinen, 7. a 58. Moilanen, 58. a 60. Mikko Kohonen, 20. Tiitu, 23. Johansson, 31. Mika Kohonen, 32. Forsten, 34. Vänttinen, 42. Hänninen, 60. Järvi - 50. Root, 56. Grönlund.

Dánsko - Rusko 3:6 (1:2, 0:2, 2:2)
Branky: 14. B. K. Jensen, 56. Andersen, 60. N. J. Jensen - 10. a 24. Jurjev, 15. Kučin, 26. Uglanov, 58. Olin, 59. Goršeněnko.

1. Finsko 2 2 0 0 22:3 4
2. Rusko 2 2 0 0 15:9 4
3. Dánsko 2 0 0 2 4:14 0
4. Kanada 2 0 0 2 8:23 0

Skupina C:

Estonsko - Německo 6:3 (4:2, 1:0, 1:1)
Branky: 3. a 10. K. Talme, 14. H. Talme, 15. Karis, 37. Thomsson, 60. Markus - 16. a 54. Gaude, 1. F. Holtz.

Švédsko - Austrálie 39:1 (11:1, 14:0, 14:0)
Branky: 5., 22., 40., 42., 46. a 50. Kanebjörk, 11., 14., 38., 43. a 49. Stenberg, 13., 16., 39., 44. a 56. J. Samuelsson, 21., 25., 39. a 53. Hagberg, 4., 14. a 36. Sundstedt, 16., 19. a 46. Gillek, 21., 24. a 37. Wallgren, 34., 44. a 46. Canerstam, 9. a 39. Helgesson, 19. a 41. M. Samuelsson, 35. vlastní, 53. Lindblom, 60. K. Nilsson - 9. O'Sullivan.

1. Švédsko 2 2 0 0 60:2 4
2. Estonsko 2 1 0 1 7:24 2
3. Německo 2 1 0 1 15:9 2
4. Austrálie 2 0 0 2 4:51 0