Čeští házenkáři vstoupili do kvalifikace výhrou

Riga – V prvním utkání kvalifikace o mistrovství Evropy vyválčili Češi vítězství v Lotyšsku.

29.10.2008

Český házenkář Pavel Horák (vlevo) v tvrdém souboji s Lotyšem Armandsem Uscinsem.Foto: REUTERS/Ints Kalnins

Čeští házenkáři za sebou mají první utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. To se koná v roce 2010 v Rakousku. A vstup do bojů o postup se Čechům povedl na jedničku. V lotyšské Rize porazili domácí výběr 34:31.

Zápas ale rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou. Lotyšům sice chyběly opory z německé bundesligy Klešniks a Libergs, přesto do utkání vstoupili beze strachu a první poločas přinesl zcela vyrovnanou podívanou.

Svěřenci trenéra Martina Liptáka dlouho jen dotahovali náskok soupeře. Dvě minuty před výměnou stran vedli Lotyši 18:15, čeští reprezentanti ale předvedli povedený závěr poločasu a srovnali na 18:18. Zasloužil se o to zejména Filip Jícha, který dal v první půli sedm gólů.

Zlom v zápase nastal v 39. minutě. To se Čechům konečně podařilo zmocnit se vedení a už ho nepustili. Až do konce si udržovali náskok tří až čtyř branek, Jícha se celkem trefil třináctkrát. Jeden gól přidal dokonce i brankář Martin Galia.

Lotyšsko – Česká republika 31:34 (18:18)

Autor: Vojtěch Žižka

29.10.2008 VSTUP DO DISKUSE

Syrská armáda je v centru Halabu, povstalci žádají příměří

Damašek - Syrská armáda ovládla všechny části Starého Města v Halabu, které dosud kontrolovala opozice. Oznámila to dnes organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která sídlí v Británii a o situaci v Sýrii má zprávy od svých informátorů. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že při útoku povstalců přišel o život jeden ruský vojenský poradce. Z východní části města podle SOHR od poloviny listopadu kvůli prudkým bojům odešlo na 80.000 lidí a povstalci dnes požádali o pětidenní příměří.