Scházel jeden gól! Házenkářky padly s Polkami a na ME si nezahrají

Brno - Hořká prohra. Jediná branka scházela českým házenkářkám k postupu na prosincové mistrovství Evropy. V sobotu v brněnské hale ve Vodově ulici prohrály s Polskem 22:25 a na kýženou porážku aspoň o dvě branky nedosáhly.

14.6.2014 AKTUALIZOVÁNO 14.6.2014

Házenkářka Iveta Luzumová (v červeném) se prosazuje proti Polsku.Foto: ČTK/Igor Zehl

Češky začaly dobře, ale hostující hráčky ještě do poločasu otočily vývoj utkání a vedly o šest bodů. Ve druhém poločase se domácí několikrát dokázaly dotáhnout na postupový rozdíl dvou branek, jenže v závěru jim Polky opět utekly „Rozhodlo se v posledním zápase, Polky byly šťastnější, je potřeba jim pogratulovat. Byly pod tlakem, postup si uhrály," řekl trenér českého výběru Jan Bašný.

Postup nepřinesl ani zlepšený výkon ve druhém poločase a výrazná podpora publika v brněnské hale. „Jsem hrdý na tým, že takový zápas odehrál, ve druhé části prvního poločasu nám to nešlo, Polky nám utekly. Dostali jsme se ale zpátky do zápasu, rozhodovalo se v posledním útoku, Polky daly, my ne," posteskl si Bašný.

S reprezentací se tak smolně rozloučila zkušená Petra Vítková, která plánuje založit rodinu. „Už to byl můj poslední zápas, i když mě stále přemlouvají. Cítím, že je potřeba, aby hrály i mladší holky, tým byl stabilnější a zasáhly do něj ty, které na to mají," povídala po utkání.

Češky ve složité skupině skončily na třetím místě, první dvě obsadila Černá Hora a právě Polsko.

Kvalifikace o postup na ME házenkářek 2014 - 3. skupina:

Česká republika - Polsko 22:25 (10:16)
Sestava a branky ČR: Raníková, Müllnerová, Satrapová - Kutlvašrová 7, Luzumová 4, Vítková 4, Crhová 3, Keclíková 3, Knedlíková 1, Adámková, Chrenková, Hrbková, Růčková, Salčáková, Selucká, Štěrbová.
Nejvíce branek Polska: Kudlaczová 8/2, Wojtasová a Zalewská-Gardoniová po 5. Rozhodčí: A. Konjičanin, D. Konjičanin (oba Bosna). Sedmimetrové hody: 5/4 - 5/3. Vyloučení: 1:4. Diváci: 2500.

1. Černá Hora 5 5 0 0 128:112 10
2. Polsko 6 3 0 3 140:132 6
3. Česká republika 6 3 0 3 157:136 6
4. Portugalsko 5 0 0 5 105:150 0

Autor: Martin Vymyslický