Veselý si s Fenerbahce zahraje finále EL, o titul se utká s CSKA

Berlín - Český basketbalista Jan Veselý si zahraje s Fenerbahce Istanbul ve finále Evropské ligy. Soupeřem tureckého celku bude CSKA Moskva, který v úvodním semifinále Final Four v Berlíně porazil v ruském derby Lokomotiv Kubaň Krasnodar 88:81. Fenerbahce svedlo dramatickou bitvu se španělskou Vitórií, kterou zdolalo 88:77 po prodloužení. Veselý k vítězství přispěl 14 body, třemi doskoky a asistencí a patřil k nejlepším hráčům svého týmu.

13.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 13.5.2016

Jan VeselýFoto: čtk

"Já tomu ještě pořád nevěřím. Jsem hrozně rád. Dvakrát jsem vypadl v semifinále a teď budu konečně hrát finále. Moc se na to těším," řekl po utkání Veselý českým novinářům.

Fenerbahce mělo v berlínské hale v podstatě domácí prostředí, když tři čtvrtiny hlediště zabrali jeho fanoušci. A ti hnali své oblíbence k úvodní šňůře 12:0. Vitória se však s příchodem své hvězdy Joannise Burusise uklidnila a udržela se v kontaktu.

Při dalším odskočení už byl na hřišti i Veselý, který po dlouhém zranění začal na lavičce. Chvíli měl sice problémy s bráněním ve formě hrajícího Burusise, ale pak začal soupeře ničit svými smeči rovnou z nahození a burcoval fanoušky k ještě větší podpoře.

Jenže k Burusisovi se přidal Darius Adams a ještě do poločasu se povedlo Vitórii srovnat krok. Ve druhé půli se pak hrála vyrovnaná bitva, ve které se oba celky střídaly ve vedení.

Veselý zavelel k obratu

Zatímco Vitória střílela mimořádně přesně, Fenerbahce se dostávalo pod psychický tlak a šest minut před koncem prohrávalo o sedm bodů. Pak ale zavelel Veselý a šesti body v řadě pomohl opět srovnat krok. A Fenerbahce přežilo i další únik soupeře na čtyři body, když 15 vteřin před koncem srovnal Kostas Slukas a poslal zápas do prodloužení.

"V některých chvílích už jsem moc nevěřil, ale to byly jen momenty. Rozhodující bylo, že jsme bojovali až do konce a zůstávali jsme ve hře," uvedl Veselý.

V prodloužení se přestalo Vitórii dařit střelecky, naopak v dresu Fenerbahce se chytil do té doby nevýrazný Bogdan Bogdanovič a devíti body v nastavení dovedl turecký celek do prvního finále v historii klubu.

CSKA ovládl ruské derby

To CSKA je jasně nejzkušenějším týmem berlínského turnaje, na Final Four startuje popatnácté. A proti nováčkovi z Krasnodaru moskevský klub od začátku potvrzoval roli favorita. Rychle vedl 9:0 a střelecky se chytil nejužitečnější hráč soutěže Nando de Colo, který byl s 30 body nejlepším střelcem utkání. Naopak v dresu Kubaně si rychle připsal dva fauly klíčový hráč Malcolm Delaney.

Po návratu do hry se ale Delaney rozstřílel a spolu s Anthonym Randolphem držel Krasnodar v kontaktu, hráči CSKA však nepřipouštěli pochybnosti o svém vítězství. Především díky přesné střelbě z dálky si udržovali přesvědčivé vedení.

V poslední čtvrtině Krasnodar prohrával dokonce o 16 bodů, teprve pak si jeho hráči vzpomněli na dobré výkony ze čtvrtfinále s Barcelonou. Začali mohutně stahovat především díky Dontayemu Draperovi a soupeře znervózněli. Poslední šanci měli minutu a půl před koncem, kdy mohli snížit na rozdíl čtyř bodů, ale Ryan Broekhoff minul volnou střelu za tři body.

Final Four Evropské ligy basketbalistů v Berlíně - semifinále:

CSKA Moskva - Kubaň Krasnodar 88:81 (23:12, 47:37, 68:59)
Nejvíce bodů: De Colo 30, Fridzon 13, Voroncevič a Chrjapa po 9 - Delaney 26, Draper 17, Randolph 13, Broekhoff 12.

Fenerbahce Istanbul - Laboral Vitória 88:77 po prodl. (23:15, 41:40, 55:57, 72:72)
Nejvíce bodů: Bogdanovič 18, Datome 15, Veselý a Udoh po 14 - Burusis 22, Adams 19, Tillie 13.

Výkyvy počasí zdraží med. Na část včelařů dopadne i EET

/INFOGRAFIKA/ Včelaři prodávají med za 160 korun. Kvůli slabší úrodě cena o pár desetikorun stoupne.

Boj o cyklisty v Brně. Další firma nabídne sdílená kola

/ANKETA/ Ještě před dvěma měsíci měli lidé využívající sdílená kola jednodušší rozhodování. V centru Brna půjčovala padesátku růžových bicyklů pouze společnost Rekola. Už brzo budou v brněnských ulicích svádět boj o cyklisty tři půjčovny.

Slavný fotbalový útočník Baroš se vrátil do Baníku: Cizinci české lize pomůžou

Nejen hvězdní cizinci v dresech Sparty a Slavie budou zdobit nový ročník fotbalové ligy. Zpátky mezi elitou je Baník Ostrava, jehož soupisku zdobí jméno jednoho z nejslavnějších odchovanců slezského klubu. Milan Baroš se do Baníku vrátil už potřetí. Tentokrát (prý) naposledy.

AUTOMIX.CZ

Jaká auta si nejčastěji kupují fotbalové hvězdy? Vítěz překvapí, Bentley to není

O autech fotbalistů se velmi často mluví a také se na toto konto velmi často vtipkuje. „Kopačka v Bentley“ je jakousi folklórní záležitostí… Nicméně jaká jsou opravdu nejoblíbenější auta fotbalistů?