Radoň s Dvořákem ovládli kilometr na SP v Račicích, vyhrál i český čtyřkajak

Račice - Dvě vítězství vybojovali čeští reprezentanti v prvním finálovém bloku Světového poháru rychlostních kanoistů v Račicích. Na kilometrové trati triumfoval bronzový olympijský čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, zvítězili také deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.

18.5.2013 AKTUALIZOVÁNO 18.5.2013

Deblkanoisté Jaroslav Radoň (vpravo) a Filip Dvořák ovládli závod na kilometr na SP v Račicích.Foto: ČTK/Michal Kamaryt

Radoň s Dvořákem prožili úspěšný den, neboť jen půl hodiny po svém vítězství usedli s Martinem Fuksou a Tomášem Jandou do čtyřkanoe a obsadili druhé místo za vítěznými Rusy.

I Fuksa v sobotu stál na stupních vítězů dvakrát, v individuálním závodu kanoistů prohrál ve finále jen s olympijským vítězem Sebastianem Brendelem z Německa. Třetí byl Francouz Mathieu Goubel, někdejší vicemistr světa na kilometrové trati a loňský mistr Evropy na pětistovce.

Bronz nečekaně vybojovala také kajakářka Anna Kožíšková, která skončila třetí za stříbrnou Verenou Hantlovou z Německa a vítěznou Ruskou Anastasjou Sergejevovou, na niž ztratila necelou sekundu.

Celkem čeští rychlostní kanoisté získali pět medailí, což historie nepamatuje. "Jsem příjemně překvapen. Je to ještě lepší, než jsem čekal. Dvě zlaté v olympijských disciplínách jsou prostě skvělým výsledkem. Že by mohl vyhrát čtyřkajak, jsem tušil, ale vyhrál jasně, navíc mě překvapili deblkanoisté, kteří také vyhráli s obrovským přehledem," vyzdvihl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Čtyřkajak vyhrál zcela suverénně

Čtyřkajak odstartoval pomaleji a po 250 metrech byl druhý, ale v polovině trati už jasně vedl. V cíli byl první s náskokem více než dvou sekund před portugalskou posádkou a Němci. "Odjeli jsme skvělou jízdu a nebylo pochyb, že vyhrajeme. A těší mě, že takovým způsobem, protože tady nestartovaly žádné 'béčkové' lodě," řekl Havel.

Pátá deblkanoe z olympijských her v Londýně Radoň, Dvořák porazila o více než sekundu německou dvojici Ronald Verch, Sebastian Hennig. Třetí dojeli další Němci Peter Kretschmer a Kurt Kuschela, loňští olympijští vítězové.

"To je naše největší a nejkrásnější vítězství na Světovém poháru. Na domácí trati a před tolika fanoušky skutečně potěší," radoval se háček Radoň a Dvořák žertoval: "Nebýt první, tak už dnes nic nejedu," připomněl svůj druhý start na stříbrné čtyřkanoi.

Ta si pro medaili dojela po jediném společném tréninku. "To je skvělé. Také pro mě to bylo příjemné zpestření z individuální kategorie, a pokud bychom trochu potrénovali, mohli bychom dosáhnout i zajímavějších výsledků," komentoval to Fuksa.

Stříbrný Fuksa možným nástupcem Doktora

Sám svůj individuální stříbrný kov považuje za největší úspěch, dvacetiletý talent se pasoval do role možného nástupce dvojnásobného olympijského vítěze Martina Doktora. "Je to zatím nejcennější medaile mezi seniory, protože je na olympijské trati. Jsem absolutně spokojený a byl jsem překvapený, jak jsem Němce v konci stahoval," řekl Fuksa.

Šestí skončili v kategorii K2 Pavel Davídek a Patrik Kučera, jen o místo za nimi dojeli další domácí deblkajakáři Jakub Adam a Michael Odvárko. Finále jeli i deblkanoisté Vojtěch Ruso s Danem Drahokoupilem, kteří byli osmí stejně jaké deblkajakářky Zdislava Paďourová a Zuzana Šerá.

Odpoledne se v Račicích jedou rozjížďky a semifinále na tratích 200 a 500 metrů, v neděli jsou na programu zbývající finále.

Závod Světového poháru v rychlostní kanoistice v Račicích (Litoměřicko):

1000 m:

Muži:
K1: 1. Poulsen (Dán.) 3:26,187.
K2: 1. Rendschmidt, Gross (Něm.) 3:09,612, …6. Davídek, Kučera 3:13,128, 7. Adam, Odvárko (všichni ČR) 3:13,505.
K4: 1. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 2:49,247.
C1: 1. Brendel (Něm.) 3:47,084, 2. Fuksa (ČR) 3:48,104.
C2: 1. Radoň, Dvořák 3:32,153, …8. Ruso, Drahokoupil (všichni ČR) 3:42,915.
C4: 1. Rusko 3:17,104, 2. ČR (Dvořák, Radoň, Fuksa, Janda) 3:18,541.

Ženy:
K1: 1. Sergejevová (Rus.) 3:55,670, …3. Kožíšková (ČR) 3:56,617.
K2: 1. Wallaceová, Floodová (Austr.) 3:37,475, …8. Paďourová, Šerá (ČR) 3:51,424.

500 m:

Ženy:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:48,550.
K2: 1. Weberová, Dietzeová (Něm.) 1:39,321.

18.5.2013 VSTUP DO DISKUSE

Angela Merkelová po vyhlášení výsledků voleb
1 14

Merkelová vyhrála německé volby, získala ale historické minimum hlasů

O cestě na Měsíc snilo lidstvo odnepaměti.
DOTYK.CZ

Kolonie o sto lidech na Měsíci. To je vize Bernarda Foinga pro rok 2040

Útok na „hlavák“? Policie se to ani nedozví, nemá zde své kamery

/INFOGRAFIKA/ Operační středisko policie, které dohlíží na metropoli, nevidí na dění v prostoru hlavního nádraží. Jeden z nejrizikovějších cílů v Praze je téměř nechráněný.

Trump zakázal vstup do země lidem z KLDR, Venezuely a Čadu

Americký prezident Donald Trump chce rozšířit protiimigrační opatření o další tři státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak má odnynějška týkat občanů osmi zemí. A to KLDR, Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely. Ruší se naopak pro Súdán.

Když věční rivalové spojí síly. Duo „Fedal“ rozzářilo tenisový svět

Vytvořili jednu z největších rivalit ve sportovních dějinách. Na okruhu ATP se spolu potkávají více než patnáct let. Nyní se poprvé postavili bok po boku do společné čtyřhry. Roger Federer a Rafael Nadal podtrhli vytvořením unikátní deblové dvojice jedinečnost celého Laver Cupu. Navíc se mohou nazývat neporaženým párem.

Duel Deníku: Měla by Česká republika přijmout euro?

Přijetí eura bude patřit k nejdůležitějším rozhodnutím, které naše země učiní. Tato vláda o něm již určitě nerozhodně, ta příští, která vzejde z blížících se voleb, by ale mohla. Přečtěte si argumenty pro přijetí i proti němu.