VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den cyklistiky: Důležité je rozvíjet dětský talent, říká organizátor závodů

Na dnešní den, 1. října, připadá Světový den cyklistiky. Ať už si o všech mezinárodních či světových dnech myslíte cokoliv, fakt je ten, že témata, která tímto získávají pozornost, mají společné dvě věci – jsou to témata pozitivní a důležitá. Že cyklistika splňuje oboje, nám v rozhovoru ukázal organizátor dětských cyklistických závodů Bikeclinic Cup, Jan Kaše, který je sportovec tělem i duší a který se už druhým rokem snaží dát dětem impuls k tomu, aby se hýbali, nejlépe na kole.

1.10.2015
SDÍLEJ:

Bikeclinic cupFoto: Bikeclinic Cup

Jste pořadatelem dětských cyklistických závodů Bikeclinic Cup 2015. Co si pod takovou akcí máme představit?
Představte si normální závody na horských kolech tak, jak se u nás organizují pro dospělé, ale místo dospělých si představte děti. (smích) Děláme to ale také jako hozenou rukavici pro všechny. Rádi bychom ukázali cyklistiku v jiném světle. Je to stejně týmový sport, jako jsou třeba hokej nebo fotbal. Letos s námi startovalo dohromady 2 tisíce dětí, a to už je podle mě krásné číslo. Jsme otevřeni každému, kdo se chce věnovat cyklistice, a v rámci našich možností se snažíme, jak pro týmy, tak pro jednotlivce, připravit vše tak, aby se k nám vraceli. Jsem rád, že úspěchy našich profesionálních cyklistů, ať už na silničních nebo horských kolech, zvedají zájem o tento sport.

Jan KašeProč závody pro děti?
Chceme dát dětem šanci zažít pravou sportovní atmosféru. Protože mi přišlo vždycky trochu nefér, že děti jsou na cyklo závodech tak trochu upozadění a dětská cyklistika není doceněná. Zaměření na děti je vidět na každém detailu našich závodů. Všechny děti startují z první řady, při vyhlašování každé z nich dostává medaili, každé slyší své jméno od moderátora. Mají možnost se zapojit do dalších soutěží a aktivit, které také oceňujeme, takže všichni odjíždějí s pocitem že jsou úspěšní. Ti, kteří to berou vážně, mají šanci bojovat o dres vedoucího jezdce a jsou představováni před startem – zkrátka mají všechno, co najdete na závodech pro dospělé.

V čem se nejvíce lišíte od ostatních?
Je těžké hodnotit jednotlivé závody, seriály. Obecně si myslím, že je dobře, že se toho děje tolik a že mají děti šanci si to vyzkoušet. My máme tu výhodu, že můžeme využít daný prostor maximálně pro děti - široké starty, tratě uzpůsobené věku, prostor pro rodiče a trenéry, zázemí atd. Vybíráme areály, kde tohle všechno je a kde je vždy něco navíc – biatlonové, běžkařské nebo cyklokrosové areály. Jak už jsem říkal, chceme dát dětem radost, pocit úspěchu. Proto jsme se taky rozhodli děti rozdělit do kategorií podle věku od jednoho roku do šestnácti let. Vyhodnocujeme každý ročník zvlášť (mimo odrážedel a malých kol do čtyř let), díky tomu se na bednu dostane více dětí. Za ty dva roky, co Bikeclinic Cup pořádáme, jsem viděl už mnohokrát, jak se motivované děti s výkonností posouvají dál. A když se na stupně vítězů tyto děti dostaly, byla na nich ta jejich velká radost vidět. I do příštího roku jdeme s tím, že nechceme dělat kompromisy – chceme všechno zaměřit k tomu hlavnímu cíli, a to propojovat sport, rodinu a přírodu.

Jsou tratě náročné?
Jak pro koho - záleží, jestli jedete na vítězství, nebo na účast. V první řadě je pro nás, aby tratě byly bezpečné a přitom zábavné. Budu rád, pokud si večer doma po závodě bude dítko povídat s rodiči o tom, co všechno na trati zvládlo - vyšlapat kopec, překonat kořeny, zvládnout sjezd apod. Celkově jsou tratě udělané tak, aby si každý mohl zajezdit tak, jak dovede. Teď o víkendu jsme jeli poslední závod a bylo vidět, jak se děti, které s námi na jaře začínaly, s počtem najetých kilometrů zlepšily. Některé se zlepšily v časovkách, u jiných je vidět hlavně práce s kolem jako taková. Je to individuální – každý má dispozice k něčemu trochu jinému a podstatné podle mě je, aby to, v čem má talent, se rozvíjelo. Nikde není dané, že u MTB tito bikeři zůstanou. Třeba se začnou víc věnovat silniční cyklistice nebo BMX. Budu samozřejmě rád, když to budou kola, která je pohltí, ale beru to tak, že důležité je hlavně to, aby se hýbali. V dnešní době se pořád mluví o tom, že se děti dostatečně nehýbou. Já se s tím snažím něco dělat.

Vaše děti jezdí?
Mám malou dceru, která si to letos zkouší. Díky partě holčiček, která se na závodech sejde jí to baví. Myslím si, že pro každé dítě je u sportu důležité aby tu potkalo kamarády, to je v tomto věku největší motivace proč daný sport dělat. A v mém případě je to ještě o to důležitější, že cyklistika není v tomto věku úplně nejoblíbenější sport pro děvčata. Tak uvidíme, jak to bude dál.

Co si myslíte o fyzičce dnešních dětí?
Je hodně vidět, jestli je dítě ze sportovní nebo nesportovní rodiny. Osobně si myslím, že děti by sportovat opravdu měli. To, že umí pracovat s počítačem a jinými technologiemi, které kolikrát zaplňují dětem čas, který by jinak asi věnovali nějakému pohybu, je sice pěkné, ale pohyb to nenahradí. Děti, které sportují, jsou soutěživé a líp snášejí i jinou, než čistě sportovní zátěž. Navíc my v našem Bikeclinic Junior teamu vedeme děti k tomu, že musí chápat, že na jednoho vítěze připadá mnoho poražených. A že tak je to v pořádku, protože bez toho by vítěz vítězem nebyl. Jestli chtějí výš, musí v prvé řadě, jak už jsem říkal, rozvíjet to, co jim jde, a v druhé řadě na sobě pracovat. A i kdyby nikdy nebyli profíci, tak to nevadí, protože důležité je to, že vůbec něco dělají.

Takže porážka je normální?
Normální ne, ale přirozená ano. Vždyť je to logické. Nejde o to, aby měli závodníci málo motivace. Jde o to, aby měli reálná očekávání a aby se z případných proher netrápili moc. Je to sport a my ho chceme dělat fair play. Dokonce máme i cenu Fair borec, kterou dostává závodník, který respektuje fair chování, dokáže uznat porážku a celkově má klidné vystupování. Také ji může získat ten, kdo vědomě ohrozí své umístění v závodě, aby pomohl jinému závodníkovi, který měl nečekaný problém.

Kolik let se cyklistice věnujete?
Věnuji se jí už od 18 let. Předtím jsem se vrcholově věnoval fotbalu. Prošel jsem si amatérskými závodními lety, teď se jí věnuji už spíš v roli pomocného trenéra a rodiče.

Co na ní máte nejraději?
Mám rád cyklistiku celkově. Jste venku, máte možnost poznávat svět kolem sebe bez omezení… Můžete dojet, kam potřebujete. Zároveň jsem zde našel řadu velmi dobrých kamarádů a celkově se tu potkávám s fajn lidmi, kteří mají podobný pohled na svět. Je to velmi rozmanitý sport a tak si myslím, že si každý může vybrat tu disciplínu, která mu vyhovuje. A v neposlední řadě je to sport u kterého můžete zůstat celý život. Teď s elektrokoly – opravdu celý život.

Kolik jste ujel na kole za poslední měsíc?
Tady platí kovářova kobyla. Snažím se najít si čas každý týden tak, abych se alespoň třikrát dostal na kolo. Ale nemusím asi nikomu vyprávět, jak těžké to je. Teď mě v rámci testování nových modelů kol čekají dva týdny na Mallorce, tak si myslím, že svůj průměr zvýším.

Co vám dělá největší radost?
Kromě vlastního dítěte je to celkově projekt Bikeclinic Cupu a Bikeclinic Junior Teamu. Odjeli jsme v Čechách deset zastávek, na kterých se k nám přidalo mnoho dětí, které s námi ještě vloni nejely. Za měsíc nás čeká v pražském OC Letňany slavnostní vyhlášení vítězů, kde budu moci pogratulovat všem, kteří s námi celou sérii jeli a zasloužili si čelní místa. Je moc fajn dělat to, co vás baví, a ještě k tomu vidět, že to baví i ostatní. Nezvládli bychom to ale bez skvělého teamu, který pro nás celou dobu pracoval, a to zadarmo a ve svém volném čase. Bikeclinic Cup je pro nás taková srdeční záležitost a jsem za to rád.

Bikeclinic Cup je cykloserií pro děti od jednoho roku do šestnácti let, která dává příležitost závodit na kole jak trénovaným cyklistům, tak nováčkům. Více informací najdete na www.bikeclinic-cup.cz.

Autor: Redakce

1.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies