Dobrý závěr. Nymburk zdolal Samaru, zvýšil svou šanci na play off VTB ligy

Nymburk - Basketbalisté Nymburku po skvělém obratu vyhráli ve VTB lize doma nad Samarou 77:68. Připsali si třetí výhru z posledních čtyř zápasů v soutěži a především zdolali jednoho z konkurentů v boji o postup do play off. Přitom v utkání už český mistr prohrával o 15 bodů, ale ve druhé půli Samaru přehrál hlavně díky skvělé obraně.

19.2.2015

Opora Nymburku Jiří Welsch (vpravo) proti Sieně.Foto: Deník/Luboš Jeníček

Nymburští hráči věděli, že Samaru nutně potřebují porazit, což se zřejmě podepsalo na úvodní nervozitě. Hosté byli přesnější při střelbě, navíc domácím příliš nefungovala ani obrana. K tomu se přidaly chyby z nepozornosti a Samara po 14 minutách měla navrch už o 15 bodů (33:18). A ještě v poločase vedla o 12.

Jenže do druhé části nastoupil zcela jiný Nymburk. Celoplošnou agresivní obranou si vynutil tlak a v následných 14 minutách dovolil soupeři pouhých 11 bodů. Domácí nutili Samaru k chybám, čehož využívali k protiútokům. Osm minut před koncem dal Luboš Bartoň trojku, po které se dostal Nymburk poprvé do vedení 56:55, a odstartoval šňůru 9:0.

Samara poté ještě zabojovala a držela vyrovnané skóre, ale rozhodující okamžik přišel minutu a půl před koncem, kdy dal Darius Washington těžkou trojku přes obránce a zařídil čtyřbodové vedení, které už si Nymburk pohlídal.

"Jsem za výhru opravdu rád, protože jsme ze začátku nehráli dobře, chyběla nám agresivita. Ve druhé půli jsme to zlepšili a otočili zápas. V útoku to nebylo dobré, proto je důležité, že jsme si pomohli obranou a trestnými hody. I když výkon nebyl ideální, tak výhra je výhra," zhodnotil utkání trenér Kestutis Kemzura.

Utkání VTB ligy basketbalistů:

Nymburk - Samara 77:68 (12:20, 32:44, 51:53)
Nejvíce bodů: Washington 17, Raivio 15, Welsch 11 - Beržins 17, Bristol a Zarjažko po 14. Fauly: 18:26. Trestné hody: 32/24 - 8/6. Trojky: 7:8. Doskoky: 35:41.

19.2.2015 VSTUP DO DISKUSE

Eliška Kolečkářová vzpomíná na dobu, kdy jí bylo teprve osmnáct let. Komunisti její rodině v roce 1951 vzali statek na Hodonínsku. Jejího otce Metoděje Hlobílka letos na konci března hodonínský okresní soud rehabilitoval.
6 9

Akce Kulak, pak samota, vypráví pamětnice

Koruna, ilustrační foto
19 7

Co s korunou po intervencích? Zavedení eura je v kurzu

Volby ve Francii ONLINE: volební místnosti v obležení voličů

Lid Francie hlasuje v prvním kole voleb, je o ně bezprecedentní zájem. Ve volebních místnostech se tvoří fronty, jaké nebyly k vidění posledních 35 let. Očekáváme nesmírně vyrovnané výsledky.

Roman Prymula: Češi mají nižší práh bolestivosti než Číňané

Jaký je rozdíl mezi poslancem a lékařem? Lékař svojí operaci dokončí. Pokud to nezvládne, práci za něj dokončí hned jiný tým. Poslanec to má jinak: pacienta klidně v polovině operace zašije a odejde. Pak se počká na nový tým, který celou operaci provede znovu, říká nový náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V úřadu bojoval za univerzitní nemocnice, tradiční čínskou medicínu a očkování.

Inkluze není nepřítel, dojímá příběh chlapce s vzácným syndromem

/ROZHOVOR, VIDEO/ Nechci pro své dítě nic speciálního, chci jen, aby měl stejnou šanci, jako ostatní.  Tato slova napsala Hana Kubíková z Liberce. Maminka kluka se vzácným Wiliamsovým syndromem. Už několik let se snaží své okolí přesvědčit, že inkluze nemusí být strašákem. „Člověk může hodně dokázat, pokud to aspoň zkusí," říká.

Bělobrádek: Minimální mzdu dramaticky zvedat nebudeme

V Česku není nyní podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) prostor pro "dramatický růst" minimální mzdy. Řekl to dnes v pořadu Partie televize Prima. Reagoval tak na požadavek odborů zvednout od ledna nejnižší výdělek o 1500 korun na 12 500 korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před pár dny řekl, že by minimální mzda měla odpovídat 40 procentům průměrné mzdy. S tím souhlasí i zaměstnavatelé ze Svazu průmyslu a dopravy.