Drama se šťastným koncem. Češi zdolali Rusy a jsou ve hře o pohár útěchy

Dauhá - Smutek hodili za hlavu. Čeští házenkáři budou hrát na mistrovství světa o celkové 17. místo. V pondělním zápase po dramatu porazili Rusy 32:30, připsali si tak třetí úspěch v řadě a v úterý vyzvou Bělorusko. Pokud by Jícha a spol. vyhráli i toto utkání, získali by cenu útěchy - tzv. Prezidentský pohár.

26.1.2015 AKTUALIZOVÁNO 26.1.2015
10 fotografií

Filip Jícha v utkání MS proti RuskuFoto: CHF.cz/Pavel Lebeda

Hala Duhail jako by ani nebyla dějištěm MS - na Prezidentský pohár dorazilo jen pár desítek diváků.

Češi se i tak snažili přistoupit k zápasu dvou zklamaných týmů, které nepostoupily ze skupiny do vyřazovacích bojů, naplno a brzy se dostali do dvoubrankového vedení. Rusko, které vyřadilo Čechy v baráži o minulý světový šampionát, ale ztrátu okamžitě smazalo a pak se skóre velkou část první půle přelévalo.

V útoku se činil především Jurka, který v úvodním dějství nastřílel z křídla šest branek, dařilo se i Zdráhalovi se čtyřmi trefami. Jeho proměněná sedmička ve 23. minutě poslala reprezentanty do vedení 13:11 a nastartovala jejich nápor. Češi si vytvořili třígólový náskok, ale sborná v poslední sekundě prvního poločasu snížila na rozdíl jedné trefy.

V závěru úvodní části zůstal po jednom ze soubojů ležet na palubovce kapitán Jícha, ale po ošetření ve druhé půli pokračoval.

Stejně jako v předchozích zápasech národnímu týmu vyšel vstup do druhé části a v 37. minutě to bylo po Linhartově trefě už o pět branek. Ruský kouč si vzal oddechový čas a jeho svěřenci začali ztrátu rychle mazat.

V polovině druhé půle už bylo opět vyrovnáno. Češi sice za chvíli znovu vedli o dvě branky, ale pak doplatili na několik vyloučení. Pro Horáka po třetím dvouminutovém trestu zápas skončil a Žitnikov otočil skóre.

Klíčová chvilka? V české brance začal opět zářit hrdina předešlých dvou vítězných zápasů Štochl a právě díky němu reprezentanti zvládli koncovku lépe. Poté, co Jurka s Petrovským zařídili náskok 31:28, ještě soupeř snížil na rozdíl jedné trefy, ale další český gól už rozhodl.

Mistrovství světa házenkářů v Kataru:

Prezidentský pohár:
ČR - Rusko 32:30 (16:15)
Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Hrstka 3, Bečvář, Jurka 7, Jícha 3, Sobol, P. Horák 2, Babák 3, Linhart 3, Petrovský 3, Zdráhala 8, Šindelář, Kasal, Szymanski, Motl.
Nejvíce branek Ruska: Děreven 8, Žitnikov 5. Rozhodčí: Kričen, Machlúf (oba Tun.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 3/2. Vyloučení: 6:6. Diváci: 300.
Bělorusko - Bosna a Hercegovina 37:29 (20:16).

Osmifinále:
Německo - Egypt 23:16 (15:8), Polsko - Švédsko 24:20 (10:11), Francie - Argentina 33:20 (16:6), Dánsko - Island 30:25 (16:10).

Ulicemi se proháněla pirátská loď. V Kníničkách slavili masopust

Brno – Bum! Rány se ozývaly každou chvíli brněnskými Kníničkami. Místní chasa totiž v sobotu odpoledne slavila masopust. Ulicemi procházel průvod v maskách. Lidé v ulicích potkali tradiční masky, které k fašanku patří, ale třeba i Čerta a Káču, nebo bandu pirátů i se střílející pirátskou lodí.

ANO upravilo stanovy, posílilo pravomoci předsedy

Celostátní sněm ANO na úvod druhého jednacího dne schválil změnu stanov hnutí, a posílil tak pravomoci předsedy. Změna mu mimo jiné umožňuje zasahovat do kandidátek hnutí pro volby na všech úrovních samosprávy. Dosud tuto pravomoc měl pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a předsedové krajských organizací. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil posílení předsedy ANO za přílišnou koncentraci moci a ANO za hnutí založené na vůdcovském principu.

Faltýnek zůstal 1. místopředsedou ANO, hejtmanka ho nesesadila

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek zůstal prvním místopředsedou hnutí. V tajných volbách dnes získal 142 z 210 možných hlasů. Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ho z této pozice nesesadila, získala na sněmu jen 59 hlasů.