Drama se šťastným koncem. Češi zdolali Rusy a jsou ve hře o pohár útěchy

Dauhá - Smutek hodili za hlavu. Čeští házenkáři budou hrát na mistrovství světa o celkové 17. místo. V pondělním zápase po dramatu porazili Rusy 32:30, připsali si tak třetí úspěch v řadě a v úterý vyzvou Bělorusko. Pokud by Jícha a spol. vyhráli i toto utkání, získali by cenu útěchy - tzv. Prezidentský pohár.

26.1.2015 AKTUALIZOVÁNO 26.1.2015

Filip Jícha v utkání MS proti RuskuFoto: CHF.cz/Pavel Lebeda

Hala Duhail jako by ani nebyla dějištěm MS - na Prezidentský pohár dorazilo jen pár desítek diváků.

Češi se i tak snažili přistoupit k zápasu dvou zklamaných týmů, které nepostoupily ze skupiny do vyřazovacích bojů, naplno a brzy se dostali do dvoubrankového vedení. Rusko, které vyřadilo Čechy v baráži o minulý světový šampionát, ale ztrátu okamžitě smazalo a pak se skóre velkou část první půle přelévalo.

V útoku se činil především Jurka, který v úvodním dějství nastřílel z křídla šest branek, dařilo se i Zdráhalovi se čtyřmi trefami. Jeho proměněná sedmička ve 23. minutě poslala reprezentanty do vedení 13:11 a nastartovala jejich nápor. Češi si vytvořili třígólový náskok, ale sborná v poslední sekundě prvního poločasu snížila na rozdíl jedné trefy.

V závěru úvodní části zůstal po jednom ze soubojů ležet na palubovce kapitán Jícha, ale po ošetření ve druhé půli pokračoval.

Stejně jako v předchozích zápasech národnímu týmu vyšel vstup do druhé části a v 37. minutě to bylo po Linhartově trefě už o pět branek. Ruský kouč si vzal oddechový čas a jeho svěřenci začali ztrátu rychle mazat.

V polovině druhé půle už bylo opět vyrovnáno. Češi sice za chvíli znovu vedli o dvě branky, ale pak doplatili na několik vyloučení. Pro Horáka po třetím dvouminutovém trestu zápas skončil a Žitnikov otočil skóre.

Klíčová chvilka? V české brance začal opět zářit hrdina předešlých dvou vítězných zápasů Štochl a právě díky němu reprezentanti zvládli koncovku lépe. Poté, co Jurka s Petrovským zařídili náskok 31:28, ještě soupeř snížil na rozdíl jedné trefy, ale další český gól už rozhodl.

Mistrovství světa házenkářů v Kataru:

Prezidentský pohár:
ČR - Rusko 32:30 (16:15)
Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Hrstka 3, Bečvář, Jurka 7, Jícha 3, Sobol, P. Horák 2, Babák 3, Linhart 3, Petrovský 3, Zdráhala 8, Šindelář, Kasal, Szymanski, Motl.
Nejvíce branek Ruska: Děreven 8, Žitnikov 5. Rozhodčí: Kričen, Machlúf (oba Tun.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 3/2. Vyloučení: 6:6. Diváci: 300.
Bělorusko - Bosna a Hercegovina 37:29 (20:16).

Osmifinále:
Německo - Egypt 23:16 (15:8), Polsko - Švédsko 24:20 (10:11), Francie - Argentina 33:20 (16:6), Dánsko - Island 30:25 (16:10).

Autor: Redakce, ČTK

26.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
V Číně sesuv půdy zavalil vesnici.
4

V čínské vesnici došlo k masivnímu sesuvu půdy, pohřbil přes sto lidí

Statisíce muslimů na prostranství kolem Velké mešity v saúdskoarabském svatém městě Mekka

Saudská Arábie zmařila teroristický útok v Mekce. Jeden z útočníků se odpálil

Balík vám nově vydají v balíkovně. Bez fronty i občanky

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Česká pošta chce od prázdnin rozšířit služby. Zatímco počet odeslaných dopisů v posledních letech klesá, objem poslaných balíků naopak roste. Pošťáci proto rozšíří své balíkové služby, vstříc klientům ale chce jít pošta i s datovými schránkami.

Trump zpochybnil neutralitu vyšetřovatele, který prověřuje ruský vliv ve volbách

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa je Robert Mueller zaujatý. Mueller má za úkol vyšetřit ruské vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. Trump tvrdí, že Muellera pojí přátelství s odvolaným šéfem FBI.

Komentář Vojtěcha Žižky: Krizi sportu nesvádějme jen na peníze

Před lety patřívalo k oblíbeným kejklům sportovní redakce ČT vyplnit každou volnou chvilku ve vysílání jímavým sestřihem toho či onoho sportovního úspěchu. Ať už šlo o triumf tuzemských hokejistů nebo třeba fotbalistů, recept byl vždycky stejný.

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů, pořízené během uplynulého týdne.