Drama se šťastným koncem. Češi zdolali Rusy a jsou ve hře o pohár útěchy

Dauhá - Smutek hodili za hlavu. Čeští házenkáři budou hrát na mistrovství světa o celkové 17. místo. V pondělním zápase po dramatu porazili Rusy 32:30, připsali si tak třetí úspěch v řadě a v úterý vyzvou Bělorusko. Pokud by Jícha a spol. vyhráli i toto utkání, získali by cenu útěchy - tzv. Prezidentský pohár.

26.1.2015 AKTUALIZOVÁNO 26.1.2015
10 fotografií
Filip Jícha v utkání MS proti Rusku

Filip Jícha v utkání MS proti RuskuFoto: CHF.cz/Pavel Lebeda

Hala Duhail jako by ani nebyla dějištěm MS - na Prezidentský pohár dorazilo jen pár desítek diváků.

Češi se i tak snažili přistoupit k zápasu dvou zklamaných týmů, které nepostoupily ze skupiny do vyřazovacích bojů, naplno a brzy se dostali do dvoubrankového vedení. Rusko, které vyřadilo Čechy v baráži o minulý světový šampionát, ale ztrátu okamžitě smazalo a pak se skóre velkou část první půle přelévalo.

V útoku se činil především Jurka, který v úvodním dějství nastřílel z křídla šest branek, dařilo se i Zdráhalovi se čtyřmi trefami. Jeho proměněná sedmička ve 23. minutě poslala reprezentanty do vedení 13:11 a nastartovala jejich nápor. Češi si vytvořili třígólový náskok, ale sborná v poslední sekundě prvního poločasu snížila na rozdíl jedné trefy.

V závěru úvodní části zůstal po jednom ze soubojů ležet na palubovce kapitán Jícha, ale po ošetření ve druhé půli pokračoval.

Stejně jako v předchozích zápasech národnímu týmu vyšel vstup do druhé části a v 37. minutě to bylo po Linhartově trefě už o pět branek. Ruský kouč si vzal oddechový čas a jeho svěřenci začali ztrátu rychle mazat.

V polovině druhé půle už bylo opět vyrovnáno. Češi sice za chvíli znovu vedli o dvě branky, ale pak doplatili na několik vyloučení. Pro Horáka po třetím dvouminutovém trestu zápas skončil a Žitnikov otočil skóre.

Klíčová chvilka? V české brance začal opět zářit hrdina předešlých dvou vítězných zápasů Štochl a právě díky němu reprezentanti zvládli koncovku lépe. Poté, co Jurka s Petrovským zařídili náskok 31:28, ještě soupeř snížil na rozdíl jedné trefy, ale další český gól už rozhodl.

Mistrovství světa házenkářů v Kataru:

Prezidentský pohár:
ČR - Rusko 32:30 (16:15)
Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Hrstka 3, Bečvář, Jurka 7, Jícha 3, Sobol, P. Horák 2, Babák 3, Linhart 3, Petrovský 3, Zdráhala 8, Šindelář, Kasal, Szymanski, Motl.
Nejvíce branek Ruska: Děreven 8, Žitnikov 5. Rozhodčí: Kričen, Machlúf (oba Tun.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 3/2. Vyloučení: 6:6. Diváci: 300.
Bělorusko - Bosna a Hercegovina 37:29 (20:16).

Osmifinále:
Německo - Egypt 23:16 (15:8), Polsko - Švédsko 24:20 (10:11), Francie - Argentina 33:20 (16:6), Dánsko - Island 30:25 (16:10).

Autor: Redakce, ČTK

26.1.2015 VSTUP DO DISKUSE

Hlavní třídy se zcela promění, Praha dá na jejich obnovu miliardu

Praha /INFOGRAFIKA/ - Během dvou let se velké třídy v metropoli zcela promění. Začnou rekonstrukce čtyř ulic, které dostanou úplně novou podobu. Vše vyjde na více než miliardu korun.

Soud uznal bývalé manažery Key Investments vinnými

Praha - Pražský městský soud v pátek uznal vinu tří bývalých členů představenstva společnosti Key Investments (KI). Podle obžaloby způsobili 45 zákazníkům firmy škodu 873,7 milionu korun, když spravovali jejich peníze při obchodování s cennými papíry. Tresty soud sdělí na závěr obsáhlého rozsudku, který bude předčítat zhruba hodinu. Bývalým manažerům hrozí až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.