Ekvádorec Pérez si došel pro třetí světový titul

ÓSAKA - Ekvádorský chodec Jefferson Pérez se stal potřetí za sebou mistrem světa v závodě na 20 kilometrů, což se dosud žádnému atletovi nepovedlo. V Ósace dnes zvítězil v čase 1:22:20 s náskokem dvaceti sekund před držitelem stříbra z předchozích dvou šampionátů Španělem Javierem Franciskem Fernándezem, který ve fotofiniši předstihl Tunisana Hatíma Ghulu. O medailistech se ale nakonec rozhodovalo až u zeleného stolu.

26.8.2007

Fernándeze totiž bezprostředně po dosažení cíle vrchní rozhodčí diskvalifikoval za nečistý styl v posledních metrech. Později ale technická komise na základě studia videozáznamu uznala protest jeho výpravy a stříbro Španělovi opět přiřkla. Na rozhodnutí doplatil Mexičan Eder Sánchez, který se tak radoval z bronzu jen několik hodin.

Diskvalifikací skončil závod naopak už v průběhu pro olympijského šampiona z Atén Itala Ivana Brugnettiho, který se i v horku odhodlal k sólu a v polovině trati vedl o 17 sekund. Pérez se ho pak vydal stíhat a zhruba šest kilometrů před cílem převzal vedení, Brugnetti krátce poté uviděl potřetí varovný terčík a musel skončit.

V cíli se třiatřicetiletý Ekvádorec zhroutil na zem v křečích. "Byla to sebevražedná taktika. Řekl jsem si, že vyzkouším svou morální sílu. Věděl jsem, že můžu zkolabovat během závodu a nepřekvapilo mě, že se to stalo v cíli. Při chůzi mě bolelo celé tělo, ale po závodě bolest zmizela," řekl Pérez, který vyhrál dvacítku už na olympiádě v Atlantě 1996 a drží na této trati světový rekord.

"Věděl jsem, že mohu být první, kdo vyhraje potřetí světový titul. Ale po startu jsem na to rychle zapomněl, potřeboval jsem se soustředit, jako by to byl normální závod. Poslední tři kola jsem se koncentroval hlavně na dýchání, na pořadí jsem nemyslel. Asi to bylo jedno z mých nejtěžších vítězství," uvedl Ekvádorec.

O rok starší Ghula se dočkal medaile při svém sedmém startu na MS jako první tuniský chodec v historii. Po dvou varováních raději zpomalil, aby nebyl diskvalifikován. "V cílové rovince jsem šel pomalu, viděl jsem tam blízko rozhodčího a bál jsem se diskvalifikace," řekl nečekaný bronzový medailista.

Na náročné podmínky doplatil průběžně čtvrtý Němec André Höhne, jenž 200 metrů před cílem zkolaboval a byl převezen do nemocnice. Čtvrtý muž z minulého šampionátu v Helsinkách tak završil smolný závod, neboť krátce předtím mu rozhodčí ukázal špatně cestu a Höhne si zašel zhruba sto metrů.

V kvalifikaci diskařů si až závěrečným třetím pokusem zajistil postup do finále první muž letošních tabulek Gerd Kanter. Estonský obhájce stříbra hodil po dvou nevydařených pokusech nakonec 67,45 metru a kvalifikaci vyhrál. Šťastně proklouzla do finále i obhájkyně prvenství ve vrhu koulí Naděžda Ostapčuková z Běloruska, jež byla výkonem 18,23 o pouhé čtyři centimetry poslední postupující.

Zraněním hlavy skončil rozběh na 3000 metrů překážek pro jednoho z nejlepších evropských vytrvalců Günthera Weidlingera. Rakouský běžec zakopl na jedné z překážek, udeřil se do obličeje a byl s tržnou ranou a podezřením na otřes mozku převezen do nemocnice.