Fantazie: USK si poradilo s Fenerbahce, český klub je ve finále Euroligy

Praha - Skvělý počin na basketbalové scéně. USK Praha postoupilo do finále Euroligy. České mistryně ve Final Four využily domácí prostředí, když v pátek zdolaly Fenerbahce Istanbul 62:49. V nedělním duelu o titul narazí na ruský Jekatěrinburg.

10.4.2015 AKTUALIZOVÁNO 10.4.2015

USK vs. Fenerbahce: Obrana Ilony BurgrovéFoto: ČTK/Kateřina Šulová

USK před vyprodanou halou Královka předvedlo zejména skvělou obranu, domácí hráčky utekly až v poslední třetině.

"Fenerbahce bylo favoritem, my tu byly čtvrté v pořadí. Jsme opravdu šťastné," radovala se trenérka Natália Hejková.

Pražanky se proti finalistkám minulých dvou sezon zaměřily hlavně na defenzivu, do které dávaly hodně energie. To se projevilo v útoku, kde se jim tolik nedařilo. Jelikož však ani Fenerbahce nenacházelo recept na defenzivu domácích, skóre narůstalo pomalu.

Na straně USK se dařilo zejména Janě Veselé, která má s Final Four nejvíce zkušeností. Už za první čtvrtinu dala osm bodů. Fenerbahce podle očekávání zlobilo hlavně pod košem, kde měly domácí hráčky velké problémy zejména s tureckou pivotkou Quanitrou Hollingsworthovou.

Oba celky se trápily s přesností střelby, především USK to z dálky nepadalo. O to důležitější bylo, že si české mistryně vedly poměrně dobře na doskoku. Ačkoli Fenerbahce mělo stále mírný náskok, Pražanky držely krok hlavně díky obraně.

V úvodu druhé půle poslala trojkou USK do vedení Laia Palauová, za čtyři a půl minuty navíc domácí dovolily Fenerbahce jediný koš a získaly tak vedení o šest bodů. Jenže neproměnily další dobré pozice, což udrželo hosty ve hře.

V závěru třetí čtvrtiny udělala čtvrtý faul Kia Vaughnová a zdálo se, že Fenerbahce toho využije k otočení skóre. Jenže skvělé nájezdy předvedly Alena Hanušová s Palauovou a udržely náskok do poslední části.

Klíčový moment? V polovině čtvrté čtvrtiny vyšlo USK hned několik hezkých akcí zakončenými snadnými koši a bylo z toho už velmi nadějné vedení o osm bodů. Trápící se Fenerbahce už nenašlo odpověď, a Pražanky tak dosáhly na největší úspěch v historii klubu.

"Byly jsme na tom lépe fyzicky. To se ukázalo v poslední čtvrtině, která byla v útoku z naší strany nejlepší," řekla Hejková.

Finále Euroligy dosud z českých týmů hrálo jen Brno - třikrát. V roce 2006 celou soutěž vyhrálo. V roce 1976 pak Sparta vyhrála předchůdce Euroligy Pohár mistrů evropských zemí, v jehož finále byla desetkrát.

A v neděli? "Jekatěrinburg je sice absolutní favorit, v sezoně jsme s nimi dvakrát prohrály, ale pokud předvedeme obranu jako dnes, máme šanci proti komukoli. Hráčkám určitě zdůrazním, že podobná šance už nemusí přijít a že do toho musejí dát všechno," dodala trenérka USK.

Finálový turnaj Evropské ligy basketbalistek v Praze - semifinále:

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 62:49 (17:18, 27:28, 45:42)
Nejvíce bodů: Vaughnová 15, Palauová 13, Veselá 12 - Charlesová 14, Hollingsworthová 10, Zellousová 7. Fauly: 18:18. Trestné hody: 8/4 - 18/12. Trojky: 4:3. Doskoky: 48:37.

Autor: Redakce, ČTK