Havlíková vstoupila do SP v cyklokrosu osmým místem, Boroš třináctý

Valkenburg - Pavla Havlíková obsadila v úvodním závodu Světového poháru cyklokrosařů v nizozemském Valkenburgu osmé místo. Nejlepší z mužů byl debutant mezi elitou Michal Boroš, jenž dojel třináctý.

19.10.2014 AKTUALIZOVÁNO 19.10.2014

Cyklokrosařka Pavla Havlíková.Foto: ČTK

První závod šestidílného seriálu vyhrála mezi ženami Katherine Comptonová ze Spojených států amerických, v mužském závodu triumfoval obhájce celkového prvenství Lars van der Haar z Nizozemska.

Jednatřicetiletá Havlíková zaostala za Comptonovou minutu a devět sekund. Sedmnáctá dojela Nikola Nosková o jednu příčku před mistryní republiky Martinou Mikuláškovou.

Mezi muži se z Čechů nejvíce dařilo mladým jezdcům, kteří ještě loni závodili v kategorii do 23 let. Vedoucí muž průběžného pořadí Českého poháru Boroš ztratil na Van der Haara 1:58 minuty, jednadvacátý byl s odstupem 2:55 Tomáš Paprstka. Závod nevyšel třicátníkům Radomíru Šimůnkovi, jenž nedokončil, ani Martinu Bínovi, který byl diskvalifikován.

Třiadvacetiletý Van der Haar obhájil na Caubergu loňské vítězství a do cíle dojel s pohodlným náskokem 26 sekund před Belgičanem Kevinem Pauwelsem. Třetí skončil domácí Corne van Kessel.

V českém výběru chyběli zraněný Ondřej Bambula a nemocný Lubomír Petruš. Nestartoval ani mistr světa Zdeněk Štybar, jenž bude mít podobně jako v minulých sezonách omezený cyklokrosový program a navíc je stejně zraněný.

V závodu mužů do 23 let se do elitní desítky vešli sedmý Jakub Skála a devátý Adam Ťoupalík.

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu ve Valkenburgu (Nizozemsko):

Muži: 1. Van der Haar (Niz.) 1:05:42, 2. Pauwels (Belg.) -26, 3. Van Kessel (Niz.) -34, 4. Vantornout, 5. Meeusen (oba Belg.) oba -38, 6. Van Amerongen (Niz.) -41, …13. Boroš -1:58, 21. Paprstka -2:55, Šimůnek nedokončil, Bína (všichni ČR) diskvalifikován.

Ženy: 1. Comptonová (USA) 43:50, 2. Wymanová (Brit.) -13, 3. De Boerová (Niz.) -25, 4. Van Loyová (Belg.) -38, 5. Andersonová (USA) -42, 6. Harrisová (Brit.) -57, …8. Havlíková -1:09, 17. Nosková -4:02, 18. Mikulášková -4:13, 28. Kuntová -5:30, 34. Bajgerová (všechny ČR) -8:20.

Muži do 23 let: 1. M. Vanthourenhout 51:47, 2. Van Aert (oba Belg.) -27, 3. Doubey (Fr.) -39, …7. Skála -1:31, 9. Ťoupalík -1:34, Nipl (všichni ČR) nedokončil.

Junioři: 1. Iserbyt (Belg.) 46:32, …33. Kunt -6:28, 36. Březina, 39. Matějček, 42. Širůček všichni -1 kolo, 47. Benc, 50. Novák (všichni ČR) oba -2 kola.