Jasná výhra na začátek finále. Basketbalistky USK porazily Brno

Praha - Basketbalistky USK Praha vyhrály úvodní finále ligy nad IMOSem Brno 99:66 a v sérii na tři vítězství se ujaly vedení 1:0. I v oslabené sestavě obhájkyně titulu zápasu od druhé čtvrtiny dominovaly, Brňankám nepomohl ani výborný výkon reprezentační pivotky Aleny Hanušové, autorky 23 bodů.

26.4.2014

Basketbalistky USK.Foto: Jiří Růžička

Druhé utkání se hraje ve středu v Brně.

USK v lize prohrál naposledy v loňském finále právě s Brnem, v této sezoně však ovládl všechny čtyři vzájemné duely v soutěži i finále poháru. Ani dnes nedaly Pražanky soupeři šanci, přestože kvůli zranění postrádaly reprezentantky Ilonu Burgrovou a Evu Vítečkovou.

Brno sice začalo velmi dobře a vedlo 9:4, ale domácí hráčky zásluhou dvou trojek Kateřiny Elhotové a šňůrou 9:0 skóre otočily. Brno se nevzdalo a první čtvrtinu o bod vyhrálo právě díky Hanušové, která jako jediná dokázala v útoku být pro domácí obranu vážnou hrozbou.

"Alena zahrála v útoku velmi dobře, ale v obraně už to bylo slabší," řekl trenér Brna Jan Bobrovský. Navíc jen dvě podkošové hráčky na jejich sestavu je hrozně málo," dodal.

Postupně se Hanušová přestala prosazovat, zatímco na straně USK se k výtečně hrající Kie Vaughnové přidávaly Elhotová, Jelena Dubljevičová a další hráčky. Především na perimetru měl domácí tým převahu.

Od třetí čtvrtiny už bylo o vítězi jasno a otázkou byla jen výše skóre. V poslední vteřině dokonce Vaughnová byla blízko k tomu, aby překonala hranici sta bodů, což se v novodobé historii nepovedlo.

"Rozdíl ve skóre není podstatný, protože Brno poslední desetiminutovku nehrálo naplno. Neděláme z toho vůbec závěry. V Brně to bude těžší, protože soupeře požene publikum.

Ale věřím, že zvládneme i druhý zápas," řekla trenérka USK Natália Hejková. "Výsledek neodpovídá průběhu, protože jsme to v závěru zbytečně pustili. Myslím si, že jsme nezahráli špatně, až na ten závěr," dodal Bobrovský.

Play off basketbalové ligy žen:

Finále - 1. zápas:
USK Praha - IMOS Brno 99:66 (17:18, 48:37, 73:52)
Nejvíce bodů: Vaughnová 25, Dubljevičová 19, Elhotová 18, Stejskalová 12 - Hanušová 23, Jurčenková 16, Pecková 8. Rozhodčí: Hruša, Lukeš, Galajda. Fauly: 18:14. Trestné hody: 13/10 - 16/11. Trojky: 9:5.

26.4.2014 VSTUP DO DISKUSE

ČSSD chce zásadní reformu daní směrem k progresi, řekl Sobotka

Praha - Aktuální nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým, cílem ČSSD nejsou kosmetické úpravy daní, ale zásadní reforma směrem k progresi. Novinářům to po dnešním jednání širšího vedení sociální demokracie řekl předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Konkrétní parametry reformy chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku.