Děčínu skončil finálový sen, Prostějov domácí duel zvládl

Prostějov – Velmi špatná třetí čtvrtina rozhodla o porážce Děčína v rozhodujícím semifinálovém utkání na palubovce Prostějova 69:73. Válečníci stejně tak jako loni berou bronzové medaile. Domácí Orli vyzvou ve finále opět Nymburk.

16.5.2012
21 fotografií
OPĚT BRONZ. Děčínští basketbalisté (v modrém) na finále nedosáhli.

OPĚT BRONZ. Děčínští basketbalisté (v modrém) na finále nedosáhli.Foto: DENÍK/ Martin Dostál

V úvodu se Děčín držel, přesto domácí odskočili na 9:4. Tři body Soukupa však znamenaly vedení Děčína 13:12, Stria dokonce dostal Děčín do vedení 17:14. Přesto byl po první čtvrtině spokojenější Prostějov, vedl 20: 17.

I ve druhém dějství pokračovala vyrovnaná bitva. Skoro celou čtvrtinu měl navrch Děčín. Několik minut si udržoval pětibodové vedení. Jenže závěr vyšel opět Prostějovu, který tak v poločase vedl 36:35.

Bohužel třetí část byla z pohledu hostů katastrofální. Domácím se rozjelo trio Peterson, Smith a Nicholson. Navíc se vrátil Venta, který odstoupil v průběhu první čtvrtiny, jelikož měl problémy s ramenem. Děčín se nemohl dlouho prosadit, koš dal až za stavu 46:35 Sanders, který uspěl za tři body. Domácí se dostávali příliš snadno pod koš Děčína a bavili diváky jednou smečí za druhou. Prostějov si vypracoval náskok dvanácti bodů, v jednu chvíli vedl dokonce o čtrnáct. Opařený Děčín, který se nedokázal vypořádat s důraznými domácími pivoty, přeci jen před posledním dějstvím snížil na 59:48.

Ovšem to, co děčínští promrhali ve třetím dějství, začali dohánět v poslední periodě. I díky trojkám Sanderse a Aliče začali skvěle a dotáhli se na 59:58. Domácí se přeci jen probudili a Děčín do vedení nepustili. Tři a půl minuty před koncem dává Peterson za tři body – 69:64. Minutu a půl před koncem snížil Pavel Houška z trestného hodu na 69:67 a zadělal na pořádné drama. Jenže Sanders neuspěl a na druhé straně zvýšil na rozdíl tří bodů půl minuty před koncem smečí Nicholson – 71:67. Hosté už neměli sílu na zvrat a prohráli v Prostějově 69:73.

Hostující trenér Pavel Budínský měl po zápase smíšené pocity. „Jsme smutní. Na druhou stranu to byla hodně dobrá sezóna. Máme bronzové medaile, byli jsme ve finále poháru. K finále chyběl kousek, ale právě o ten kousek byl dnes Prostějov lepší a já mu gratuluji k postupu do finále," řekl v rozhovoru pro ČT 4 Sport Budínský.

Skvělou kulisu vytvořili fanoušci, rovná stovka jich přijela z Děčína. „Já jim chci poděkovat. Donutili fandit i domácí fanoušky a vytvořili fantastickou kulisu, kterou basket u nás potřebuje," dodal Budínský.

Prostějov - BK Děčín 73:69 (20:17, 36:35, 59:48)

Nejvíce bodů: Peterson 18, Cadri-Nicholson 14, Smith 13 – J. Houška 13, Stria 12, Sanders 11. Rozhodčí: Dolinek, Vyklický, Paulík. Trestné hody: 16/10 – 24/21. Fauly: 26:22. Trojky: 5:6. Konečný stav série 3:2.

Autor: Jaroslav Zeman

16.5.2012 VSTUP DO DISKUSE

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Pomníček připomene automobilovou honičku StB a zakladatelů Charty

Praha - Automobilovou honičku Václava Havla a Pavla Landovského se Státní bezpečností, když 6. ledna 1977 ujížděli s prohlášením Charty 77 a seznamem podpisů k poštovním schránkám, má v Praze 6 ztvárnit dočasný pomníček. Instalován bude v Gymnazijní ulici, která ústí do Evropské ulice, tedy v místě, kde byli zatčeni. Slavnostní odhalení se uskuteční 5. ledna, v předvečer 40. výročí události, řekl novinářům náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřej Matějka, který krátkou uměleckou instalaci na místě paměti chystá.