Kanoista Jáně vyhrál překvapivě závod SP v Troji

Praha - Český reprezentant Michal Jáně startoval v elitním seriálu poprvé v kariéře. Stanislav Ježek byl pátý.

19.6.2010

Český reprezentant Michal Jáně zvítězil v závodu Světového poháru v Troji.Foto: ČTK/Stanislav Peška

Třiadvacetiletý český kanoista Michal Jáně dnes překvapivě vyhrál závod Světového poháru vodních slalomářů v Praze-Troji. V elitním seriálu přitom startoval poprvé v kariéře. Druhý český zástupce ve finále kategorie C1 Stanislav Ježek obsadil páté místo.

Jáně postoupil do finále až osmým časem ze semifinále a rozhodně nepatřil mezi medailové aspiranty. Náročnou trať však projel čistě, s časem pod 100 vteřin a pevně se usadil v čele pořadí. V cíli pak sledoval, jak se soupeři řadí ve výsledkové listině až za něj.

"Že to takhle dopadne, mě ani nenapadlo. Před závodem jsem si dal za cíl skončit do patnáctého místa a už samotný postup do finále byl pro mě velký úspěch. A celkový výsledek? To je jako sen," řekl nadšený Jáně novinářům po životním úspěchu.

Druhý český finalista mezi singlkanoisty Ježek vyhrál semifinále, ale poslední jízda mu tolik nevyšla. O umístění na stupních vítězů jej připravil dotek branky a následná dvouvteřinová penalizace.

Volfa se Štěpánkem rozhodila penalizace

Finále se nevydařilo ani druhé české medailové naději, deblkanoistům Jaroslavu Volfovi a Ondřeji Štěpánkovi. Dvojnásobní olympijští medailisté chybovali hned na třetí brance, dostali penalizaci 50 sekund a přišli o šanci bojovat o vítězství. Později si připsali ještě jednu "padesátku" a obsadili ve finále poslední desáté místo.

"Měli jsme malý náklon, voda nás shodila a chyběl nám půlmetr. Dostali jsme penalizaci a pak už se to táhlo až do cíle," uvedl zklamaný Volf. Třetí branka přitom nepatřila mezi složité. "V první jízdě jsme měli problémy na jiných kombinacích a na ty jsme se zaměřili. Tohle jsme brali tak, že to projedeme pokaždé. Z deseti průjezdů desetkrát," přiznal Štěpánek.

Mezi kanoistkami skončila devátá Kateřina Hošková. Z vítězství se vedle Jáněho radovali už jen Číňané. Na kanoi byla nejrychlejší Cchen Nan-kin, kategorii deblkanoistů nečekaně ovládla dvojice Chu Ming-chaj, Šu Ťün-žung, která dokázala porazit i slovenské legendy bratry Hochschornerovy.

Světový pohár pokračuje v neděli, kdy jsou na programu kajakářské disciplíny.

První díl Světového poháru ve vodním slalomu v Praze-Troji - finále:

Muži:
C1: 1. Jáně (ČR) 98,69 (0 tr. sekund), 2. Savšek (Slovin.) 100,10 (2), 3. Slafkovský (SR) 100,36 (0), …5. Ježek 101,03 (2), 18. Mašek (oba ČR) vypadl v semifinále.
C2: 1. Chu Ming-chaj, Šu Ťün-žung (Čína) 108,05 (0), 2. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 108,38 (4), 3. Szczepanski, Pochwala (Pol.) 108,70 (2), …10. Volf, Štěpánek 211,67 (104), 11. Přinda, Havlíček, 16. Koplík, Vrzáň (všichni ČR) obě posádky vypadly v semifinále.

Ženy:
C1: 1. Cchen Nan-kin 129,86 (2), 2. Tcheng Čchien-čchien (obě Čína) 137,03 (6), 3. Macová (SR) 141,53 (2), …9. Hošková 186,30 (54), 12. Kašparová (obě ČR) vypadla v semifinále.

19.6.2010 VSTUP DO DISKUSE

První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Izraelský rabín - ilustrační foto

Soud v Soči vyhostil ze země amerického rabína, důvody neuvedl

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Vinni! Policisté, co zasahovali proti útočnici ze Smíchova, vyslechli trest

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal ve čtvrtek vinnými dva policisty, kteří zasahovali proti Michelle Sudků poté, co chtěla zabíjet v kavárně na pražském Újezdě. Potrestal je trestním příkazem. Informaci České televize v úterý potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. Konkrétní druh ani výši trestu soud nezveřejní, dokud nebude výsledek sdělen účastníkům řízení. Oba policisté mohou proti rozhodnutí podat odpor, v tom případě by soudkyně musela nařídit hlavní líčení.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.