Po uplynulé sezoně došlo v jeho správní radě doslova k zemětřesení. Otěží se chopili noví lidé s předsedou Ivanem Capem, který jako jediný působil i v té bývalé jako místopředseda.

Jinak nezůstal kámen na kameni, bývalé čtyři členy – Pavla Žurka, Aleše Pyrtu, Tomáše Zedníka a Tomáše Dvořáka – vystřídalo kvarteto Roman Krákora, Jan Kozina, Jan Heidrich, Richard Mauler st.

A vše bude mít nejspíš soudní dohru.

„Podali jsme žalobu na zneplatnění neuskutečněné valné hromady, která měla proběhnout 4. června. Ivan Cap na ni přinesl nové stanovy, které správní rada ani valná hromada klubu nikdy neodsouhlasila, i seznam nových členů, které sám přijal. Na základě toho se všechny strany domluvily, že valná hromada toho dne neproběhne a bude nový termín. Posléze jsme se dozvěděli, že se valná hromada konala, ale vůbec nevíme, kde a kdo se jí zúčastnil. Na jejím základě jsme byli odvoláni," vysvětlil Pavel Žurek, bývalý předseda klubu.

Nové vedení ale tvrdí, že vše proběhlo legálně. „Ať to řeší soudy, pro nás je to uzavřená věc, kterou se už nehodláme zabývat. Máme teď plné ruce práce s přípravou nové sezony," řekl současný šéf klubu Ivan Cap s tím, že jeho podrobné vyjádření je na webu klubu.

Chyběla průběžná kontrola

Pozvedne nové vedení VK Ostrava, který je nástupcem bývalých Vítkovic, Danzasu a DHL, volejbal k dalším medailím, nebo padne na kolena? Obě strany sporu teď na sebe podávají trestní oznámení a situaci šetří policie. „Může se to táhnout hezky dlouho, ale je to jediná cesta, jak se můžeme bránit," výjimečně souhlasí Žurek.

Co bylo příčinou „palácové revoluce"?

„Už před rokem jsem upozorňoval na věci, které poškozovaly náš klub. Chyběla průběžná kontrola i dlouhodobá vize. Nezměnilo se ale nic a situace překročila únosnou rovinu," objasnil Ivan Cap důvody, které vyústily ve změny. Bývalé správní radě vytýká hlavně špatné hospodaření.

„Za slovenského univerzála Michaloviče jsme mohli mít milion korun, ale kvůli uzavřenému dodatku ke smlouvě jsme od italského klubu nedostali nic," řekl Cap s tím, že neekonomický byl i nákup nového automobilu, jehož úvěrové splátky zatíží klub na šest let částkou přesahující 800 tisíc korun.

„S Michalovičem a jeho rodiči bylo dohodnuto pouze snížení odstupné částky za přestup, aby v Ostravě zůstal. To, že ji pak italský tým odmítl uhradit, jsme řešili na úrovni české, slovenské i evropské federace," brání se Žurek.

„Jako vítězové Českého poháru jsme letos mohli hrát evropský Pohár CEV, a přestože jsem od sponzorů zajistil potřebné finance v rozsahu 400 až 600 tisíc korun, o naší neúčasti jsem se dozvěděl z médií, správní rada to neprojednávala," uvedl Cap další argument.

Finace v úschově

„Rovněž Ivan Cap nikdy nepředložil na jednání správní rady návrh sponzorského daru. Pokud tyto prostředky měl opravdu zajištěné, zapomněl o tom klub informovat. Zmíněná částka by ale náklady na účast v evropském poháru nepokryla," oponují Žurek s bývalým manažerem Tomášem Zedníkem.

Za nejhorší akci pak nový předseda považuje převedení financí z klubového účtu. Kvůli tomu byl z pozice manažera odvolán Zedník, kterého nahradil bývalý smečař Roman Kozák.

„Jsou v advokátní úschově, abychom v případě, že se nám podaří uspět a vrátit, jsme mohli s něčím pracovat. Pokud prohrajeme, peníze samozřejmě vrátíme," vysvětlil Žurek s tím, že se jedná o částku 600 tisíc korun. „To by klub ohrozit nemělo," je přesvědčen bývalý předseda.

„Jsou to dotační peníze od hlavních sponzorů, které musíme nahradit z jiných zdrojů a v termínu vyčerpat, jinak bychom ohrozili výši dotací v příštích letech," upozornil Cap na nepříjemnou situaci, kterou nyní musí řešit.

Dobrá zpráva je, že ostravské volejbalisty dál povede trenér české reprezentace Zdeněk Šmejkal. Přípravu na novou sezonu zahájilo extraligové družstvo mužů v pondělí.