Kolín pohořel, Nový Jičín mu nasázel stovku

Kolín - Basketbalisté Prostějova si poradili s Brnem 84:70. Ostrava porazila v derby Opavu 90:75.

4.12.2010

Z utkání BC Kolín - Nový Jičín (76:106).Foto: Deník/Michal Bílek

Po dlouhých třech týdnech se kolínští basketbalisté znovu představili domácím divákům. Moc radosti jim v sobotu ale neudělali. Vysoko podlehli Novému Jičínu 76:106.

Jak říkal trenér Kolína Predrag Benáček před sobotním utkání, jeho tým by mohl jen překvapit. A měl pravdu. Nejenže je Nový Jičín v tabulce podstatně výš než tým ze Středních Čech a má na svém kontě dvakrát tolik výher, ale i vzájemná bilance je záporná. Kolín ve svém dosavadním působení v Mattoni NBL totiž všechna utkání s UNIBONEM prohrál. V sobotu v kolínské hale Spojů už počtrnácté.

A jasno bylo, k nelibosti domácích fanoušků, hned od začátku. Zatímco Kolín totiž v úvodu zaznamenal několik ztrát a nepřesných střel, tak hosté udeřili trojkami a to hned několikrát. Po první čtvrtině měli dvojnásobek bodů co Kolín.

Ten pak sice během druhé části dokázal udržet s Novým Jičínem krok, trestat jeho ztráty a dokonce druhou čtvrtinu o bod vyhrát, ale co naplat. Hraje se na čtyřicet minut a výsledek po této době byl zcela jiný a jasný. Nový Jičín vyhrál o třicet bodů a ještě pokořil stovku.

Nová huť vrátila Opavě úder

Basketbalisté NH Ostrava zvítězili v utkání 13. kola ligy nad Opavu 90:75, vrátili jim porážku z úvodního duelu a upevnili si páté místo v tabulce.

Do derby, které se hrálo v bouřlivé atmosféře zaplněné haly Tatran, vstupili mnohem lépe domácí, a po pěti minutách vedli už 18:6. Nová huť měla až na drobný výpadek z úvodu druhého poločasu, kdy se podařilo hostům snížit na devět bodů, hru pod kontrolovala.

Výborný zápas odehrál Kanaďan Spagrud, nová ostravská posila, který zaznamenal double-double, když ke dvaceti bodům přidal jedenáct doskoků. Výraznou postavou byl také velmi aktivní americký rozehrávač Mason. Na druhé straně úřadoval Blažek, ale z týmu se mu částečně přiblížil jen kapitán Štec a to bylo na Ostravu málo.

Splněná povinnost Pardubic, dobrá práce Svitav

Senzace se nezrodila a pardubičtí basketbalisté se i po třinácti kolech vyhřívají na čele ligové tabulky. Ve východočeském derby na svitavské palubovce nepodali nijak excelentní výkon. Hráli tak, aby zvítězili, což se jim po zásluze podařilo. Svitavští si ovšem také zasloužili potlesk svých fanoušků. Rehabilitovali se za propadák proti Plzni a konečná prohra rozdílem čtrnácti bodů pro ně rozhodně není špatným výsledkem.

Hosté začali velmi vlažně, naopak domácí nesmírně bojovně. Prosazovali se nevídaně zpod koše a dost dlouho vedli. Pardubice měly ve skóre poprvé navrch po koši Wrighta v 7. minutě (13:14), ale nováček dokázal jejich nástup zachytil a po první čtvrtině prohrával o jediný bod – 22:23.

Ještě ve 13. minutě dal kapitán Šindelář na 27:25, ovšem to bylo naposledy, co Svitavy vedly. Pak už se kormidlo začalo otáčet očekávaným směrem. Pardubice pořádně utáhly šrouby v obraně a jejich náskok začal narůstat. Ještě dvě minuty před koncem byl dvacetibodový, v samotném závěru se však parádně za tři body trefili Horák s Teplým a upravili skóre do více než přijatelné podoby. Svitavští fanoušci ocenili zasloužené vítězství favorita a zatleskali také svým borcům za dobrý výkon.

„Šli jsme do utkání bojovat, hrát s maximální agresivitou a nasazením,“ řekl svitavský trenér Jindřich Svojanovský. „Ne proto, že bychom snad byli myšlenkami u vítězství nad vedoucím mužstvem tabulky, ale my hráli o navrácení přízně našich diváků i důvěry ve vlastní síly. Chtěli jsme ukázat soupeři, fanouškům i všem ostatním, kteří se o basketbal zajímají, že s námi musí počítat. Myslím, že se nám to snad podařilo. Na utkání se dalo dívat a diváci byli jistě spokojeni,“ myslí si Svojanovský.

Jeho celek věnoval přípravě maximum. „Známe signály a akce Pardubic, což se nám vyplatilo. Pokud budeme v tomto trendu pokračovat, nejsme bez nadějí v některém z budoucích zápasů,“ věří trenér.

Kouč Pardubic Jan Slowiak byl rád za vítězství, ale jinak měl ke hře svého týmu spíše kritická slova. „Do utkání jsme vstoupili poměrně chladně v obraně. V prvních pěti minutách jsme dostali snad z každého útoku soupeře koš. Poté jsme obranu zpřesnili a zagresivnili a dostali střetnutí pod kontrolu. Hráli jsme však dost těžkopádně a některé situace řešili hodně složitě, hlavně v útoku. I přesto jsme si vytvořili dostatečný náskok. Domácí bojovali, trefili těžké trojky a výsledek korigovali. U svých hráčů jsem postrádal větší nasazení, s výkonem nejsem moc spokojen,“ uvedl Slowiak.

Basketbalová Mattoni liga mužů - 13. kolo:

NH Ostrava - BK B&W Opava 90:75 (25:14, 48:30, 65:54)
Nejvíce bodů: Spagrud 20, Mason 19, Palyza 14, Burke 11, Stuchlý 10 - Blažek 25, Štec 15, Čarnecký a Kratochvíl po 9. Rozhodčí: Vrážel, Kurz, Večeřa. Trestné hody: 33/23 - 25/18. Fauly: 29:28. Trojky: 7:3.

Basketball Brno - BK Prostějov 66:86 (13:15, 34:44, 51:66)
Nejvíce bodů: Castleberry a Reinberger po 15, Norwa 13 - Landry 19, Veikalas 16, Šležas 15, Hyzy a Prášil po 12. Rozhodčí: Vyklický, Hošek, Milata. Trestné hody: 22/18 - 20/15. Fauly: 20:20. Trojky: 2:5.

Basketbal QANTO Svitavy - BK JIP Pardubice 70:84 (22:23, 32:41, 47:67)
Nejvíce bodů: Horák 21, Kramný 12, Macela 11, Šindelář 10 - Arnold 21, Hampton 15, Pospíšil 12, Wright 10. Rozhodčí: Hruša, Vondráček, Znamínko. Trestné hody: 21/16 - 26/19. Fauly: 24:24. Trojky: 6:3.

BC Kolín - UNIBON Nový Jičín 76:106 (13:26, 35:49, 57:78)
Nejvíce bodů: Smith 22, Jones 14, Zuzák 13 - Šarovič 22, Ubilla 21, Channels 15, Šoška 12, Pandula 11. Rozhodčí: Lukeš, Paulík, Kučerová. Trestné hody: 16/11 - 21/18. Fauly: 17:20. Trojky: 7:10.

BK Děčín - USK Praha 84:73 (22:28, 41:42, 65:61)
Nejvíce bodů: Hatcher 27, Sanders 21, Houška 14 - Hruban 17, Vyoral 14, Bjegovič a Klimeš po 11. Rozhodčí: Zachara, Galajda, Baudyš. Trestné hody: 14/13 - 18/13. Fauly: 18:18. Trojky: 7:4.

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.