Královskou etapu na Giru si podmanil Nieve

Gardeccia/Val di Fassa - Český cyklista Roman Kreuziger obsadil devátou pozici, Alberto Contador zvýšil své vedení.

22.5.2011

Královskou etapu na Giru vyhrál Mikel Nieve ze Španělska.Foto: ČTK/AP/Giovanni Auletta

Královskou 15. etapu cyklistického Gira d'Italia vyhrál Španěl Mikel Nieve. Jeho krajan Alberto Contador dojel před svými rivaly třetí a zvýšil své vedení už na 4:20 minuty. Roman Kreuziger obsadil devátou pozici a celkově se posunul o jednu příčku na osmé místo.

Nieve si dojel pro první vítězství na Giru díky sólovému úniku v závěrečném z pěti dnešních náročných stoupání. Po sedmi a půl hodinách na kole navázal na sobotní triumf krajana a kolegy z týmu Euskaltel-Euskadi Igora Antóna, jenž dnes nestačil a přišel o celkové třetí místo.

"Mým hlavním cílem na Giru bylo pomáhat Igorovi, ale ráno jsem kolegům říkal že cítím, že tohle by mohl být můj den," uvedl Nieve, jenž se díky vítězství posunul na průběžnou pátou pozici.

Smutným hrdinou 229 km dlouhé etapy byl domácí veterán Stefano Garzelli. Sedmatřicetiletý vítěz Gira z roku 2000 absolvoval většinu etapy v čele, vyhrál několik horských prémií, ale několik kilometrů před cílem ho Nieve předstihl. Garzelli dojel druhý s odstupem 1:41 a deset sekund před Contadorem.

Ten zvýšil oproti sobotě své průběžné vedení o rovnou minutu. Na druhé místo se dostal dnes čtvrtý Michele Scarponi z Itálie, který na této pozici vystřídal krajana Vicenza Nibaliho, jenž dojel sedmý.

"Tohle byla nejtěžší etapa, jakou jsem na velkých Tour jel. Byl to opravdový test pro mou hlavu i nohy, takže jsem moc rád, že je zítra volný den. Do Milána je ještě daleko, jsou před námi ještě další těžké etapy, takže jsem ještě nevyhrál," uvedl Contador, o jehož druhém triumfu na Giru po premiéře v roce 2008 však málokdo pochybuje.

Kreuziger: V životě jsem nebyl tak dlouho na kole

Jako devátý projel v nepříznivém deštivém počasí cílovou pásku na štěrkové silničce na Gardeccia/Val di Fassa Kreuziger, jenž na Nieveho ztratil čtyři minuty. Český lídr stáje Astana je v celkovém pořadí osmý s odstupem 8:58 za Contadorem a 3:47 za třetím Nibalim.

"Etapa měla 229 kilometrů, jenže i s transferem na start a sjezdem z cíle dolů k týmovému autobusu to bylo přesně 250 kilometrů. Celkový čas 8:20. V životě jsem nebyl tak dlouho na kole. A k tomu to šílené převýšení 6000 metrů. To bylo daleko horší než ta délka. V kariéře jsem jel do dneška nejvíc tak 4800," řekl Kreuziger na svém webu.

"Ty kopce mi sedly víc než včera, nebyly tak prudké až na ten poslední. Kilák před cílem mi totálně seklo, že jsem měl fakt problém vyjet nahoru. A v cíli jsem nemohl slézt z kola. Myslím, že můžu být docela spokojen. Ti, kdo dojeli přede mnou, byli prostě lepší. Neztratil jsem ale tak moc a uvidíme, co z toho nakonec bude. Dívám se dopředu a vím, že se ještě můžu pořadím posouvat," věřil Kreuziger, jenž stále bezpečně vede pořadí jezdců do 25 let.

Své páté Giro nedokončí druhý český cyklista ve startovní listině František Raboň, jenž v dnešní etapě odstoupil.

Pondělí je na Giru stejně jako minulý týden odpočinkový den, po něm je na programu 12,7 km dlouhá horská časovka. "Je tam stoupání, které mi sedí. Myslím, že bych mohl vyhrát," poznamenal Contador.

Giro d'Italia, cyklistický závod - 15. etapa Conegliano - Gardeccia/Val di Fassa (229 km):
1. Nieve (Šp.) 7:27:14, 2. Garzelli (It.) -1:41, 3. Contador (Šp.) -1:51, 4. Scarponi (It.) -1:57, 5. Gadret (Fr.) -2:28, 6. Rujano (Venez.) -2:35, 7. Nibali (It.), 8. Rodríguez (Šp.) oba -3:34, 9. Kreuziger (ČR) -4:01, 10. Kruijswijk (Niz.) -4:13, …Raboň (ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí: 1. Contador 62:15:29, 2. Scarponi -4:20, 3. Nibali -5:11, 4. Gadret -6:08, 5. Nieve -7:03, 6. Rujano -8:39, 7. Meňšov (Rus.) -8:46, 8. Kreuziger -8:58, 9. Rodríguez -9:20, 10. Arroyo (Šp.) -9:30.

22.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
Policie intenzivně pátrá po pohřešované Míše Patricii Muzikářové.
5 21

Pátrání po pohřešované Míše o víkendu nabírá na intenzitě. Tým se rozšířil

8

Domácích zabijaček prasat ubývá

Motoristům se má ulevit při registru aut na úřadech. Emise budou v systému

Teplicko Je to dobrá zpráva pro všechny majitele aut. Motoristé už by totiž v budoucnu nemuseli chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřady podle svého bydliště. Registrovat vozidlo by mohli na všech úřadech obcí s rozšířenou působností. „Novelu zákona schválili poslanci a poslali ji do Senátu. Ještě ji bude muset podepsat prezident. Zhruba za čtvrt roku by mohla začít platit," říká Michal Cuc, předseda Profesní komory STK a vedoucí STK Ivesur v Dubí a v Litoměřicích.

Před rokem zemřel europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf

Europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf, který zemřel náhle před rokem, 22. ledna 2016, byl výrazným komunistickým politikem posledních 25 let. Nejprve zasedal ve Federálním shromáždění, poté byl poslancem Sněmovny a od roku 2004 vykonával mandát v Evropském parlamentu. Ransdorf byl znám svým intelektuálním rozhledem, který oceňovali i jeho političtí oponenti. Dožil se 62 let.

Udělal si fajn selfie. Ostatní mysleli, že je sebevrah

Ústí nad Labem – „Je tam sebevrah," ukazovali kolemjdoucí na oblouk Benešova mostu. Na místě svítily majáčky policie a hasičů, byla sobota asi osm hodin večer, provoz na mostě byl uzavřen policií a vypnuto trakční vedení trolejbusů.