Kreuziger dojel v sedmé etapě Gira na třetím místě

Montevergine di Mercogliano /AKTUALIZOVÁNO/ - Český cyklista poprvé v kariéře okusil na slavném italském závodě stupně vítězů.

13.5.2011

Český cyklista Roman Kreuziger.Foto: Deník/Martin Divíšek

Cyklista Roman Kreuziger poprvé v kariéře vystoupil na stupně vítězů v etapě Gira d'Italia. Český jezdec dojel jako třetí do výšky 1260 metrů na Montevergine a celkově je čtrnáctý.

Etapu vyhrál Bart de Clercq z Belgie, růžový trikot vedoucího jezdce udržel Nizozemec Pieter Weening, který dojel ve stejném čase jako vítěz.

"V týmu měli ze třetího místa radost, ale není to nic, proč by se mělo jásat. Třetí místo nic neznamená, počítají se vítězství," řekl Kreuziger na svém webu. "Třetí nebo dvacátý, to je prašť nebo uhoď, ale potěšilo mě, že se bez problémů udržím s nejlepšími, chytám nástupy a cítím se dobře," potěšilo českého jezdce.

Pětadvacetiletý Kreuziger, na Giru lídr kazašské stáje Astana, stanul potřetí po etapě na stupních vítězů v jednom ze tří nejvýznamnějších závodů (Tour de France, Giro d'Italia, Vuelta). Předtím dojel dvakrát druhý na španělské Vueltě.

De Clercq ze stáje Omega Pharma-Lotto ujel v posledním stoupání sedm kilometrů před cílem a vypracoval si až půlminutový náskok. Těsně před koncem ho ale peloton téměř dostihl a vyčerpaný Belgičan uhájil výhru jen o pár centimetrů před Italem Michelem Scarponim. Kreuziger spurtoval v závěsu za nimi.

Kreuziger dojel třetí v sedmé etapě, která měřila jen 110 kilometrů a byla nejkratší etapou Gira. Jezdci absolvovali dva kopce druhé kategorie a závěrečném stoupání dlouhém sedmnáct kilometrů překonali převýšení 856 metrů.

"Poslední kopec byl hodně rychlý, ale nechtěli jsme se jako tým zbytečně brzo ukazovat. Mrzí mě, že jsme nedali toho prvního, kterého jsme dojeli na pásce," řekl Kreuziger, který těsně před cílem odsunul na čtvrté místo Itala Stefana Garzelliho. "Kdybych začal spurtovat o trochu dřív, mohl jsem vyhrát. Mám bonifikace, ale Giro teprve začíná, tohle byl jen předkrm. Nic, co by měnilo pořadí," podotkl.

V sobotu je na pořadu rovinatá etapa dlouhá 217 kilometrů.

Giro d'Italia, cyklistický etapový závod

7. etapa: Maddaloni - Montevergine di Mercogliano (110 km):
1. De Clercq (Belg.) 2:54:47, 2. Scarponi (It.), 3. Kreuziger (ČR), 4. Garzelli, 5. Nibali (oba It.), 6. Rodriguez (Šp.), 7. Rujano (Venez.), 8. Cataldo (It.), 9. Contador (Šp.), 10. Le Mével (Fr.) všichni stejný čas, …184. Raboň (ČR) -15:09.

Průběžné pořadí: 1. Weening (Niz.) 23:09:59, 2. Sivcov (Běl.), 3. Pinotti (It.) oba -2, 4. Le Mével -5, 5. Scarponi -14, 6. Lastras (Šp.) -22, 7. Nibali -24, 8. Kruijswijk (Niz.) -28, 9. Contador -30, 10. Perez (Kol.) -33, …14. Kreuziger -44, 158. Raboň -43:18.

13.5.2011

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní

Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

Technik z letounu s fotbalisty: Pád jsme nečekali, nikdo nekřičel

La Paz - Bolivijská vláda začala vyšetřovat podezření na nepravosti při udělení licence místní letecké společnosti LaMia, jejíž letoun minulý týden havaroval v Kolumbii s brazilskými fotbalisty. Příčinou neštěstí, při němž zemřelo 71 lidí, byl zřejmě nedostatek paliva. Informaci, že letadlo mělo udělat mezipřistání na dotankování, potvrdil dnes brazilské televizi Globo i přeživší technik Erwin Tumiri.