Lakers jsou k nezastavení, Bryant odmítl rekord

Los Angeles – Basketbalisté Lakers posedmé vřadě vyhráli, ve Phoenixu zářil Harris.

1.12.2008

Andrew Bynum z LA Lakers (v bílém) smečuje do koše v utkání s Torontem, Joey Graham ho neuhlídal.Foto: REUTERS/Lucy Nicholson

Patnáct zápasů, jediná prohra. Taková je bilance basketbalistů Los Angeles Lakers v této sezoně NBA. Majestátní suverenitu loňských finalistů nenarušili ani hráči Toronta Raptors, kteří z palubovky Lakers v neděli odjeli poraženi 99:112.

Střelbu domácích táhli Pau Gasol s čtyřiadvaceti a Kobe Bryant s třiadvaceti body a sedmi asistencemi. Osmnáct bodů přidal Andrew Bynum, který zaznamenal i deset doskoků. Lakers si po třech čtvrtinách vytvořili takový náskok, že v závěrečné části hráli převážně náhradníci.

„Je opravdu skvělé, že jsme vedli o tolik bodů, takže jsme tam už ve čtvrté čtvrtině nemuseli být,“ pochvaloval si španělský obr Gasol. „Hráči z lavičky si mohli zahrát víc než obvykle a trochu se ukázat,“ dodal.

Atmosféra v hale Lakers ale mohla být po vítězství nad Torontem ještě o něco slavnostnější. Bryant měl totiž poslední šanci stát se nejmladším hráčem NBA, který pokořil hranici 22 tisíc bodů. Bryantovi bylo v den utkání třicet let a devětadevadesát dnů, dosavadní držitel rekordu Wilt Chamberlain dosáhl ceněné mety jako o den starší.

Bryant dal v první polovině zápasu dvacet jedna bodů a k překonání Chamberlaina jich potřeboval nasbírat ještě sedmnáct. Pro hráče jeho kalibru nic nemožného. Ve třetí čtvrtině ale Bryant zaznamenal jen dva body, ve čtvrté nehrál.

„Zase měl v tomhle mači hodně asistencí,“ řekl kouč Lakers Phil Jackson na Bryantovu adresu. „Neustále hledal spoluhráče a zůstával agresivní, což jsou přesně ty věci, které máme dělat,“ chválil svého svěřence za to, že se nerozhodl pro individuální pouť za rekordem a raději pracoval pro mužstvo.

Trápící se Toronto táhl v Los Angeles devatenáctibodový Tony Parker. Raptors zatím v sezoně osmkrát vyhráli a osmkrát neuspěli. Snaha zlepšit nevýraznou bilanci zatím vychází na prázdno.

„Prostě nedokážeme střílet koše v klíčových okamžicích zápasů. Ve chvílích, kdy je to zapotřebí,“ hořekoval trenér Toronta Sam Mitchell.

Možná by v mužstvu potřeboval Devina Harrise. Rozehrávač New Jersey Nets byl v utkání na půdě Phoenixu Suns k neudržení. Zaznamenal plných čtyřicet sedm bodů a vytvořil si tak nový osobní rekord.

Domácí Suns vedli po třech čtvrtinách 85:74, jenže na drtivý závěr Harrise a jeho spoluhráčů zkrátka nestačili. Nets dali v závěrečné části třiačtyřicet bodů, z toho jedenadvacet neslo pečeť Harrisova autorství.