Vyřazovací boje začaly v neděli i pro basketbalisty Los Angeles Lakers. A první nasazený tým Západní konference NBA rozhodně nechtěl napodobit své finálové přemožitele z loňského roku.

Bostonští Celtics totiž do letošního play off vstoupili šokující domácí prohrou s Chicagem. Jenže hráči Utahu Jazz měli na palubovce Lakers k podobnému úspěchu hodně daleko.

Domácí zvítězili 113:100 a to si mohli dovolit i výrazné zvolnění nasazení ve druhém poločase. Kobe Bryant nastřílel 24 bodů, skvěle hrající Trevor Ariza 21 bodů a Pau Gasol 20 bodů.

V polovině utkání vedli Lakers impozantním rozdílem 62:40, ve třetí čtvrtině ale dost polevili a Jazz několikrát snížili na jednociferný rozdíl. Nikdy se však nepřiblížili opravdu na dostřel. V klíčových okamžicích jim selhávala střelba a domácí zápas v klidu dohráli.

„Bušili nám na vrata a my jsme je nepustili dovnitř,“ zhodnotil zápas Bryant. Ten měl po utkání na svém kontě 3 710 nastřílených bodů v play off, čímž v historických tabulkách přeskočil slavného Magica Johnsona a dostal se na devátou příčku.

„Bylo to pro nás velmi těžké,“ smutnil kouč Utahu Jerry Sloan. „V první půli jsme dostali dvaašedesát bodů. Potom je prakticky nemožné porazit tým jako jsou Lakers,“ dodal trenér hostů.

Za Jazz dal 27 bodů Carlos Boozer, Deron Williams zaznamenal 16 bodů a 17 asistencí, což byl jeho dosud nejlepší výkon v play off. Oba ale měli v závěru duelu potíže s velkým počtem faulů.

Iguodala dvě vteřiny před koncem zmrazil Orlando

Do konce utkání mezi Orlandem Magic a Philadelphií 76ers zbývaly dvě vteřiny. Stav vyrovnaný 98:98. U míče je hráč hostů Andre Iguodala. Ten večer už nastřílel osmnáct bodů, následující střela ale byla rozhodující.

Iguadala se z výskoku trefil a zmrazil tím publikum v hale, natěšené oslavovat úspěšný vstup favorizovaných Magic do play off. Sixers překvapivě zvítězili a ujali se v sérii vedení.

„Vyhráli jsme o jeden zápas víc, než se čekalo. Je to úžasný pocit,“ radoval se hrdina dne Iguodala. Osmnácti body jej podpořil Louis Williams.

Na straně Orlanda pochopitelně převládalo rozčarování. A to i přes skvělý výkon tradičního tahouna Dwighta Howarda, který se blýskl jedenatřiceti body a šestnácti doskoky. Smutek Magic byl o to větší, že v průběhu mače vedli už o osmnáct bodů.

„Byl jsem velmi nepříjemně překvapen naším nedostatkem nasazení v obraně a nedostatkem koncentrace,“ vyčetl svým svěřencům kouč Orlanda Stan Van Gundy.