První medaile pro Česko! Prskavec vydřel i s penalizací na OH bronz

Rio de Janeiro - Kajakář Jiří Prskavec si po titulu mistra světa připsal další velký úspěch. Na olympijských hrách v Rio de Janeiro získal bronzovou medaili. Ve své disciplíně tak navázal na stříbro Vavřince Hradilka z Londýna. Českého slalomáře připravila o zlato penalizace na třinácté brance. V cíli na vítězného Brita Josepha Clarkea ztratil 46 setin sekundy, stříbro získal Slovinec Peter Kauzer.

10.8.2016 AKTUALIZOVÁNO 10.8.2016
6 fotografií

Kajakář Jiří Prskavec (vpravo) vybojoval na olympijských hrách v Riu bronz. Zlato získal Joe Clarke (uprostřed), stříbro Peter Kauzer.Foto: ČTK/PA/Martin Rickett

Mistr světa (2015), trojnásobný evropský šampion (2013, 2014, 2016) a nyní i bronzový olympijský medailista. Kajakář Jiří Prskavec v Riu potvrdil pozici jednoho z nejžhavějších českých adeptů na cenný kov.

"Škoda toho ťuku. Čtvrté místo by mě strašně mrzelo, ale říkal jsem si, že si tu bronzku zasloužím," přiznal třiadvacetiletý Prskavec, který si finále zajistil pohotovou jízdou, když skončil druhý. V bitvě o medaile tak startoval až jako předposlední.

A útočil i na zlato! Tedy až do osudné protivodné třinácté branky. Chyba… A penalizace! V cíli i tak ztratil na vítězného Brita jen 46 setin sekundy. Jenže ještě menším rozdílem uhájil třetí místo, obhájce bronzu u Londýna Hannes Aigner z Německa za ním zaostal o pouhé tři setiny.

"Ze začátku jsem to chtěl trochu jistit, ale úplně se mi to nedařilo. Od prvních záběrů jsem věděl, že takhle nepojedu a začal jsem to tam docela sázet. Vyšel mi střed a říkal jsem si: Teď jedeš nejrychleji, udrž to," řekl Prskavec.

Po chybě jel na riziko

Jenže poté přišla osudná chyba. "Krutě mi tam nevyšla voda. Měl jsem vymyšleno, že to na tom místě vyšlu jako v tréninku, ale prostě jsem tam neměl proud," mrzelo ho. "Věděl jsem, že ostatní měli výborné časy a musím jet opravdu hustě, což se mi docela povedlo," usmíval se.

Prskavec se nakonec díky nejrychlejšímu finálovému času ze všech zařadil v cíli na průběžnou třetí příčku a musel vyčkat, jak si povede vítěz semifinále.

Teprve devatenáctiletý Slovák Jakub Grigar si počínal suverénně, nakonec ale i on zaváhal a skončil pátý. Prskavec si tak mohl oddychnout, svůj premiérový start "pod pěti kruhy" proměnil v medaili. "Docela jsem mu věřil, je to kamarád a přál bych mu to. Na druhou stranu si myslím, že je ještě mladý a může si počkat," smál se Prskavec.

Třiadvacetiletý Clarke zajel svůj životní závod v pravý čas. Doposud vybojoval "jen" šesté místo na mistrovství světa v roce 2013. Na loňském šampionátu byl dokonce až osmatřicátý, letos na mistrovství Evropy desátý.

Kanoistika - slalom:

Muži - K1: 1. Clarke (Brit.) 88,53 (0 tr. sekund), 2. Kauzer (Slovin.) -0,17 (0), 3. Prskavec (ČR) -0,46 (2), 4. Aigner (Něm.) -0,49 (0), 5. Grigar (SR) -0,90 (0), 6. Da Silva (Braz.) -3,01 (0), 7. De Gennaro (It.) -3,24 (0), 8. Combot (Fr.) -4,02 (2).