Nejlepší z Čechů, ale na finále to nestačilo. Věřil jsem si, řekl zklamaný Micka

Rio de Janeiro - Plavec Jan Micka na olympijských hrách v Riu de Janeiro v závodu na 1500 m volný způsob nepostoupil do osmičlenného finále. S časem 14:58,69 zaostal jen o sedm setin sekundy za vlastním českým rekordem, ale stačilo mu to jen na 12. místo. K postupu mu chybělo 3,29 sekundy.

12.8.2016

Ilustrační fotoFoto: čtk

Ani Simona Baumrtová, Martina Moravčíková, Lucie Svěcená a Barbora Seemanová v polohové štafetě na 4x100 metrů do finále nepostoupily. V druhé rozplavbě skončily poslední a nakonec byly diskvalifikovány.

Jednadvacetiletý Micka chtěl v Riu zaútočit na své maximum, při kterém v květnu na mistrovství Evropy v Londýně jako první český plavec prolomil hranici 15 minut. Vysněné finále ale pro něj zůstalo i přes další výkon pod touto bariérou hodně vzdálené.

Micka vyhrál čtvrtou rozplavbu a vedl, ale v další se mu už naděje začala rozplývat pádem na sedmé místo a v šesté jej předčilo dalších pět soupeřů. I tak zaznamenal nejlepší dosavadní výsledek z českých plavců v Riu.

Pod patnáct minut

"Nadšený z toho nejsem, kvůli osobáku jsem tady byl. Plaval jsem od poloviny závodu sám a bylo těžké udržet rychlost. Na druhou stranu jsem rád, že jsem plaval podruhé v kariéře pod patnáct minut," řekl Micka. "V rozplavbě s rychlejšími lze tempo lépe kontrolovat. Škoda, sedm setin, to je půl setiny na stovku. Co s tím? Nafackovat si a zpytovat svědomí. Nevím, kde jsem udělal chybu, pocitově jsem si na rekord věřil," dodal.

Až za Mickou skončil na 16. místě obhájce zlata z Londýna a světový rekordman Číňan Sun Jang, takže nenaváže na vítězství z kraulařské dvoustovky a stříbro z dvojnásobné trati v Riu.

Česká štafeta chybovala na první předávce, na které byla Baumrtová ještě šestá, ale Moravčíková skočila do bazénu předčasně.

Plavání - rozplavby:

Muži:

1500 m v. zp.: 1. Paltrinieri (It.) 14:44,51, …12. Micka (ČR) 14:58,69 - do finále nepostoupil.

Ženy:

4x100 m pol. z.: 1. USA 3:54,67, …ČR (Baumrtová, Moravčíková, Svěcená, Seemanová) - diskvalifikována.

Kompletní výsledky dnešního programu najdete ZDE.

12.8.2016 VSTUP DO DISKUSE

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní

Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

Technik z letounu s fotbalisty: Pád jsme nečekali, nikdo nekřičel

La Paz - Bolivijská vláda začala vyšetřovat podezření na nepravosti při udělení licence místní letecké společnosti LaMia, jejíž letoun minulý týden havaroval v Kolumbii s brazilskými fotbalisty. Příčinou neštěstí, při němž zemřelo 71 lidí, byl zřejmě nedostatek paliva. Informaci, že letadlo mělo udělat mezipřistání na dotankování, potvrdil dnes brazilské televizi Globo i přeživší technik Erwin Tumiri.