MATTONI NBL: Opava - Svitavy 82:64

Opava – Opavští basketbalisté ve středu zastavili svitavský rozlet. Svého protivníka doslova zničili, velmi slušným výkonem se prezentoval mladý rozehrávač Radim Klečka, který si hodně nahlas říká o pevnější pozici v prvním týmu.

23.3.2011 3

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

Svitavy přijely do Slezska naladěny na vítězné vlně a začaly odhodlaně, hned po rozskoku se míče zmocnil George, najel pod koš, kde přihrál Horákovi a ten otevřel skóre, navíc byl ještě faulován a proměněnou šestkou poslal nováčka do vedení 0:3. Slezané briskně odpověděli trojkou Šiřiny.

Po svitavském koši namazal Dygrýn Menovi, ale naštěstí za záchrannou brzdu zatáhl blokem Miklóšik. Následná trojka Dygrýna, poslala Opavské do vedení. Domácí zkvalitnili obranu a jen kvůli nedůraznému zakončení pod košem nešli rychle do velkého trháku. V 9. minutě zapomněl Meno na Blažka, který nikým neatakován zvyšoval na 18:9, závěr první desetiminutovky ozdobil efektním nájezdem Šiřina – 22:12.

Druhá čtvrtina žádnou změnu v obrazu hry nezměnila. Opava dobrou obranou toho svému protivníkovi příliš nedovolovala. Tomu navíc nešly ani šestky, jako v případě Kramného. V 16. minutě hledal pod košem drze mladý Klečka Blažka, Svitavští útok sice zastavili, Slezanům to na dobré náladě ale neubralo, v této chvíli vedli 35:17.

Ovšem v další části tohoto hracího období odešla Opavě střelba, navíc se její hráči přestávali vracet a Quantu se podařilo třemi body Horáka alespoň mírně korigovat skóre.

V prvních třech minutách druhého poločasu dali domácí rychlých deset bodů a definitivně tím zlomili odpor nováčka Mattonky.

„Vítězství Opavy bylo naprosto zasloužené, rozhodnutí padlo už v prvním poločase, kde nás domácí přehrávali ve všech herních činnostech,“ řekl trenér Svitav Tomáš Pětivlas. „Nebyli jsme schopni Opavě odporovat. Dobře hrál Kratochvíl, velké problémy jsme měli s průniky Jakuba Šiřiny,“ pokračoval trenér Svitav, pro jeho tým šlo o první porážku v nadstavbě.

„Ze začátku to nebylo jednoduché utkání. S přibývajícími minutami jsme si začali více věřit, hráli jsme koncentrovaně a zaslouženě dotáhli zápas do vítězného konce,“ hodnotil utkání opavský trenér David Klapetek. „Doufám, že na tento výkon navážeme i v sobotu,“ doplnil trenér Opavy.

BK Opava – Svitavy 82:64(22:12, 41:27, 62:40)
Body:
Šiřina 18, Kratochvíl 16, Klečka 11, Štec 11, Dygrýn 10, Blažek 6, Strnisko 6, Miklóšik 4 – Meno 15, Horák 12, George 9, Kramný 5, Macela 5, Harcar 5, Špaček 5, Teplý 5, Šindelář 1. Rozhodčí: Paulík, Holubek, Večeřa. Fauly: 19:20. TH: 21/15:23/13. Trojky: 7:3. 5 chyb: 37. Dygrýn. Diváci: 523. Nejlepší hráč: Jan Kratochvíl

Migranti živoří v koncentrácích, varuje papež František

Zadržovací střediska pro migranty jsou přeplněná. Papež František, který je opakovaně navštívil, je přirovnal ke koncentračním táborům. Vyzval evropské vlády, aby běžence přesunuly do lidštějších podmínek.

Roman Prymula: Češi mají nižší práh bolestivosti než Číňané

Jaký je rozdíl mezi poslancem a lékařem? Lékař svojí operaci dokončí. Pokud to nezvládne, práci za něj dokončí hned jiný tým. Poslanec to má jinak: pacienta klidně v polovině operace zašije a odejde. Pak se počká na nový tým, který celou operaci provede znovu, říká nový náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V úřadu bojoval za univerzitní nemocnice, tradiční čínskou medicínu a očkování.

Inkluze není nepřítel, dojímá příběh chlapce s vzácným syndromem

/ROZHOVOR, VIDEO/ Nechci pro své dítě nic speciálního, chci jen, aby měl stejnou šanci, jako ostatní.  Tato slova napsala Hana Kubíková z Liberce. Maminka kluka se vzácným Wiliamsovým syndromem. Už několik let se snaží své okolí přesvědčit, že inkluze nemusí být strašákem. „Člověk může hodně dokázat, pokud to aspoň zkusí," říká.

Bude to o prsa. Francie žije prezidentskými volbami. Rozhodnou nerozhodnutí?

Jen pár procent. Takový je rozdíl mezi kvartetem, který se pere o post prezidenta Francie. Bude to centrista Emanuel Macron, pravicový François Fillon, extrémistická Marine Le Penová, nebo ultralevicový Jean-Luc Mélenchon?