Žádný jiný atlet na turínském šampionátu nenavazuje na tak oslnivou bilanci. Roman Šebrle přijede s otevřenou sérií tří titulů, zlaté tažení na ME v halovém sedmiboji započal už v roce 2002.

„Na zlato bude potřeba okolo 6100 bodů, na medaili kolem 6000,“ spočítal si halový evropský rekordman, jemuž se během zimní sezony nevyhnuly zdravotní problémy.

V průběhu února vás trápila viróza. Jak vypadá váš zdravotní stav krátce před odletem do Turína?

První virózu jsem prodělal už před měsícem. Vlastně to byla spíš klasická chřipka. Naplno jsem trénoval ani ne do konce ledna, pak jsem musel zvolnit. Teď podruhé šlo o střevní virózu. Teď už se cítím dobře, ale ještě mě trochu bolí žaludek.

Na podzim vám navíc lékaři objevili astma. Jak se nyní projevuje?

V určitých situacích drobně kašlu, třeba když jsem vešel poprvé do haly před Mítinkem světových rekordmanů, tak jsem ten prach pociťoval. Mám takové dejchátko, které používám dvakrát denně, aby se mi rozšířily plicní sklípky. To mi fakt pomáhá.

Zdravotní problémy vás mohou limitovat i při samotném mistrovství Evropy.

Vím, že v tomhle směru mám handicap, ale beru to jako realitu, holt se to takhle sešlo.

Posledním ostrým testem před šampionátem byl mítink v pražské O2 Areně. Co napověděl o vaší formě?

Při závodech jsem se cítil výborně, ale výkony (23,68 na 200 m, 8,43 na 60 m př. a 480 v tyči) pro mě nebyly podstatné. Přežil jsem to, a to je pro mě teď nejdůležitější. Konečně ale můžu říct, že jsem zdravý a pojedu se do Turína pobít o medaili.

Jak náročná bude cesta na stupně vítězů?

Letos může vyhrát nebo mít medaili kdokoliv, vzhledem k soupeřům to bude hodně otevřené. Já se budu snažit.

Jak vnímají tátovy závody sedmiletý Štěpán a tříletá Kačenka?

Štěpán m i bude v Turíně určitě hodně fandit. Hrozně to prožívá, a nejen atletiku, sleduje všechny možné sporty. Musím říct, že u nás v televizi málokdy běží pohádky.