Mladík Říha vybojoval v terénu světový bronz

Canberra - Sedmnáctiletý fourcrossař se na MS horských kol vešel na stupně vítězů.

4.9.2009

Ilustrační fotoFoto: Deník/Jan Kešelák

Česká republika slaví na mistrovství světa horských kol v australské Canbeře první medaili. A sice bronzovou z mužského fourcrossu.

Nepostaral se však o ni favorizovaný Michal Prokop ani jeho zkušený kolega Tomáš Slavík. Na krk si ji pověsil teprve sedmnáctiletý mladíček Jakub Říha.

Ten přitom neměl na šampionátu vůbec startovat. Až těsně před odletem nahradil v české výpravě zraněnou mistryni světa z roku 2004 a obhájkyni loňského stříbra Janu Horákovou.

Ze čtvrteční kvalifikace postupoval Říha jako devatenáctý. Postupně ale prošel sítem rozjížděk až do finále, ve kterém předčil upadnuvšího úřadujícího šampiona Rafaela Álvareze ze Španělska.

„Je to moje první fourcrossová sezóna a první MS. Závod jsem si užíval a nebyl jsem ani nervózní. Byl jsem se silama na dně, ale medaili jsem chtěl. Mám opravdu velkou radost,“ svěřil se Říha se svými pocity serveru MTBS.cz.

Slavíka připravil o lepší výsledek defekt. Po triumfu v malém finále skončil celkově pátý. Dvojnásobný mistr světa Michal Prokop se musel po kolizi v první rozjížďce spokojit až se 24. místem.

Medailové ambice nepotvrdila ani Romana Labounková. Bronzová žena z posledního MS se po vlastní chybě nevešla ani do malého finále a obsadila konečnou devátou příčku.

Fourcross zcela ovládli domácí Australané. V kategorii mužů zvítězil Jared Graves, něžnějšímu pohlaví kralovala Caroline Buchananová.

Slavík neuspěl, medaili nemá ani Slovák Sagan

V cross country mužů do 23 let hájil české barvy pouze Lukáš Sáblík. Tuzemský mistr své věkové kategorie ale díru do světa neudělal. Se ztrátou téměř dvanácti minut skončil zhruba uprostřed výsledkové listiny na 35. místě.

Z jasného vítězství se radoval Burry Stander z Jihoafrické republiky. S poměrně velkými rozestupy si dojeli pro zbylé cenné kovy Francouz Vuillermoz a Švýcar Litscher. Obhájce titulu Peter Sagan ze Slovenska skončil čtvrtý.

Fourcross:
Muži: 1. Graves (Austr.), 2. Saladini (Fr.), 3. Říha (ČR), 4. Álvarez (Šp.), 5. Slavík (ČR), 6. Wichman (Niz.), … 24. Prokop (ČR).

Ženy: 1. Buchananová (Austr.), 2. Kintnerová, 3. Buhlová (obě USA), 4. Molciková (Rak.), 5. Beertenová (Niz.), 6. Suemasaová (Jap.), … 9. Labounková (ČR).

Cross country:
Muži do 23 let: 1. Stander (JAR) 1:47:26, 2. Vuillermoz (Fr.) -1:21, 3. Litscher (Švýc.) -2:46, 4. P. Sagan (SR) -4:15, 5. Konwa (Pol.) -4:45, 6. Vinit (Fr.) -4:59, … 35. Sáblík (ČR) -11:46.

Autor: Radek Weber

4.9.2009 VSTUP DO DISKUSE

Rada České televize volila ve druhém kole 26. dubna nového ředitele České televize. Na snímku Petr Dvořák.